Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

Turmion Kätilöt

Turmion Kätilöt, industrialTurmion Kätilöt (w dosłownym tłumaczeniu „Akuszerki zniszczenia”) są fińskim zespołem grającym metal industrialny. Grupę utworzyli w Kuopio, w 2003 roku MC Raaka Pee i Dj Vastapallo. Wkrótce dołączyli inni członkowie: Master Bates, RunQ oraz DQ i narodziły się Akuszerki. W 2004 roku dołączył Spellgoth, jako drugi wokalista, zastępując tym samym pierwszy „backing vocal”, którym był Plastinen. Zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Spinefarm records i rozpoczął nagrywanie.
Turmion Kätilöt stawia przede wszystkim na występy, z których są najbardziej znani. Jedynym momentem, kiedy nie koncertują, to czas, w którym nagrywają w studiu. Każdy ich koncert to połączenie dobrej muzyki i ostrego show, które wiele osób nazwać by mogło kontrowersyjnym. Nie boją się przekraczać granic, zarówno fantazji jak i tak zwanego „dobrego smaku”, robiąc na scenie to, co akurat przyjdzie im do głowy.
Muzycznie Akuszerki mają swoje określone brzmienie: dużo elektroniki kontrastującej z gitarami, perkusją, basem oraz bardzo dobrym, mocnym growlem. Teksty utworów są ciężkie do odbioru, z nutką czarnego humoru, ale największym problemem może być fakt, że są po.. fińsku. Ma to swoje zalety – melodyjność, a za razem brutalny wydźwięk tego języka idealnie komponuje się z całą twórczością. Zespół ograniczył się jedynie do kilku angielskich tekstów.
W maju 2004 roku nagrany został pierwszy album: Hoitovirhe. Wybrane zostały z niego dwa single: Teurastaja i Verta ja Lihaa, do którego zespół nakręcił pierwszy klip. Teurastaja z kolei (tłumacząc: „Rzeźnik”), była jednym z popularniejszych singli w Finlandii utrzymując się na tej pozycji kilka tygodni. Utwór ten jest grany na każdym koncercie. Rok później Turmion Kätilöt wypuścili EP ”Niuva 20”, nazwane po zakładzie psychiatrycznym, znajdującym się w mieście rodzinnym Akuszerek.
Trzecim albumem było Pirun Nyrkki, nagrane w marcu 2006 roku. Singiel był utwór o tej samej nazwie co płyta. W utworze „Irstauden Ilosanoma” pojawia się żeński wokal Jessi Frey z zespołu Velcra. W 2008 zapowiedziany został kolejny album "U.S.C.H". Po długiej walce z wytwórnią, Turmion Kätilöt rozpoczęli nagrywanie z Raha Records (wytwórnia utworzona przez MC Raaka Peei DJ'a Vastapallo) oraz wypuścili nowy singiel: „Minä Määrään” („Wyznaczam/nakazuję”), do którego powstał kolejny klip. Płyta wyszła dopiero w czerwcu i zawiera 10 utworów. Na tej płycie po raz pierwszy wokal nagrał Spellgoth, udzielający się do tej pory jedynie na koncertach. Również dopiero na tej płycie pojawiają się teksty po angielsku. Jednak dopiero w 2009 roku zespół skończył walkę z poprzednią wytwórnią i „U.S.C.H.!” zostało wydane również jako płyta fizyczna. Album zdobył 6 miejsce w rankingu w Finlandii.
Pod koniec 2009 roku zespół wydał oświadczenie o odejściu DJ'a Vastapallo – gitarzysty i drugiego założyciela grupy. Jednak po niedługim czasie dołączył zastępca: Bobby Undertaker. Z nowym gitarzystą Akuszerki dokończyły trasę koncertową „U.S.C.H!”. Zespół koncertował cały rok 2010, komponują i nagrywając pomiędzy występami. Na początku 2011 MC Raaka Pee podpisał Turmion Kätilöt do swojej wytwórni Osasto- A Records. Zaraz po tym zespół wypuścił singiel i klip do nowego utworu: “Ihmisixsixsix”i zaraz potem album ”Perstechnique”, który również znalazł się na 6 miejscu w Finlandii. Akuszerki wróciły do koncertowania i trasy po Finlandii, a także 7 września po raz pierwszy wystąpili za granicą, w berlińskim Club K-17.
Skład:
Raaka Pee (wokal)Bobby Undertaker (gitara)Spellgoth (wokal)Master Bates (gitara basowa)RunQ (klawisze)DQ (perkusja)
Byli członkowie zespołu:
DJ Vastapallo (gitara)
Dyskografia:
Hoitovirhe (2004)Pirun nyrkki (2006)U.S.C.H! (2008)Perstechnique (2011)Verta Ja Lihaa / Teurastaja (2003 - tylko 100 kopii)Teurastaja (2003)Verta ja lihaa (2005)Pirun nyrkki (2006)Minä määrään (2008)Ihmisixsixsix (2010)Niuva 20 (2005)
http://www.turmionkatilot.com
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły