Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Athena - A New Religion?

Athena power metal, Fabio Lione, Rhapsody, A New Religion?, Symphony Of The Enchanted Lands

Athena to włoski zespół power metalowy, na którego pokładzie znajdował się Fabio Lione z ówczesnego Rhapsody. I choć był w nim od początku, to ze względu na przerwę, druga płyta „A New Religion?” jest pierwszą na jakiej zaśpiewał. Wydany w tym samym roku co „Symphony Of The Enchanted Lands” album, nigdy aż takiej kariery w świecie nie zrobił, nie znaczy to jednak, że nie jest warty uwagi.

Przede wszystkim Athena jest zespołem poważnym, obracającym się w duchowej sferze życia ludzkiego. Ich piosenki są często patetyczne, z orkiestralnymi aranżacjami i o podniosłym charakterze. Szczególne wrażenie pod tym względem robi bardzo rozłożysty „Every Word I Whisper”, który wyrasta tu na taką przewodnią arię. Pod tym względem zwraca uwagę również „My Silence”, który jest już jednak delikatniejszy, z dużą ilością pianina i takich subtelniejszych fragmentów. Blasku nadają mu natomiast te momenty uniesienia, kiedy Fabio sięga przestworzy: „’Cause I am leaving, I am leaving the real world…” Podobnie jest w następnym „Secret Vision” czy pierwszym „A New Religion?”. Najbardziej porywający i przebojowy jest „Soul Sailor”, a na drugim biegunie, z bardzo wrażliwych dźwięków pięknie rozwija się wokalnie ostatni „Not Too Far”, choć to już jest ballada w pełnym wymiarze. Kompozycje są ułożone w ten sposób, że mają swoje powracające punkty kulminacyjne, otoczone bardziej wrażliwymi, lub odwrotnie, mocniejszymi instrumentalnymi fragmentami. Są tu więc i solówki, gęsto palcujące riffy, popisy gry na basie i klawiszach, a nawet sporadyczne wstawki elektroniczne. Utwory są rozbudowane instrumentalnie i bogate muzycznie, z barwnymi tłami i rozległymi horyzontami.

Power metal w wykonaniu Athena ma takiego swojego specyficznego ducha. Jest to muzyka raczej smutna i nostalgiczna, dająca jednak nadzieję, przebijająca się promieniami i rozświetlająca pochmurny stan umysłu. Płyta przyjemna do jesiennych, niekoniecznie pesymistycznych, przemyśleń.

Tracklista:

01. In The Beginning
02. A New Religion?
03. Soul Sailor
04. Apocalypse
05. Every Word I Whisper
06. Dead Man Walkin’
07. My Silence
08. Secret Vision
09. The Keepr
10. Twisted Feel
11. Not To Far

Wydawca: Rising Sun Productions (1998)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły