Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Recenzje :

ZZ Top - Afterburner

Eliminator, ZZ Top, Afterburner, rock, rock and roll, synth rock

„Eliminator” okazał się wielkim sukcesem komercyjnym ZZ Top, a jego czasy to czasy największej popularności zespołu. „Gimme All Your Lovin” i „Sharp Dressed Man” szalały na listach przebojów, a cała płyta sprzedała się w ogromnych ilościach i znalazła się wysoko we wszelkiego rodzaju posumowaniach. Wydanym dwa lata później albumem „Afterburner” Teksańczycy przedłużyli swoje tłuste lata i podtrzymali wysokie zainteresowanie sobą. Ponownie stworzyli powszechnie znane i lubiane przeboje, ale poszli też w nowoczesność, co nie wszystkim przypadło do gustu.

Przede wszystkim odczuwalna jest duża rola syntezatorów i pojawił się automat perkusyjny, co mocno zelektronizowało ich muzykę. Mamy tu do czynienia z synth rockiem wpadającym w popową stylistykę, której akcenty wplecione są w rockowe granie. Słychać to bardzo dobrze już od samego początku w „Sleeping Bag” i szczególnie w „I Got The Message” gdzie gitarowy rock miesza się z konwencją dyskotekową. Jest to taka warstwa mniej lub bardziej, ale wyczuwalna przez cały czas. Całe więc szczęście, że na drugim biegunie znajdują się takie petardy jak „Delirious” i „Can’t Stop Rockin’”. To jest dopiero eksplozja energii i solidna porcja porządnego rock and rolla. W sam raz do wirowania i skakania, ale takich hitów jest tu więcej na czele ze „Stages” i „Planet Of Woman”. ZZ Top jest rytmiczny, przebojowy i porywający do zabawy. Ich piosenki mają w sobie coś przyciągającego i pobudzającego. Od razu wprowadzają dobry nastrój, dają się i wyśpiewać i wytańczyć, ale też wciąż potrafią chlasnąć ostrym riffem i niejedną porządną solówką. No, ale dla pełności rockowej płyty lat osiemdziesiątych nie można było zapomnieć o balladzie. Tutaj tą rolę spełnia „Rough Boy”, która jest bardzo ładną i sentymentalną piosenką.

Myślę, że większość osób nieznających ZZ Top, gdyby włączyło sobie „Afterburner”, od razu skojarzyłoby kilka kawałków. Gdzieś tam o uszy się obiło i w głowie zaraz zaskoczy. Świadczy to o ponadczasowości tych szlagierów i o tym, że po dziesięcioleciach ludzie wciąż lubią ich słuchać, a co za tym idzie, radia wciąż je puszczają.

Tracklista:

01. Sleeping Bag
02. Stages
03. Woke Up With Wood
04. Rough Boy
05. Can't Stop Rockin'
06. Planet Of Women
07. I Got The Message
08. Velcro Fly
09. Dipping Low (In The Lap Of Luxury)
10. Delirious

Wydawca: Warner Bros. Records (1985)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły