Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Emperor - Emperor

Emperor, Candlelight Records, Hordanes Land” Enslaved, Carrion Records, Wrath Of The Tyrant, In The Nightside Eclipse, black metal

Rok po debiutanckim demie Emperor nagrał swój drugi materiał, tym razem publikując go już za pośrednictwem Candlelight Records. EPka „Emperor” została wydana osobno na winylu oraz jako split z „Hordanes Land” Enslaved na CD. Niedługo potem wersja kasetowa pojawiła się w Polsce za sprawą Carrion Records. Później różnych wydań było oczywiście jeszcze dużo.

Ówcześni wydawcy musieli mieć wiarę w Emperor, skoro chcieli poświęcić mu uwagę, mimo że jakość samych nagrań wciąż pozostawia wiele do życzenia. Muzyka chowa się za szumami, a jej brzmienie jest bardzo dalekie od doskonałości. Co ważne jednak słychać wyraźny postęp i od „Wrath Of The Tyrant”, na którym nie było słychać nic, dzieli ją różnica klas. Dlatego też dwa numery z tego dema zostały nagrane ponownie i dopiero teraz słychać czym jest Emperor, choć żeby to zrozumieć trzeba się wytężyć i przebić przez tą amatorską otoczkę.

Dwa stare kawałki zostały uzupełnione o dwa nowe, które z kolei już niedługo miały się znaleźć na kultowym „In The Nightside Eclipse”. Widać więc jak ważna jest to EPka i jaki stanowi łącznik między tymi niezdarnymi początkami, a wielkim rozwojem symfonii black metalu. A najbardziej widać to po pierwszym „I Am The Black Wizards”. To pierwszy i jeden z największych hitów Emperor, który tu robi już wrażenie, ale nie da się ukryć, że jest jeszcze w powijakach. Słychać już tą melodię, słychać to uniesienie: „Summon the souls of macrocosm…”, wrażenie robi wkręcający klawiszowy koniec z emocjonalnymi wokalami, ale wszystko to jeszcze takie nieociosane, niechlujne i słabo nagrane.

I to dotyczy całej tej EPki, z której łechcą już symptomy cesarskiej świetności, ale jeszcze w nieokrzesanej, młodzieńczej formie. Wydawca jednak wyczuł potencjał jaki ma ten zespół i dał mu szansę na rozwój, o czym rosnąca rzesza poddanych miała się przekonać już bardzo niedługo…

Tracklista:

1. I Am The Black Wizards
2. Wrath Of The Tyrant
3. Night Of The Graveless Souls
4. Cosmic Keys To My Creations And Times

Wydawca: Candlelight Records (1993)

Ocena szkolna: 4-

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły