Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

...And Oceans - The Dynamic Gallery Of Thoughts

…And Oceans, black metal, Season Of Mist, The Dynamic Gallery Of Thoughts, Mare Liberum, Mystic Production

…And Oceans powstał w 1995 roku w Finlandii jako zespół black metalowy. Początkowo wydali dwa dema, po czym podpisali kontrakt z francuską Season Of Mist i z jej pomocą ukazał się album „The Dynamic Gallery Of Thoughts”. Znalazły się na nim cztery utwory z drugiego dema „Mare Liberum” oraz cztery nowe kompozycje. Nie trzeba było długo czekać, żeby materiał ukazał się w Polsce na kasecie licencyjnej Mystic Production.

Black metal …And Oceans z jednej strony jest bardzo drapieżny, a z drugiej płynny i melodyjny. Zespół lubi pędzić szybko, a swoje riffy doprawiać zarówno perkusyjną sieczką, jak i klawiszowym uspokojeniem. Daje to efekt ostrej młócki na tle rozległych podkładów, ale sporo jest również zwolnień i odpłynięć w przestronną przestrzeń, jak w rozbudowanym i wielowarstwowym „Je Te Connaic Beau Masque”. W pewnym momencie „Samtal Med Tankar: Halo Of Words” pojawia się taka wręcz mortiisowa klawiszowość, po której wchodzi huraganowe natarcie. Jest to pewien powtarzający się schemat, że po takim spokojniejszym i dającym trochę oddechu fragmencie, zazwyczaj następuje zryw i szaleńcza jazda. W tym wszystkim jednak dużo jest melodii, jak nie gitarowej, to na pewno podtrzymywanej przez klawisze. Mimo to płyta jako całość jest ostra i zimna, co dobitnie uwydatnia wrzeszczący chrypliwie wokal. Daje to wrażenie takiego mroźnego, naturalnego uroku. Muzyka ...And Oceans ma w sobie bardzo wiele natchnionego północną aurą klimatu. Czuć tu polarną krystaliczność oceanu i wystających z niego gór lodowych, choć zamieszczone wewnątrz okładki obrazy raczej wskazują na jakieś rozterki psychiczne i obłąkanie. Teksty są w języku fińskim, z wyjątkiem pojedynczych zwrotek oraz jednego numeru i nie jest to wcale „The Room Of Thousand Arts” tylko „September (När Hjärtat Blöder)”. W nim tekst z kolei jest depresyjny, dżdżysty i jesienny, a również muzyka ciągnie się w smutnych pasażach, oczywiście podkręconych przez wściekłe i zajadłe fragmenty, a nawet takie nuklearne wybuchy. Dla kontrastu pojawiają się też i całkiem skoczne gitarowe zagrywki.

„The Dynamic Gallery Of Thoughts” to płyta mająca atmosferę i prezentująca mnóstwo burzliwego i ciekawego grania. Dużo tu zmienności, wciąż coś nowego się dzieje. Jest wybuchową mieszanką black metalowego radykalizmu i artyzmu, ostrości i melodyjności. W dodatku mieszanką ze wszech miar udaną, potrafiącą wciągnąć i zaabsorbować. Po prostu bardzo dobry album.

Tracklista:

1. Trollfan

2. The Room Of Thousand Arts

3. Som Öppna Böcker

4. Je Te Connais Beau Masque

5. Microbotic Fiends/ Ur Åldrig Saga Och Sång

6. Samtal Med Tankar: Halo Of Worlds

7. September (Når Hjärtat Blöder)

8. Kärsimyksien Vaalent Kädet

Wydawca: Season Of Mist (1998)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły