Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

System Of A Down

System Of A Down, alternative metal, soil metal System Of A Down - amerykański zespół muzyczny, którego członkowie pochodzą z Armenii. Grupa gra połączenie metalu i hard rocka z elementami ormiańskiej muzyki ludowej. Wszystko zaczęło się w Los Angeles, gdzie w studiu Rehearsal, Serj Tankian spotkał młodego gitarzystę Darona Malakiana. Panowie grali w różnych zespołach, lecz kiedy stwierdzili, że mają dużo ze sobą wspólnego, choćby ormiańskie pochodzenie – zaczęli grać razem. Razem z Ontronikiem "Andym" Khachaturianem, który grał na perkusji, stworzyli zespół o nazwie Soil. Był to na razie projekt, którego działalność trzeba liczyć w kilku miesiącach.
W 1995 roku zaszły zmiany, które spowodowały powstanie zespołu, jaki znamy dzisiaj. Przyjaciel zespołu, Shavarsh "Shavo" Odadjian, zastąpił w zespole basistę. Obecna nazwa grupy powstała od poematu "Victims Of A Down", napisanego przez Malakiana. Po kilku twórczych różnicach John Dolmayan zastąpił Khachaturiana na perkusji. Na typ muzyki System Of A Down wpływały takie zespoły jak: Slayer, KISS, The Beatles, Dead Kennedys, Led Zeppelin, Morbid Angel, Black Sabbath oraz również ormiańskie ludy śpiewaków, takie jak Harout Pamboukjian. Wynikiem tego jest bardzo zróżnicowana muzyka zawierająca elementy muzyki jazzowej, metalu i ormiańskich rytmów z charakterystycznym wokalem - Serj dosłownie "wypluwa" z siebie kolejne wersy zwrotek, po czym bez odczuwalności przejścia śpiewa bardzo melodyjne refreny. Daron natomiast wydobywa z siebie różne "efekty dźwiękowe". Na "Mezmerize" i "Hypnotize" słychać go o wiele więcej niż na poprzednich płytach - śpiewa typowym, hardrockowym wokalem oraz wykonuje wolniejsze, bardziej melodyjne partie.

Początek kariery System Of A Down zaczął się w roku 1997, kiedy podczas koncertu w Viper Room w Hollywood zobaczył ich producent i szef wytwórni American Records Rick Rubin, któremu spodobał się styl muzyki zespołu. We wrześniu podpisali kontrakt z wytwórnią Ricka, a w 1998 roku wybrali się na trasę koncertową ze Slayerem i odwiedzili m.in. Polskę, gdzie zespół został wygwizdany przez publiczność. Wreszcie nadszedł czas na nagranie pierwszej płyty, czyli System Of A Down. Produkcją i miksem zajął się sam Rick Rubin, a muzykę nagrano w Sound City Studio. Wokal zgrany został w domu Ricka. Najważniejsze w muzyce System of a Down są teksty: szczere, bez jakiejkolwiek sztuczności, mówiące o problemach świata, a także kulturowych oraz rasowych, a także o swoim narodzie, szczególnie o Rzezi Ormian z lat 1915 - 1917.

3 listopada 2005 roku w Lizbonie w Portugalii otrzymali nagrodę MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy alternatywny wykonawca i dali krótki występ, na którym zagrali utwór "B.Y.O.B." 8 lutego 2006 roku System Of A Down otrzymali nagrodę Grammy za najlepszy utwór hardrockowy, "B.Y.O.B".

Kwestia stylu, w którym gra System Of A Down jest dyskusyjna. Grają oni bardzo specyficzny rodzaj muzyki, który bardzo trudno podpiąć pod jakiś inny styl. Często jest zaliczany do nu-metalu. Ta przynależność jest często negowana ze względu na brak rapu w utworach Systemu. Najogólniej ujmując grają oni połączenie ciężkiego rocka z elementami muzyki ormiańskiej. Najczęściej jednak można się spotkać ze stwierdzeniem, że jest to metal alternatywny, a także hard rock lub rock alternatywny.

Ostatnio wielu fanów, którym nie odpowiada określanie SOAD'u jako nu metalu z tych, czy innych względów, styl zespołu kwalifikuje jako soil, czyli jedyne w swoim rodzaju brzmienie, którego nie da się podrobić - właśnie System. Nazwa pochodzi od poprzedniej nazwy zespołu.

Skład:

Serj Tankian - wokal
Daron Malakian - gitara elektryczna
Shavo Odadjian - gitara basowa
John Dolmayan - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Ontronik "Andy" Khachaturian - perkusja

Dyskografia:

01. System Of A Down (1998)
02. Toxicity (2001)
03. Steal This Album! (2002)
04. Virgin Tea (2003)
05. Hypnotize (2005)
06. Mezmerize (2005)

Oficjalna strona internetowa: www.systemofadown.com
MySpace: www.myspace.com/soad

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły