Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Creinium - Project Utopia

Creinium, Project Utopia, black metal, Bal-Sagoth, death metal, groove metal, Inverse Records

Creinium to młody skład z Helsinek, który za sprawą Inverse Records wydał swoją pierwszą EPkę. Wcześniej było jedno demo, ale i tak panowie szybko doczekali się oficjalnego wydawnictwa. Pół godziny melodyjnego death metalu, jakie znajduje się na „Project Utopia” zostawia po sobie bardzo dobre wrażenie.

 

Na pewno cechą charakterystyczną Creinium jest szerokie wykorzystanie klawiszy. Nadają one jeszcze większej głębi niskim dźwiękom i urozmaicają muzyczny krajobraz, często wychylając się ze swoimi partiami na pierwszy plan. To są jednak fragmenty, bo w większości jest to intensywny death metal o troszkę grooveowym zabarwieniu. Dotyczy to brzmienia gitar i przede wszystkim wokalu. Obok głębokich growlingów znajdują się bowiem bardziej zdarte i krzykliwe wokale. Czasem mam też wrażenie, że te wrzaskliwe partie wraz z klawiszowym podkładem przechodzą w symfoniczny black metal, ale nie mam wątpliwości, że Creinium w istocie jest zespołem death metalowym.

„Project Utopia” to zwarta opowieść o świecie zmierzającym ku zagładzie i człowieku pragnącym się z niego wyrwać. Zaczyna się taką trochę Bal-Sagothową inwokacją z elektronicznym podkładem, a potem następują cztery długie, melodyjne utwory. To jest muzyka, w którą można się wtopić i przeżywać wraz z zespołem upadek naszej planety, by na koniec rzucić swoje życie „into the embrace of death and drift away far beyond the stars”.

Tracklista:

01. Societal Collapse
02. Project Utopia
03. New World Order
04. Eschaton
05. Synthetic Paradise

Wydawca: Inverse Records (2014)

Ocena szkolna: 4
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły