Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Therion - legenda symfonicznego metalu we Wrocławiu

Therion, metal, metal symfoniczny, Gitarowy Rekord Guinnessa 2019, 3-Majówka 2019

Therion wystąpi we Wrocławiu 1 maja z okazji Gitarowego Rekordu Guinnessa 2019. Legenda symfonicznego metalu zagra na Pergoli w kompleksie Hali Stulecia razem z królami glam rocka - zespołem Slade oraz Nocnym Kochankiem i Ørgankiem. W tym roku mija 30 lat, odkąd Szwedzi nagrali swoje pierwsze demówki. Zespół jest w znakomitej formie i uwielbia polską publiczność. Możemy liczyć na niezapomniane show.

Założony przez Christofera Johnssona Therion powstał w 1987 roku. Początkowo występował pod nazwą Blitzkrieg, grając standardowy thrash metal. Kolejnym wcieleniem był Megatherion stylem zbliżając się do Celtic Frost. W 1989 roku, już jako Therion, grupa nagrała swoje pierwsze demówki, a dwa lata później wydała debiutancki deathmetalowy album „Of Darkness..." wyróżniający się progresywnym brzmieniem i ostrym politycznym przekazem. W 1993 roku powstała eksperymentalna płyta pt. „Symphony Masses: Ho Drakon Ho Megas", na której tradycyjne deathmetalowe brzmienie zderzyło się z jazzem, muzyką industrialną i poważną, wpływami perskimi i arabskimi oraz klasycznym heavy metalem z lat 80. Przełomem okazał się czwarty album Therion pt. „Theli" do dziś będący wzorcem z Sèvres symfonicznego metalu. 

Zapoczątkowany przez Celtic Frost trend Szwedzi wynieśli na prawdziwe wyżyny, zdobywając w szalonym tempie uznanie międzynarodowej publiczności i krytyki muzycznej. Na płycie „Vovin" z 1998 roku wystąpiła po raz pierwszy orkiestra symfoniczna i dwie znakomite sopranistki. Johnsson cały czas dążył do uzyskania perfekcyjnego brzmienia. W tym celu wybudował własne studio nagraniowe Mystic Art. W międzyczasie Therion w często zmieniającym się składzie grał duże trasy koncertowe, cały czas powiększając liczbę fanów, dla których nagrał specjalne wydawnictwo „Bells of Doom", dostępne wyłącznie dla firmującego płytę członków fanklubu Therion Society. W odróżnieniu od wielu metalowych składów Therion regularnie wydaje albumy. Ostatni, zatytułowany „Beloved Antichrist", ukazał się rok temu i zebrał doskonałe recenzje. Dyskografia zespołu obejmuje jak dotąd aż 16 albumów studyjnych i 4 koncertowe.

Koncert zespołu Therion odbędzie się w ramach największego wrocławskiego festiwalu 3-Majówka 2019, który co roku gromadzi czołówkę polskiej sceny muzycznej oraz gwiazdy z zagranicy.

Poniżej prezentujemy potwierdzony skład 3-Majówki 2019:

1.05.19 start godz. 17.00 Pergola, ul Wystawowa 1, Wrocław

3-Majówka 2019 - Dzień I

THERION, NAPALM DEATH, SLADE, ØRGANEK, NOCNY KOCHANEK ...

2.05.19 start godz. 15.00 Pergola, ul Wystawowa 1, Wrocław

3-Majówka 2019 - Dzień II

PIDŻAMA PORNO, MELA KOTELUK, KRZYSZTOF ZALEWSKI , ALBO INACZEJ...

3.05.19 start godz. 15.00 Pergola, ul Wystawowa 1, Wrocław

3-Majówka 2019 - Dzień III

TARJA TURUNEN, KULT, HAPPYSAD, ANIA DĄBROWSKA, ŁĄKI ŁAN...

Na festiwalu zagrają również: Kasia Nosowska, IRA, O.S.T.R., Illusion, Decapitated, Mery Spolsky, Pablopavo i Ludziki, The Dumplings, Flirtini i wielu innych.

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły