Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Kolejne zespoły dołączają do Folk Metal Crusade 2016

Folk Metal Crusade 2016, Folk Metal Crusade, folk metal, Alkonost, SatanaKozel, Black Velvet Band, Folkheim, M.o.s.s.a.D, Svartby

Kolejne zespoły dołączają do składu trasy „Folk Metal Crusade 2016”. Oprócz głównych zespołów: Alkonost (RUS), SatanaKozel (RUS), Black Velvet Band (PL) zagrają również: w Gdańsku, Słupsku i Berlinie – Folkheim z Chile, w Poznaniu – M.o.s.s.a.D, we Wrocławiu – Svartby z Rosji. Muzycy z Folkheim po raz pierwszy spotkali się w 2003 roku, aby wziąć udział w konkursie zespołów rockowych, w którym wygrali nagrodę - "banda revelacion". Ponieważ przyjęcie ze strony publiczności było wyjątkowo dobre zespół podjął decyzję, aby kontynuować projekt i wziąć udział w kolejnej edycji konkursu.

W tym samym roku zaczęli nagrywać swoje pierwsze demo "Touched be thy undisturbed essence". Po długim czasie bez koncertów w 2006 roku wydali samodzielnie EP "Pachakuti", która spotkała się z dobrym przyjęciem fanów i krytyki. Zespół zaczął koncertować w Chille prezentując swój oryginalny styl na południowo amerykańskiej scenie folk metalowej. Po wielu latach komponowania materiału na nowe wydawnictwo w 2011 roku Chilijska wytwórnia Australis Records podjęła współpracę z zespołem, aby wydać ich muzykę profesjonalnie. Od tego czasu grupa wydała pod ich szyldem "Mapu Ñi Tiam" (2012) oraz Pachakuti “Revisited” (remastered EP 2015).

Zespół M.o.s.s.a.D (Masters of speed strength and Disorder) powstał w 2008 roku w mieście Poznań. W tym samym roku wydał swoje pierwsze demo - „Killer”, na którym znalazły się piosenki: „Killer”, „Falling Down” i „She”. W 2010 roku zespół wydał na własny koszt debiutancki album - „Gods of War”, na którym znalazło się 7 autorskich utworów.

Svartby to zespół z St. Petersburga grający muzykę, którą można określić jako dark fantasy/folk metal. Grupa założona została w 2004 roku. Koncepcja, o którą opierają się teksty zespołu to przerażające oraz zabawne baśnie o Svartby, czyli (ze szwedzkiego) “Czanej Wiosce”, zamieszkałej przez mroczne, magiczne stwory, takie jak wiedźmy, chochliki, krasnoludy. Ponieważ domniemaną lokalizacją wioski są lasy północy Europy, zespół używa angielskiego oraz szwedzkiego języka, aby nadać utworom odpowiedni klimat. Przez 12 lat istnienia zespół wydał cztery albumy długogrające nakładem rosyjskich i niemieckich wytworni oraz cztery EP opublikowane w internecie. Zespół regularnie koncertuje w Rosji oraz dwukrotnie odwiedził niemieckie festiwale folk metalowe. 

Założony przez Andreya Loseva Alkonost powstał w sierpniu 1996 roku. W styczniu 2000 roku zespół zaprezentował swój debiutancki pełnometrażowy album "Songs of the Eternal Oak", który wydany został na kasecie audio dla łotewskiej wytwórni Beverina Productions i niemieckiej Ketzer Records. W 2000 roku do grupy dołącza żeński głos Aleny Peleviny. 31 lipca 2002 Beverina Productions i Ketzer Records wydają kompilację na płycie CD pod nazwą "Alkonost". W 2004 roku zespół wydaje "Between the Worlds" dla nowej wytwórni. W 2006 roku Metalism Records wydaje dwa albumy, "Mezhmire" (wersja w języku rosyjskim "Between the Worlds") oraz nowy album "Put 'Neproydennyi („The path we never made”). Album otrzymał wiele dobrych opinii i dostaje się na pierwsze miejsce listy "Dark City Magazine". W 2006 roku zespół obchodził swoje dziesięciolecie, koncert jubileuszowy w jednej z najlepszych sal koncertowych zgromadził ponad 1000 osób. Po tym wydarzeniu, Alkonost udał się do Moskwy, aby w studio "Moscow Sound Records" nagrać album "Pesni Vechnova dřeva" (rosyjska wersja albumu "Songs of the Eternal Oak"). Po wydaniu albumu zespół ruszył w długą trasę koncertową, a po powrocie zabrali się do nagrywania "Kamenova Sertse Krov ("Stone Heart Blood"). Jesienią 2007 roku zespół odbył europejską trasę z zespołem Arkona, a w 2008 roku odwiedzili Polskę, Słowenię, Holandię, Niemcy, Słowację, Czechy, zagrali także na festiwalu Ragnarok w Niemczech. Na jednej scenie grali także z m.in. Korpiklaani, Tyr, Thyrfing, Månegarm, Melechesh. W 2010 roku niemiecka wytwórnia Einheit Produktionen wydała nowy album "The Call of Wings". W 2012 roku miejsce wokalistki zajmuje Ksenia Pobuzhanskaya. W nowym składzie Alkonost powrócił do aktywnych występów na żywo, występując w miastach Rosji i Ukrainy Wzięli także udział w dużych festiwalach występując obok takich zespołów jak: Carpathian Forest, Dark Funeral, Moonsorrow, Tyr, Arkona czy Bukowina. W październiku 2015 Beverina Productions wydaje ich ostatni album "Tales of Wanderings".

Rosyjski zespół SatanaKozel z Petrozavodska został założony w 2003 roku przez Wasilija Kozłowa i Nickolay Kuskova. Po roku od powstania wydali pierwsze demo. W marcu 2007 rozpoczęły się prace nad nagrywaniem pierwszego albumu nazwanego "Rogatiya", w skład którego weszło 10 piosenek. Album został wydany w lecie 2008 roku przez fińską wytwórnię Varjot Productions. W 2010 grupa zaprezentowała nam drugie, pełne wydawnictwo "Solntse Myortvykh" („The Sun of the Dead”). SatanaKozel z powodzeniem dzielił scenę koncertową z takimi zespołami jak: GRAI, Netherfell czy Heathen Foray. Ostatnim wydawnictwem SatanaKozel jest album "Север" („North”) z listopada 2015. Zespół odżegnuje się od wszelkich wpływów politycznych, które miałyby wpływ na ich muzykę. W swoich tekstach propagują miłość do natury, inspirują się dawnymi obrzędami a ponad wszystko propagują pozytywne i wesołe przesłanie "Fun! - bawcie się dobrze słuchając naszych piosenek"

Black Velvet Band powstał w 2008 roku w Lublinie z inicjatywy gitarzysty akustycznego, kompozytora i autora tekstów Marcina. Początkowo działał jako akustyczny zespół folkowy, a w 2011 za sprawą dołączenia do zespołu basu i gitary elektrycznej przekształcił się w formację folk metalową. BvB debiutował EP-ką „Black Velvet Band” w czerwcu 2012 roku. W grudniu 2013 roku światło dzienne ujrzała pierwsza długogrająca płyta formacji pt. „Pieśni Obłąkane”. W tym okresie muzykę formacji cechował posępny, tajemniczy klimat utworów, przebojowe melodie oraz różnorodne, damsko-męskie wokale Xymeny i Jaromira. W 2014 roku zespół przeszedł szereg zmian personalnych, BvB opuściła min. wieloletnia skrzypaczka i wokalistka Xymena oraz perkusista Jarek. Wraz z nowymi muzykami na pokładzie, perkusistą Zdzisławem oraz gitarzystą Peterem, zespół zaczął tworzyć materiał na drugą płytę długogrającą oraz odbył pierwszą trasę koncertową pt „Pożoga On Tour Part I”. W grudniu 2015 nakładem wytwórni Art of the Night Productions ukazał się album „Pożoga”, który zawierał muzykę zdecydowanie cięższą i mroczniejszą niż poprzednie dokonania grupy, kierującą zespół w stronę doom folk metalu czy epic metalu. Płyta zawierała wielowątkowe, rozbudowane kompozycje, wsparte monumentalnymi partiami 30-osobowego chóru.

Terminy i miejsca:

13.10.2016 GDAŃSK - Wydział Remontowy

14.10.2016 SŁUPSK - Motor Rock Pub

15.10.2016 BERLIN - Blackland

16.10.2016 ZIELONA GÓRA - 4 Róże dla Lucienne

17.10.2016 POZNAŃ - U Bazyla

18.10.2016 WROCŁAW - Liverpool

19.10.2016 CHORZÓW - Red & Black

20.10.2016 KRAKÓW - Rotunda

21.10.2016 ŁÓDŹ - Stereo Krogs

22.10.2016 WARSZAWA - VooDoo Club

Bilety kolekcjonerskie do nabycia online w przedsprzedaży w cenie 15zł.

W dniu koncertu będą do kupienia w klubach w cenie 20zł.

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły