Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Ordo Templi Aeternae Lucis/Hayras - Split Demo 2002

Ordo Templi Aeternae Lucis, Hayras, Ode Aux Annees Froides, Terroristes De La Foi, Semen And Blood, Hunferd, black metal

Napis na grzbiecie okładki nie jest wcale oficjalnym tytułem splitu francuskich Ordo Templi Aeternae Lucis i Hayras. Użyłem go raczej żeby zmieścił mi się nagłówek. W rzeczywistości oba materiały mają odrębne tytuły. W pierwszym przypadku jest to „Ode Aux Annees Froides, a w drugim „Terroristes De La Foi”. Kaseta została wydana w bardzo podziemnej wytwórni Semen And Blood i ukazała się w trzystu kopiach. Moja ma numer 298.

Oba projekty są jednoosobowe, choć, prowadzący Ordo Templi Aeternaes Lucis, Hunferd sam swojego dema nie nagrał, ponieważ występują w nim głosy kobiece. I to takie bardzo dramatyczne, wprowadzające atmosferę grozy oraz teatralną otoczkę. Przerażające deklamacje są po francusku, co jeszcze bardziej nadaje im straszności, a przynajmniej ja mam takie odczucia. Do tego umiejętna klawiszowa oprawa i cała scenografia prezentuje się zachęcająco. Tych klawiszowych wejść jest tutaj kilka. Sam black metal jest mocno amatorski z brzmienia i produkcji, ale daje radę. Autor wyciąga z niego i gitarowe melodie i znów nieco klimatu w paranoicznych wolakach, ale jest tu też siła i agresja. Jak już się rozkręci to jest ostro i bezkompromisowo. Szkoda więc, że dźwięk jest przytłumiony, bo muzyka Ordo Templi Aeternaes Lucis na lepszą jakość zasługuje. Trzy lata później demo zostało wydane samodzielnie, więc może tam jest lepiej.

O wiele słabiej prezentuje się Hayras. Gitara i wokal zlewa się tu w kupę hałasu, perkusji prawie nie słychać, a bas nie wiadomo czy jest w ogóle. Nie bardzo zresztą ma to znaczenie skoro i tak wszystko rzezi i dudni. Jak się człowiek wsłucha to wyłapie jakieś granie, może nawet nienajgorsze. Z otchłani wyłaniają się mroźne melodie, ale podawanie ich w takiej formie nie ma po prostu żadnego sensu, a już długie i nudne końcowe brzdąkanie zostawia po sobie wyjątkowo marne wrażenie.

Tracklista:

01. ORDO TEMPLI AETERNAES LUCIS - Intro
02. ORDO TEMPLI AETERNAES LUCIS - Ultime Sacrament
03. ORDO TEMPLI AETERNAES LUCIS - Necrophilia 1996
04. ORDO TEMPLI AETERNAES LUCIS - Les Litanies De Satan
05. ORDO TEMPLI AETERNAES LUCIS – When The Goddess Dances
06. HAYRAS - Holocauste
07. HAYRAS - Terroristes De La Foi
08. HAYRAS - Orgies Paiennes
09. HAYRAS - Anti Christ
10. HAYRAS - La Mort De Dieu
11. HAYRAS - Tenebres

Wydawca: Semen And Blood (2002)

Oceny szkolna: 3+/2

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły