Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Czort - Czarna Ewangelia

Czort, black metal, Czarna Ewangelia, Under The Sign Of Garazel Productions

Czort to nowa nazwa w black metalowym podziemiu, ale wkładka do ich płyty „Czarna Ewangelia” nie zdradza kto się pod nią kryje i skąd zespół pochodzi. Album został wydany przez Under The Sign Of Garazel Productions i zawiera siedem bluźnierczych litanii oraz jedną instrumentalną liturgię.

 

Jadowita nienawiść do wszelkich świętości tryska z tego na kilometr, a polskie i całkiem wyraźnie wykrzykiwane teksty uderzają bezpośredniością i prostotą przekazu. Można nawet powiedzieć, że banalnością, bo liryki nie są zbyt wyszukane, tak samo jak sposób ich wyrażania. No, bo żeby tak pana boga od razu od najgorszych? Choć akurat w kawałku „O Stwórcy”, gdzie jest grubo, podoba mi się sens całego tekstu i ostatnia, powtarzana trzy razy zwrotka. Jeżeli chodzi o sam wokal to najbardziej zwraca uwagę początek w „Opętanych Zew”, gdzie jakkolwiek stara się różnicować, bo tak, nie licząc deklamacji w „Czort” i „O Stwórcy”, przez cały czas jest raczej jednostajny i utrzymany w tym samym tonie. Jakby bardziej był nastawiony na samą recytację niż jakieś wartości muzyczne.

Podobnie zresztą jest z gitarą. Niby cały czas utrzymuje rozjechaną, black metalową stylistykę, ale gra wciąż na tym samym poziomie i w tym samym średnio-wolnym tempie. Dlatego jak pojawiają się takie melodyjne smaczki jak drugiej części „Opętanych Zew” i końcówce „Czort”, od razu zwracają na siebie uwagę. Tak jak cały instrumentalny „Zima”, w którym postarano się o więcej gitarowych atrakcji.

Pomimo pewnej przewidywalności, po paru przesłuchaniach ta muzyka zaczęła do mnie trafiać i mi się podobać. Na pewno Czort potrafił wytworzyć taki czarno-szary klimat swoich piosenek. Nie tylko jest obrzydliwy i odrażający, ale też te zgrzytliwe riffy są wręcz otumaniające. Można w to wejść i dać się otoczyć temu wirowi z okładki. Zresztą pasuje ona bardzo do warstwy dźwiękowej. Jak ktoś nie boi się stanąć w środku i napawać herezją, to powinien czerpać z tego nonkonformistyczną przyjemność. W przeciwnym razie może się to skończyć tragicznie.

Tracklista:

1. Wszystko To Pył
2. Opętanych Zew
3. Jako W Piekle Tak I Na Ziemi
4. Czort
5. Triumf Śmierci
6. Stręczyciele Dzieci Diabła
7. O Stwórcy…
8. Zima

Wydawca: Under The Sign Of Garazel Productions (2018)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły