Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Desultory - Swallow The Snake

Desultory, death metal, Swallow The Snake, The Metal Archives, melo-death, hardcore

Desultory jest jedną z tych kapel death metalowych, które w połowie lat dziewięćdziesiątych dotknęła nagła potrzeba zmiany stylistyki. Bardzo popularne było to zwłaszcza w Szwecji, a płyta „Swallow The Snake” jest tego sztandarowym przykładem, co pokazuje już brak logo zespołu na okładce. Nie spodobało się to fanom, czego wyrazem może być dramatyczna średnia 11% z dwóch recenzji na The Metal Archives. Złagodzenie brzmienia na bardziej grooveowe i podróż w stronę melo-death z elementami hardcora, nie musiało wszystkim przypaść do gustu, czy jednak jest aż tak źle?

Moim zdaniem wcale nie. Faktycznie, na „Swallow The Snake”, muzyka Desultory niewiele ma wspólnego z wcześniejszymi dokonaniami zespołu, ale nie oznacza to od razu, że automatycznie musi być do dupy. Stępione brzmieniowo gitary grają riffy żywe i skoczne, mocno wspomagane prężnym basem i solówkami. Wokal jest zdarty i w zrozumiały sposób artykułuje płynne i melodyjne frazy. Najlepiej wychodzi to w „Blizzard In My Blood”. Jest to najbardziej wpadający w ucho numer, z lekkim stonerowym posmakiem i przebojowym refrenem. Pod względem wokaliz na wyróżnienie zasługuje również, poprzedzający go „In My Veins”, a z kolei „Beneath” jest bardziej rozciągłym i klimatycznym numerem, który jednak pod płaszczykiem dostojnej stateczności, prezentuje sporą dawkę gitarowego szaleństwa. Wolniejszy jest też „Nothing Dies”, ale znowu ma wkręcający klimat i ciekawe instrumentarium.

Dużo żywiołowości jest w tej muzyce. Desultory stawia na rytmiczną porywczość, podczas której ciężko wysiedzieć w bezruchu. Może nie ma tu jakichś wielkich hitów, ale płyta nawiązuje kontakt ze słuchaczem i umożliwia mu mentalny odpoczynek w zakręconych melo-rytmach. Moim zdaniem spełnia więc swoje zamierzenia, choć nie do końca chyba spełniła oczekiwania co do dalszego funkcjonowania zespołu. Zaraz po wydaniu „Swallow The Snake”, Desultory się rozpadło i na wiele lat przestało istnieć.

Tracklista:

01. Mushroom Smile
02. The Bitter Man
03. Before Today, Beyond Tomorrow
04. Swallow The Snake
05. In My Veins
06. Blizzard In My Blood
07. Zone Traveller
08. Beneath
09. King Of The Valley And The Western Sky
10. Nothing Dies
11. Silent Suffering

Wydawca: Metal Blade Records (1996)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły