Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Slayer

Slayer - amerykański zespół thrash metalowy, założony w Los Angeles w 1981 przez gitarzystę Kerry'ego Kinga, do którego dołączyli: perkusista Dave Lombardo, gitarzysta Jeff Hanneman, basista Tom Araya, który został również wokalistą grupy.
Zespół zaczynał od grania coverów utworów Iron Maiden, Judas Priest i innych zespołów heavy metalowych. 27 sierpnia 1983 na koncercie zwrócili uwagę właściciela Metal Blade Records, który zaproponował im nagranie utworu na składankę Metal Massacre 3. Znalazł się na niej utwór "Aggressive Perfector".

Pod koniec 1983 zespół wszedł do studia by nagrać album "Show No Mercy". Muzycy zaprezentowali na nim niezwykle agresywną i ciężką jak na początek lat 80 muzykę. Doszła do tego niespotykana wcześniej szybkość gry, co w połączeniu ze znakomitymi umiejętnościami muzyków stanowiło prawdziwą mieszankę wybuchową. Zaraz po nagraniu albumu zespół wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową No Mercy Tour. Po powrocie nagrał EP "Haunting The Chapel".

W 1985 roku zespół ponownie wszedł do studia i nagrał album "Hell Awaits". Cięższa i mroczniejsza niż poprzednia płyta sprzedała się w ilości ponad 100 tys. egzemplarzy. Zaowocowało to trasą po Europie i zainteresowaniem ze strony dużych wytwórni płytowych. Slayer podpisał kontrakt z DefJam Records i trafił pod skrzydła producenta Ricka Rubina odpowiedzialnego do tej pory za produkcję albumów zespołów rapowych, m.in. Run DMC, Public Enemy i Beastie Boys.

W roku 1986 Slayer nagrał album uważany za Opus Magnum metalu - "Reign In Blood". Płyta zaskakiwała nie tylko muzycznie, również treść utworów i oprawa płyt budziła sensację. Symbolika wykorzystująca żelazne orły, napisy stylizowane na SS (nazwa oficjalnego fan-clubu to Slaytanic Wehrmacht) i tematyka utworów doprowadziły do oskarżeń o propagowanie nazizmu. Szczególnie kontrowersyjny stał się tekst do utworu "Angel Of Death", będący opowieścią o niemieckim zbrodniarzu wojennym Josefie Mengele.

Zespół miał problem z dystrybucją płyty w Europie, gdzie weszła ona do sprzedaży dopiero w 1987. "Reign In Blood" został sprzedany w ilości 500.000 egzemplarzy. Po zakończeniu trasy Reign In Blood Tour, w wyniku narastającego w zespole napięcia, odszedł Dave Lombardo. Zastąpił go Tony Scaglione, jednak już rok później Lombardo powrócił do grupy.

W 1988 roku ukazała się kolejna płyta "South Of Heaven". Album w porówaniu z poprzednim był wolniejszy i mniej brutalny. Tematycznie nie odbiegał zbytnio od poprzednich płyt. Utwory opowiadały głównie o szatanie, wojnie i nazizmie. Pojawiły się na nim jednak również teksty, które można określić jako publicystyczne, np. "Silent Scream" (traktujący o przerywaniu ciąży). Była to pierwsza płyta, na którą muzykę i teksty tworzył (poza duetem King/Hanneman) również Tom Araya. Po ukazaniu się albumu Slayer ruszył w trasę World Sacrifice Tour. Kolejna płyta "Seasons In The Abyss" ukazała się w 1990. W Stanach Zjednoczonych sprzedana została w nakładzie 1 miliona egzemplarzy i uzyskała status złotej i platynowej płyty. Po jej wydaniu zespół wyruszył w tournee Clash Of The Titans, czyli wspólną trasę koncertową największych gwiazd ciężkiego rocka i metalu. W Europie na trasie razem ze Slayerem występowały: Megadeth, Suicidal Tendencies i Testament (w USA zastąpił go Alice In Chains).

W 1991 roku po nagraniu wieńczącego 10-lecie zespołu podwójnego albumu koncertowego "Decade Of Aggression" Dave Lombardo opuścił zespół. Jego następcą został Paul Bostaph, występujący poprzednio z Forbidden.

Z nowym perkusistą zespół wystąpił w 1992 roku na festiwalu Monsters Of Rock, po którym zespół na chwilę zniknął ze sceny, dając o sobie znać dopiero pod koniec 1993 przy okazji nagrania wraz raperem Ice-T utworu "Disorder" do ścieżki dźwiękowej filmu "Judgement Night".

Na początku roku 1994 Slayer wydał szósty album studyjny "Divine Intervention", który rozszedł się w ilości 800 tysięcy egzemplarzy i wywołał kolejne skandale (utwór SS-3 opowiadający o Reinhardzie Heydrichu). Trasa europejska (European Intourvention) odbyła się pod koniec 1994 roku, a trasa amerykańska (w towarzystwie Biohazard i Machine Head) na początku 1995 roku. W tym samym roku grupa uczestniczyła w festiwalu w Donington.

Rok 1996 Slayer rozpoczął powrót do korzeni i wydał albumu "Undisputed Attitude" zawierajacy w większości kowery nagrań punkowych. Dodatkowo na płycie znalazły się 3 nowe nagrania. W rzeczywistości 2 z nich ("Can't Stand You" i "DDAMM") to utwory skomponowane przez Jeffa Hannemana dla nigdy nie zrealizowanego pobocznego projektu, a trzeci Gemini to utwór do nie zrealizowanej ścieżki dźwiękowej.

Zaraz po nagraniu albumu grupę opuścił Paul Bostaph, którego zastąpił John Dette. Jednak już w styczniu 1997 roku Bostaph powrócił do zespołu. W 1997 roku zespół nagrał wraz z Atari Teenage Riot utwór "No Remorse (I Wanna Die)" do ścieżki dźwiękowej filmu "Spawn".

Kolejny album "Diabolus In Musica" ukazał się w 1998 roku. Zadebiutował na miejscu 31 listy US Top 100. Rozpoczęta we wrześniu trasa koncertowa objęła Europę, Azję, Rosję i Australię.

Cały rok 1999 zespół spędził na intensywnym koncertowaniu. Odbył trasy po Stanach Zjednoczonych i uczestniczył w serii festiwali Ozzfest. Po raz kolejny dał o sobie znać na ścieżce dźwiękowej do filmu, tym razem było to nagranie "Bloodline" do "Dracula 2000".

Rok 2000 poświęcony był komponowaniu i nagrywaniu nowej płyty, którą ukończono na wiosnę 2001 roku. Po zakończeniu nagrań zespół wyruszył wraz z Panterą w trasę Extreme Steel Tour.

11 września 2001 roku na rynku ukazała się płyta "God Hates Us All". Po jej nagraniu zespół ponownie opuścił Paul Bostaph, podając jako powód odejścia kłopoty ze zdrowiem (uraz łokcia). W 2002 do składu powrócił Dave Lombardo. W 2007 roku Slayer wyruszył w trasę koncertową razem z zespołem Marilyn Manson, promując wydaną w 2006 roku płytę "Christ Illusion".

Skład:

Tom Araya - wokal, gitara basowa
Kerry King - gitara elektryczna
Jeff Hanneman - gitara elektryczna
David Lombardo - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Paul Bostaph - perkusja
Ben Burton - perkusja
Jon Dette - perkusja (tylko na koncertach)
Tony Scaglione - perkusja (tylko na koncertach)

Dyskografia:

01. Rehearsal (Demo) (1983)
02. Second Demo (Demo) (1983)
03. Show No Mercy (1983)
04. Nocturnal Spectre: Rehersal (Demo) (1983)
05. Hell Awaits Demo (Demo) (1984)
06. Haunting The Chapel (EP) (1984)
07. Live Undead (Live) (1984)
08. Jeff Hanneman Home Recording (Demo) (1985)
09. Hell Awaits (1985)
10. Def Jam Demo (Demo) (1986)
11. Escape From The Estudios (Demo) (1986)
12. Reign In Blood Demos (Demo) (1986)
13. Reign In Blood (1986)
14. South Of Heaven (1988)
15. Seasons In The Abyss (1990)
16. Decade Of Aggression (Live) (1991)
17. Divine Intervention (1994)
18. Serenity In Murder (EP) (1995)
19. Undisputed Attitude (1996)
20. Ubernoise: The Interview (Compilation) (1998)
21. Diabolus In Musica (1998)
22. God Hates Us All (2001)
23. War At The Warfield (DVD) (2003)
24. Soundtrack To The Apocalypse (Box Set) (2003)
25. Reign In Blood Live: Still Reigning (DVD) (2004)
26. Christ Illusion (2006)

Oficjalna strona internetowa: www.slayer.net/site.php
MySpace: myspace.com/slayer

Źródło: oficjalna strona zespołu oraz Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły