Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Atravan - The Grey Line

Atravan, progressive rock, Prog Metal Rock Promotions, The Grey Line

Atravan to irański zespół progresywno rockowy, który istnieje już od 2010 roku. Pełnym albumem zadebiutowali jednak dopiero niedawno, a zrobili to w Polsce za sprawą Prog Metal Rock Promotions. Płyta nosi tytuł „The Grey Line” i zawiera pokaźny zestaw uczuciowego i otulającego grania, które z powodzeniem może ukoić i oderwać od świata przez najbliższe trzy kwadranse.

Nie wiem co ma oznaczać czarna dziura na okładce. Wygląda to jak opona w pokrowcu, ale cokolwiek by to nie było to raczej nie ma obaw, żeby się tam zanurzyć. Atravan gra bowiem muzykę bardzo tkliwą i sentymentalną, a momenty cięższego uniesienia są nieprzesadne i fragmentaryczne. Zazwyczaj dźwięki rozpływają się spokojnie, niezbyt energicznie szukając swojego miejsca w czasoprzestrzeni. Motywy rozwijają się powoli, a śpiew jest bardzo delikatny i wrażliwy. Utwory jednak narastają i mają swoje burzliwe kulminacje, poparte nawet sporadycznymi chrypliwymi wokalami. Wszystko to jednak tylko do pewnej granicy. Jak wiatr, który się wzmaga, zakręci opadłymi liśćmi i zaraz osiada bezgłośnie z powrotem.

Płyta wprawia w taki letarg. Słuchając jej można się zastanawiać czy jawa to jeszcze, czy już może jakiś sen. Wszystko się tu stapia w jeden stan emocjonalny i ja nie wychwyciłem w niej jakichś szczególnych do podkreślenia momentów. „Uncertain Future” to numer instrumentalny, a ostatni „Ocean Of Sorrow” występuje jako bonus, ponieważ jest to starszy kawałek. Oba jednak pasują stylistycznie do całości i nie stanowią odrębnych wątków. Można spać spokojnie. Miłych snów.

Tracklista:

1. The Pendulum
2. The Perfect Stranger
3. My Wrecked House
4. Vertigo
5. Dancing On A Wire
6. The Grey Line
7. Uncertain Future
8. Ocean Of Sorrow

Wydawca: Prog Metal Rock Promotion (2021)

Ocena szkolna: 4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły