Castle Party 2018
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Turbo

Turbo, heavy metal, thrash metal
Zespół zostaje założony w styczniu 1980 roku w Poznaniu przez basistę Henryka Tomczaka, który wcześniej grał w grupach Stress i Heam. Pierwszy skład uzupełnili Wojciech Hoffmann (gitara), Wojciech Anioł (perkusja) i Wojciech Sowula (wokal). W tym składzie zespół nagrywa singiel z utworami "W środku tej nocy" i "Byłem z tobą tyle lat" utrzymanymi w hardrockowym stylu. Najsłabszym ogniwem w grupie był wokalista, który zamiast śpiewać - rapował. Z tego powodu z listopadzie 1980 za mikrofonem staje Piotr Krystek. Grupa nagrywa nowe utwory, które dość często goszczą na falach radiowych. Wkrótce w zespole dochodzi do licznych zmian w składzie: odchodzi założyciel Henryk Tomczak. Na jego miejscu pojawia się 16 letni Piotr Przybylski. Drugim gitarzystą zostaje Andrzej Łysów, który wcześniej grał w zespole Kredyt, a nowym wokalistą zostaje Grzegorz Kupczyk.

W 1982 ukazuje się pierwsza płyta zespołu: "Dorosłe Dzieci". Muzyka zawarta na tym krążku to mieszanina ostrego hard rocka i brytyjskiego heavy metalu. Z tej płyty pochodzi największy przebój zespołu - tytułowe "Dorosłe Dzieci". Po nagraniu płyty grupa licznie koncertuje: m.in. na festiwalach Rockowisko w Łodzi i słynnym Jarocinie. Mimo sporego sukcesu dochodzi do kolejnych zmian w składzie. Na stanowisku perkusisty pojawiali się kolejno Marek Olszak, Ryszard Oleksy i Przemysław Pahl. Ostatecznie perkusistą grupy został Alan Sors. Z zespołu odchodzi też Piotr Przybylski, a nowym basistą zostaje Bogusz Rutkiewicz.

Kłopoty ze składem nie były wówczas jedynymi problemami Turbo. Po sukcesie przeboju "Dorosłe Dzieci" wytwórnia zaczyna naciskać na zespół, żeby złagodził swoje brzmienie i nagrywał bardzie chwytliwe kompozycje. Później Wojciech Hoffmann nazywa ten czas, "okresem błędów i wypaczeń". W wyniku tych nacisków w 1985 zespół nagrywa kompromisową płytę "Smak Ciszy". Płyta jest o wiele łagodniejsza od poprzedniego albumu, lecz ostre riffy nawiązujące do kompozycji Iron Maiden i wokal Grzegorza Kupczyka nie pozostawiają wątpliwości, że mamy do czynienia z zespołem metalowym. Płyta odnosi spory sukces - na listach królują utwory "Smak Ciszy" i "Jaki był ten dzień".

Rok później Turbo nagrywa płytę, która na zawsze wpisała się w kanon najlepszych polskich heavy metalowych płyt wszech czasów. "Kawaleria Szatana" całkowicie zmieniła oblicze zespołu. Zespół zrywa z łagodnym hard rockowym brzmieniem i zaczyna grać ostry heavy metal. Płyta odniosła ogromny sukces i jest uznawana za największe osiągnięcie grupy. Po sukcesie Kawalerii Szatana zespół nawiązuje współpracę z firmą Metal Mind Productions, czego efektem są występy na festiwalu Metalmania.

W 1987 roku grupa nagrywa kolejną płytę, która nosi nazwę "Ostatni Wojownik". Debiutuje na niej nowy perkusista Tomasz Goehs. Album przynosi kolejną zmianę stylu. Tym razem Turbo gra thrash metal inspirowany wczesnymi nagraniami zespołu Metallica. Rok później płyta w anglojęzycznej wersji pod nazwą "The Last Warrior" ukazuje się w całej Europie. A w 1989 roku ukazuje pierwszy album koncertowy Turbo - "Alive!" zawierający materiał z koncertów z 30 grudnia 1986 roku i 3 marca 1987 roku.

1989 rok przynosi kolejną płytę i kolejną zmianę składu. Z grupy odchodzi Bogusz Rutkiewicz. Stanowisko basisty obejmuje dotychczas grający na gitarze Andrzej Łysów, a nowym gitarzystą zostaje Robert "Litza" Friedrich. Pod wpływem fascynacji zespołami Anthrax i Flotsam And Jetsam powstaje kolejny album - "Epidemie". Wkrótce też zostaje nagrana anglojęzyczna wersja płyty o nazwie "Epidemic".

W 1990 roku następuje rozłam w Turbo. Z zespołu odchodzą Grzegorz Kupczyk i Andrzej Łysów. Obowiązki wokalisty obejmuje Robert Friedrich, a nowym basistą zostaje Tomasz Olszewski. W tym składzie powstaje płyta "Dead End". Growling Litzy nasuwa skojarzenia z death metalem ale same utwory nadal są osadzone w strukturach mocnego thrashu. Skłócenie muzyków Turbo i brak koncertów spowodowało rozpad zespołu. W tym roku ukazuje się również kompilacja 1980-1990 zawierająca niepublikowane utwory Turbo.

W 1991 roku Wojciech Hoffmann podejmuję próbę zmontowania nowego składu Turbo. Ukazuje się materiał "One Way" wydany tylko na kasecie. Jednak to wydawnictwo okazało się kompletnym fiaskiem i Turbo ostatecznie zakończyło działalność.

W późniejszych latach ukazywały się różne składanki z muzyką Turbo. W 1992 roku ukazuje się płyta "Titanic" zawierająca niepublikowane utwory z "okresu błędów i wypaczeń"., a rok później kompilacja "Dorosłe Dzieci i Inne Ballady", na której znalazły się wszystkie ballady Turbo.

W 1995 roku Turbo gra koncert w Poznaniu w składzie Wojciech Hoffmann, Grzegorz Kupczyk, Bogusz Rutkiewicz oraz Marcin Białożyk - gitara i Szymon Ziomkowski - perkusja. Doskonałe przyjęcie powoduje, że muzycy podejmują decyzję o reaktywacji. 1 stycznia 1996 Turbo oficjalnie wznawia działalność. W 1997 roku ukazuje się kolejna składanka - "Intro: 1982 - 1986" zawierające najpopularniejsze utworu grupy. W 1999 roku firma Metal Mind Productions wydaje dyskografię Turbo na CD. Zespół gra na festiwalu Metalmania oraz na Thrash 'Em All Festival. W 2000 roku ukazuje się również reedycja płyty "Titanic" pod nazwą "Remix '92". 20 stycznia tego roku Turbo gra na koncercie z okazji 25-lecia działalności artystycznej Grzegorza Kupczyka - zapis koncertu ukazuje się na płycie "20012000".

W 2001 roku przynosi premierę nowej studyjnej płyty Turbo, pierwszej od 10 lat. Awatar nagrany w dwóch wersjach językowych to kolejna zmiana stylu. Turbo dość obficie eksperymentuje z nowymi brzmieniami. To się jednak nie podoba większości starych fanów Turbo, którzy bardzo nisko ocenili ten album. Na płycie oprócz Hoffmanna, Kupczyka i Rutkiewicza zagrał na perkusji Mariusz Bobkowski. Niezadowolenie muzyków z płyty oraz konflikt z wydawcą spowodował kolejną przerwą w działalności zespołu. W tym czasie muzycy skupiają się na swoich solowych projektach.

Turbo powraca w 2004 roku w składzie: Wojciech Hoffmann, Grzegorz Kupczyk, Bogusz Rutkiewicz oraz Tomasz Krzyżaniak i Dominik Jokiel. Ukazuje się kolejna płyta zespołu o nazwie "Tożsamość". Na tym wydawnictwie Turbo powraca do swoich korzeni i nagrywa czysty heavy metal.
Płyta zbiera dość skrajne opinie wśród fanów. Od wychwalających płytę
starych wyjadaczy metalu, zadowolonych, że Turbo powróciło do wczesnej
świetności, po negatywne opinie twierdzące, że zespół "zjada swój ogon"
ogrywając stare patenty. Na początku 2005 roku ukazała się limitowana wersja "Tożsamości" z płytą "Akustycznie", na której znalazł się zapis akustycznego koncertu z grudnia 2003 roku. Ukazała się też anglojęzyczna wersja ostatniej płyty pod nazwą "Identity". Zespół występuje na festiwalu Metalmania i rejestruje swój występ, który ukazuje się w roku 2006 na płycie DVD.


Jednak dają też znać nierozwiązane problemy na linii wytwórnia-zespół, oraz kiepskiej sytuacji na rynku, muzycy postanawiają zawiesić
działalność Turbo na czas nieokreślony. Wojciech Hoffmann skupia się na swojej karierze solowej, Grzegorz Kupczyk pracuje z zespołem CETI, a Bogusz Rutkiewicz z zespołem Gotham.


Na przełomie marca i kwietnia 2007 roku grupa wzięła udział w trasie Metal Marathon Tour 3, razem z bydgoskim Chainsaw. Była to ich pierwsza trasa od 6 lat. Zaraz po zakończeniu Metal Marathon z zespołu odszedł Grzegorz Kupczyk. Obecnym wokalistą zespołu jest Tomasz Struszczyk.

Skład:

Tomasz Struszczyk - wokal
Wojciech Hoffmann - gitara elektryczna
Dominik Jan Maria Jokiel - gitara elektryczna
Bogusz Rutkiewicz - gitara basowa
Tomasz Krzyżaniak "Krzyżyk" - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Wojciech Sewula - wokal
Piotr Krystek - wokal
Grzegorz Kupczyk - wokal, instrumenty klawiszowe
Robert Friedrich - gitara elektryczna, boczny wokal
Marcin Białożyk - gitara elektryczna
Andrzej Łysów - gitara elektryczna, gitara basowa
Henryk Tomczak - gitara basowa
Piotr Przybylski -  gitara basowa
Tomasz Olszewski "Lemmy Demolator" - gitara basowa
Radosław Kaczmarek - gitara basowa
Wojciech Anioła - perkusja
Przemysław Pahl - perkusja
Szymon Ziomkowski - perkusja
Alan Sors - perkusja
Mariusz Bobkowski - perkusja
Tomasz Goehs - perkusja
Daniel Cybusz - perkusja

Dyskografia:

01. Tytanic (1980)
02. Dorosłe Dzieci (1982)
03. 1985 Demo (Demo) (1985)
04. Born Evil (Demo) (1985)
05. Smak Ciszy (1985)
06. Kawaleria Szatana (1986) 
07. Ostatni Wojownik (1987)
08. Last Warrior (1988)
09. Epidemic/Epidemie (1989)
10. 1980-1990 (Compilation) (1990)
11. Dead End (1990)
12. Alive! (Live) (1990)
13. Titanic (Compilation) (1992)
14. One Way (EP) (1992)
15. Dorosłe Dzieci i Inne Ballady (Compilation) (1994)
16. Intro: 1982-1986 (Compilation) (1998)
17. Remix '92 (Compilation) (2000)
18. Awatar (2001)
19. Tożsamość/Identity (2004)
20. The History 1980-2005 (DVD) (2006)
21. Anthology 1980-2008 (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.turbo.art.pl
MySpace: www.myspace.com/turboheavymetalband

Źródło: Wikipedia

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły