Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Literatura :

Susanna Clarke - Jonathan Strange i Pan Norrell

Susanna Clarke, Jonathan Strange i Pan Norrell, Mag, Wydawnictwo Mag, fantasy, powieść historyczna, powieść gotycka, Uczta WyobraźniKiedy świat obiegła wiadomość o planie ekranizacji kultowej powieści Susanny Clarke - “Jonathan Strange i Pan Norrell”, nie trzeba było długo czekać na odzew świata literackiego. I tak z okazji swojego dwudziestolecia Wydawnictwo Mag postanowiło wznowić książkę w jednotomowym wydaniu w rewelacyjnej serii “Uczta Wyobraźni”. Stacja The BBC zaplanowała nakręcenie mini serialu, sześcioodcinkowej adaptacji powieści Clarke. Skala przedsięwzięcia jest ogromna: za całokształt dzieła filmowego odpowiadać będzie Toby Haynes, planowana jest masa efektów specjalnych. Jednak z całym szacunkiem dla producentów - nic nie jest w stanie równać się z dziełem Susanny Clarke, która skonstruowała niezwykły kolaż gatunkowy. “Jonathan Strange i Pan Norrell” to wiktoriańska powieść z elementami fantasy, książka społeczno - obyczajowa, przedstawiająca alternatywną wizję historii. 

Urodzona w 1959 roku w Notthingham w Anglii pisarka zasłynęła na świecie właśnie dzięki debiutanckiej powieści “Jonathan Strange i Pan Norrell”, za którą otrzymała prestiżową nagrodę Hugo Award. Susanna Clarke rozpoczęła pisanie książki w 1993 roku i pracowała nad nią w wolnym czasie. Minęło ponad dziesięć lat, gdy wydawnictwo Bloomsbury kupiło do niej prawa i wydało w 2004 roku. Debiut natychmiast stał się bestsellerem na całym świecie.
“Jonathan Strange i Pan Norrell” to powieść elegancka, zabawna i wyrazista. Przedstawia świat przeszły, jako piękny i tajemniczy okres, w którym czary są na porządku dziennym. To alternatywna historia osadzona w Anglii na początku XIX wieku w czasie wojen napoleońskich. To okres, kiedy ludzie wierzą, że magia kiedyś istniała w Anglii i ich największym problemem i obawą jest to, by nie dostała się ona w niepowołane ręce. Magia powraca wraz z dwoma mężczyznami. Gilbert Norrell pojawia się nagle i powoduje, że posągi w katedrze w York zaczynają mówić i poruszać się. Ujawnia swoje wielkie moce i staje się ogromną sławą w kręgach arystokratycznych. Wieści o wielkim magiku i powrocie sztuk tajemnych szybko obiegają Anglię i przekonany, że musi pomóc rządowi w walce przeciwko Napoleonowi, Pan Norrell wyrusza do Londynu. Tam spotyka młodego, ambitnego i genialnego maga - Jonathana Strange’a, którego przyjmuje, jako swojego ucznia. 
Bohaterowie skrajnie się od siebie różnią i początkowe połączenie wspólnych sił w wojnie z Francją szybko staje się ogromną rywalizacją. Jonathan Strange jest przystojnym, bogatym i aroganckim magikiem, który lubi się popisywać i być w centrum uwagi. Pan Norrell to tradycjonalista, ma stare nawyki, nadaje magii wymiar tajemniczy i poważny. Swoje umiejętności i wiedzę magiczną zdobył dzięki wieloletniemu studiowaniu książek oraz prowadzeniu drobiazgowych badań. Wierzy, że jest jednym z nielicznych, którzy mogą w Anglii wziąć pełną odpowiedzialność za uprawianie magii. Każdy, nawet najmniejszy aspekt sztuki tajemnej jest przez niego długo analizowany i traktowany z ogromnym szacunkiem, a uprawianie magii postrzega, jako zaszczytny zawód, a nie frywolną i tanią rozrywkę dla gapiów i motłochu. Jonathana pociąga najdziksza i najbardziej niebezpieczna strona czarów. O wiele częściej improwizuje i działa pod wpływem chwili. Ma ogromne aspiracje, by stać się częścią elity i pragnie, by magia była dostępna dla każdego. Te ogromne i arbitralne różnice znacząco wpłyną i zagrożą dalszej współpracy Norrella i Strange’a i szybko się okaże, że magia ma również swoją cenę.
“Jonathan Strange i Pan Norrell” to spektakularna powieść historyczna z elementami fantasy. Z jednej strony komedia obyczajowa, z drugiej opowieść gotycka, pisarka zręcznie łączy dowcip z prozaiczną oryginalnością. Książka powoli nabiera tempa i ciężko czyta się pierwsze kilka stron, ale jak już się przez nie przebijecie, to nie będziecie w stanie rozstać się z Panem Norrellem i Jonathanem Strangem nawet na chwilę. Polecam!
Wydawnictwo: Mag (2013)
http://www.mag.com.pl/
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły