Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

Cultus Sangiune - The Sum Of All Fears

Cultus Sanguine, The Sum Of All Fears, doom metal, gothic, Joe Freghieph

Ależ to jest krzyk rozpaczy. Jakby wszystkie smutki świata zebrały się w jednym momencie. Zresztą sam tytuł drugiej płyty włoskiego Cultus Sanguine nie napawa optymizmem. „The Sum Of All Fears” informuje okładka. Niewiele dobrego można wyczytać też z wyrazu twarzy królowej siedzącej na swoim mrocznym tronie. Mimo to decyduję się przeżyć wszystkie te straszności i zanurzyć się w pogrzebowym doom metalu.

Mimo, że muzyka Cultus Sanguine jest idealna na stypę i właściwie do niczego innego nie pasuje, to nie jest to tak zwany funeral doom metal. Ten doom ma zabarwienie bardziej gotyckie. Przeszyte bólem numery rozpływają się w klawiszowych oparach, a miarowe rytmy i melodie rozchodzą się miarowo po izbie. Słuchając tej muzyki nie tylko uczestniczymy w obrzędzie, ale także cofamy się co najmniej o sto lat. Takie wrażenie nasuwają stare, pożółkłe fotografie znajdujące się w okładce. Nie są wprawdzie aż tak dobre jak na pierwszej płycie, ale i tak te dzieci mają w sobie jakąś diabelskość, która przekłada się na muzykę, a także rozwija wyobraźnię słuchacza. Słuchacza, który przysiada sobie w kąciku i napawa się tym cierpieniem. Muzyka cierpi, ale słuchacz nie. Wręcz przeciwnie, rozkoszuje się. Ma jakąś taką masochistyczną przyjemność z trwania w tej tragedii jak ten niewolnik przed swoją dominą w utworze „Dominatress”.

Cultus Sangiune uwodzi aurą, kusi powagą chwili i nasyca atmosferę psychodelicznym mrokiem. Pięknie pomagają w tym pianino, a także skrzypce, czy też jakieś dzwoneczki, ale mistrzem ceremonii jest Joe Freghieph, który wykrzykuje swoje kwestie w niezwykle płaczliwy i emocjonalny sposób. Jest to jakiś spazmatyczny akt desperacji, melancholijny lament, dręczonego mentalną febrą człowieka. Dodając do tego doomowe pasaże gitar i przyjmujące się motywy takich utworów jak „The Sum Of All Fears”, „In The Days Of Sombre”, czy As A Funeral Inside” mamy bardzo ciekawy i przejmujący album, którego słucha się z przyjemnością i dużym zaangażowaniem.

Tracklista:

1. The Sum of all Fears
2. Vera Il Tempo Dei Morti
3. Dominatress
4. Highest Depression
5. The Future Unveiled
6. A Grave Upon Mankind
7. In the Days of Sombre
8. Ultima Madre
9. As A Funeral Inside

Wydawca: Season Of Mist (1999)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły