Motörhead - Sacrifice
Paradoks
Killing Joke
Recenzje :

Motörhead - Sacrifice

Motörhead, Sacrifice, rock, Lemmy Kilmister, rock and roll

Mówi się, że wszystkie płyty Motörhead są takie same, co oczywiście prawdą nie jest. Biorąc pod uwagę „Sacrifice” ciężko byłoby nawet wysnuć dla niej jakąś wspólną, reprezentatywną linię. Jest tu bowiem wiele zmienności i niespodzianek, a utwory w istotny sposób różnią się między sobą.

Przede wszystkim jednak jest to bardzo ciężki album, a brzmienie gitar jest wręcz miażdżące. Zespół wykorzystuje to grając gniotącą i nawet nieco ociężałą muzykę. Słychać to już w pierwszym numerze tytułowym, ale najlepszym tego przykładem jest „Order/Fade To Black”, który jest nieco wolniejszy, ale za to mocno przytłaczający. Podobnie jest z „War For War”, czy „Over Your Shoulder”. Motörhead prezentuje w nich bardziej muliste oblicze, ale z dużą ilością grania. Gitary, jak zawsze, wiją się w przeplatańcach i solówkach, a perkusja jest mocna i intensywna. W takim „Make ‘Em Blind” w ogóle jest jednym z ważniejszych elementów. Jest to wyjątkowo mroczny kawałek, gdzie perkusja, na zmianę z gitarą wychodzą na pierwszy plan i wyczyniają swojej popisy pośród topornych podkładów i statecznych wokali.

Wokalizy Lemmy’ego również jednak świecą blaskiem i przyprawiają o wzrost adrenaliny. Pod tym względem najpiękniejszy jest wspaniale zaśpiewany „All Gone To Hell”, a zaraz za nim „In Another Time”. Są to świetne rockowe uderzenia w starym dobrym stylu. Takich kawałków jest tu oczywiście więcej. Zaliczyć do nich można zabójczy „Sex & Death” i „Dog-Face Boy” ale prawdziwą kwintesencją rock and rolla jest „Don’t Waste Your Time”. To jest eksplozja energii, żywotności i poryw wirującego szaleństwa. W dodatku wspaniałą robotę robią tu pianino w pierwszej części i saksofon w drugiej.

Ostatni „Out Of The Sun” jest za to bardziej emocjonalny i okraszony takim uczuciowym śpiewem. Te, wyrzucane jakby od niechcenia, zawodzenia Lemmy’ego wychodzą niezwykle chwytliwie i melodyjnie, co nadaje utworowi nostalgicznej aury.

Tak więc trochę sobie Motörhead poeksperymentował i popróbował nadać swojemu rockowi różnych barw i odcieni. Cokolwiek jednak by to nie było to zawsze wychodzi korzystnie. Znakomite instrumentarium, pomysłowość w aranżacjach, no i ten niepowtarzalny głos, potrafią zaskoczyć w każdej tonacji. Dlatego nie można powiedzieć, że wszystkie płyty Motörhead są takie same, ale trzeba przyznać, że wszystkie są tak samo zajebiste. 

Tracklista:

01. Sacrifice 

02. Sex and Death 

03. Over your Shoulder 

04. War For War 

05. Order / Fade to Black 

06. Dog-Face Boy 

07. All Gone to Hell 

08. Make ´em Blind 

09. Don´t Waste Your Time 

10. In Another Time 

11. Out of the Sun

Wydawca: Steamhammer (1995)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły