Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

...And Oceans - The Symmerty Of I, The Circle Of O

The Symmetry Of I The Circle Of O,  …And Oceans, black metal

Na swojej drugiej płycie „The Symmetry Of I, The Circle Of O” …And Oceans nie rezygnuje z ostrego i intensywnego black metalu, ale jeszcze bardziej przyozdabia go warstwą klawiszy, a także pojawiającej się już gdzieniegdzie elektroniki. Bardzo zaplątuje się też w psychologicznych rozważaniach nad własnym jestestwem, co daje spektakularny oraz głęboki muzycznie i duchowo efekt.

Muzyka pędzi wartkimi, blackowymi pasażami, dmie niczym wicher na pustkowiu i przelewa się w melodyjnych i rozległych pejzażach. Tej rozłożystości i przestrzenności dodają właśnie wszechobecne i wysublimowane klawisze, które wynoszą gitarowe riffy ponad powierzchnię ziemi i pozwalają im sunąć w trójwymiarowej kompozycyjności. Wściekłe, naładowane perkusyjnymi lawinami, motywy współgrają tu z plastycznością i harmonią sztuki w czym …And Oceans specjalizował się od początku swojej działalności. Między wzburzonymi nawałami muzycznego szaleństwa możemy natknąć się na gęste i parne, okraszone pianinowym pięknem, morza zwolnień. Doskonale widać to w, rozpoczynającym się blackową furią, „Sålipsism”, ale jest to cecha dotycząca wszystkich utworów, no poza ostatnim „Stained”, który jest w całości instrumentalnym i burzliwym, kotłującym się w syntezatorowych kumulusach, numerem. W „Baby Blue Doll – Merry Go Mind” jest zaś cały rozległy fragment elektronicznych sprzężeń na tle elastycznych gitar, co jest pewnym początkiem fascynacji zespołu tego typu dźwiękami. Szatkujące komputerowe wrzuty, wspomagają perkusję też w "The Black Vagabond And The Swan of Two Heads", gdzie pojawiają się również groźne narracje na tle epickich krajobrazów.

„The Symmetry Of I, The Circle Of O” jest płytą melodyjną i kunsztownie upojną w artystyczne uroki, ale jest też zmienna. Zrywa się w masakrycznych młockach, by po chwili znów rozpłynąć się w ukojnych, naładowanych ciężkimi podkładami, pejzażach. W tym szaleństwie pomaga też szorstki, chrypliwy wokal, nadający muzyce paranoiczności, no i pasujący do ciężkich rodzajowo tekstów. Dużo tu chorych wizji, abstrakcyjnych rozważań i filozoficznych aberracji, co widać już po samych tytułach utworów. …And Oceans wiruje w porywistej trąbie powietrznej dźwięków, myśli i widoków, szeroko wykorzystując możliwości wszystkich instrumentów oraz uzyskując znakomitą koncepcyjność swojej sztuki. Nic dziwnego, że po raz drugi osiągnęli wyśmienity efekt.

Tracklista:

1. Mechanic Hippie

2. Aquarium Of Children – Ajatusten merenpinta

3. The Black Vagabond And The Swan Of Two Heads

4. Sålipsism

5. Baby Blue Doll – Merry Go Mind

6. Äcid Sex And Marble Teeth (You-phoria)

7. I Wish I Was Pregnant

8. Stained

Wydawca: Season Of Mist (1999)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły