Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Arch Enemy

Arch Enemy jest najlepszym przykładem metalowego zespołu, jedyny który stawia czystą agresję, techniczny sens i wpadające w ucho teksty, ich treść z chwytliwym podejściem. Z "Wages Of Sin" Arch Enemy zdominowało cały świat z poprawieniem ustawionej konsystencji przez Michaela Amott'a i jego brata Christophera na gitarach, wokal Angeli Gossow, perkusistę Daniela Erlandssoa i basistę Sharlee D'Angelo.
Żeby najprościej napisać o Arch Enemy, mieszance klasycznego metalu z thrash'owym i deathmetalowym, posmakiem zespołu bez sprawiedliwości trzeba było by użyć ogromenej ilości słów, które z pewnością by nie wystarczyły na opisanie tego bandu.
W 1996 roku zespół rozkoszował się "Black Earth" debiutującym w Europie z jedynym w swym rodzaju, melodycznymi rytmami a progresywnymi uderzeniem, z chłodnym podwójnym brzmieniem gitar, harmonią i mocnym, silnym wokalem. Wyprodukowany przez Fryderika Nordstorm'a (producentem między innymi Hammerfall'a i At The Gates), "Blach Earth" kompletnie zaszokował metalowy świat i pozostawił fanów zachwyconych i oczekujących na więcej takich kompozycji.

W 1997 roku zespół ponownie wchodzi do studia Fredrika Nodstorm'a żeby nagrać album "Stigmata". Zwieranie znaczenia mocniejszych tekstów, ale z surową i prymitywną produkcją stylu, "Stigmata" zbierał (...i zbiera do tej pory) fanów wszystkich rodzajów metalu.

Trzeci studyjny album Arch Enemy - "Burning Bridges" stał się następnym przykładem na to, że zespoł jest nie do powstrzymania i do końca spełnia swoją wizję muzyki. Zgromadzili najlepsze elementy death, thrash i progressive metalu dodając niesamowite melodie. Przez ostatnich kilka lat zespół stał się największym i najbardziej znanym zespołem w Japonii, taki jakiego jeszcze nigdy nie było, co potwierdza fakt, że nagrali album z koncertu, "Burning Japan" w czasie ich trzeciego tour po Japonii, które odbyło się w 1999 roku i udostępniono go tylko w Japonii w roku 2000.

W jesieni 2000 roku Arch Enemy rozstał się z byłym wokalistą. Poczuli, że nowy album "Wages Of Sin" musi być znacznie bardziej agresywny, potrzebowali wielki wokal. Na szczęście, poznali wspaniałą Angelę Grossow z Niemiec, metalową boginię z przerażającym, demonicznym i zmiennym gardłowym rykiem.

Do nagrania "Wages Of Sin" zespół powrócił w familijnym otoczeniu do Studio Fredman w Gothenburg, w Szwecji. Chociaż tym razem ostateczne zmiksowanie zostało dokonane w Wielkiej Brytanii przez Andy Sneap'a - producenta muzyki metalowej, znanego z produkcji nagrań takich świetnych zespołów jak Testament, Nevermore i Stuck Modjo. Andy Sneap dołożył wszelkich starań, żeby "Wages Of Sin" był taki jak reszta nagrań Arch Enemy, żeby był mocniejszy i bardziej zadziwiający.

Takie kawałki jak "Enemy Within", "Burning Angel" i przewspaniały "Ravenous" stanowią podobne uderzenie tego zespołu i "Wages Of Sin" bardzo mocno odbiło się w metalowym świecie. Album jest efektem ciężkiej pracy, zachowanej w niszczących riff'ach, świetnych (zwariowanych) solówkach, chwytliwych melodiach, stylowej harmonii, agresywnym wokalu i świetnymi kompozycjami tekstów. W 2007 roku ukazał się ostatni jak narazie album, pod tytułem "Rise Of The Tyrant".

Skład:

Angela Gossow - wokal
Michael Amott - gitara elektryczna
Christopher Amott - gitara elektryczna
Sharlee D'Angelo - gitara basowa
Daniel Erlandsson - perkusja
Byli członkowie zespołu:
Johan Liiva - wokal (1996-1999)
Martin Bengtsson - gitara basowa (1998)
Peter Wildoer - perkusja (1998)

Dyskografia:

01. Demo (Demo) (1996)
02. Black Earth (1996)
03. Stigmata (1998)
04. Burning Bridges (1999)
05. Burning Japan (Live) (1999)
06. Wages Of Sin (2001)
07. Burning Angel (EP) (2002)
08. Anthems Of Rebellion (2003)
09. Dead Eyes See No Future (EP) (2004)
10. Doomsday Machine (2005)
11. Rise Of The Tyrant (2007)

Oficjalna strona internetowa: www.archenemy.net
MySpace: www.myspace.com/archenemy
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły