Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Dimmu Borgir - Devil's Path

black metal, Dimmu Borgir, Stormblåst, Hammerheart Records, In The Shades Of Life, Old Man’s Child, Sons Of Satan Gather For Attack, Enthrone Darkness Triumphant, Celtic Frost

Po dwóch świetnie przyjętych płytach, którymi namieszali w black metalowym świecie, Dimmu Borgir postanowili nagrać krótką EPkę i wypuścić ją jeszcze w roku wydania „Stormblåst”. Niby nic wielkiego, ale jest to wydawnictwo z kilku powodów przełomowe dla historii tego zespołu. Nie dziwi więc fakt, że po trzech latach zostało przypomniane jeszcze raz i wypuszczone przez Hammerheart Records wraz z „In The Shades Of Life” Old Man’s Child jako split „Sons Of Satan Gather For Attack”.

„Devil’s Path” składa się z dwóch autorskich kawałków i dwóch wersji „Nocturnal Fear” Celtic Frost. Skupiając się na tych dwóch numerach szybko można zauważyć dlaczego nie znalazły się na „Stormblåst”. Są one bowiem znacznie brudniejsze i obskurniejsze od plastycznego i symfonicznego grania w jakim specjalizował się Dimmu Borgir od początku swojego istnienia. I choć zaczyna się mrocznie i tajemniczo, a warstwa klawiszowa wciąż jest istotna i rozwinięta, to więcej tu tej pierwotności black metalu i to jest bardzo wyraźnie słyszalne. W „Master Of Disharmony” są nawet takie skoczne, heavy metalowe riffy z solówką, które wychodzą super, ale klimatycznie cofają wręcz do czasów garażowych. Muszę też przyznać, że to połączenie starego z nowym wyszło całkiem przyzwoicie i są to dwa bardzo fajne numery. Zresztą „Master Of Disharmony” w zmienionej wersji postanowiono umieścić na „Enthrone Darkness Triumphant”.

Wycieczką do dawnych czasów są też obie wersje coveru Celtic Frost, który, szczególnie w drugiej odsłonie, ma w sobie wiele starego wdzięku i wyszedł jakby był nagrywany na próbie.

Okazało się jednak, że muzycznie „Devil’s Path” nie jest wyznacznikiem przyszłości Dimmu Borgir, a raczej domknięciem tego co już było. Zespół zaczął podążać coraz bardziej symfoniczną ścieżką, pierwotność balck metalu zostawiając za sobą. Oba zaprezentowane utwory mają jednak pewną cechę z przyszłości. Jako pierwsze w ich dorobku są bowiem po angielsku, tak jak pierwszy raz po angielsku jest sam tytuł wydawnictwa. Z kolei po raz ostatni na okładce pojawiło się stare logo. Nadchodziła nowa era.

Tracklista:

1. Master Of Disharmony
2. Devil's Path
3. Nocturnal Fear (Celtic Frost cover)
4. Nocturnal Fear (Celtically Processed) (Celtic Frost cover)

Wydawca: Hot Records (1996)

Ocena szkolna: brak

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły