Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Duobetic Homunkulus - Ani Ja Ani Ty Robit Nebudzeme, Sedneme Do Koca, Vozit Se B

Duobetic Homunkulus, Progressive Metal, Avantgarde, Jazz Nowy album Duobetic Homunkulus "Ani Ja Ani Ty Robit Nebudzeme, Sedneme Do Koca, Vozit Se Budzeme" od razu zaskarbił sobie moją uwagę za sprawą sposobu wydania. Album zapakowany jest w coś co można określić tekturowym digipackiem. Rozwiązanie estetyczne i ciekawsze niż włożenie CD do zwykłej tekturowej koperty. Jeżeli jednak tak wydany jest ten album regularnie, to nie wiem czy przetrzyma próbę czasu i za dwa lata booklet nie rozpadnie się w rękach. Jeżeli jednak nawet tak się zdarzy to najważniejsze - muzyka zawarta na CD - przetrwa.
Od początku wiadomo (wystarczy zapoznać się z tytułem albumu i listą utworów), że łatwo nie będzie. Czesi upodobali sobie dźwięki udziwnione i pokomplikowane do granic możliwości. Mało tego, że nie tolerują oni prostych rozwiązań w kwestii pracy instrumentów i na każdym kroku burzą strukturę kompozycji jakąś zagrywką gitarową czy klawiszami, to jeszcze wplatają w całość fragmenty, którym zdecydowanie bliżej do ścieżki dźwiękowej przygód Szwejka czy Rumcajsa („Kreveťácká rovnačka přihýbáním” czy śpiewy i harmonia w „Polámal se hřídeleček”). Poza tymi fragmentami, w których zespół puszcza oko do słuchacza, "Ani Ja Ani Ty Robit Nebudzeme, Sedneme Do Koca, Vozit Se Budzeme" zaskakuje jazzowymi rozwiązaniami dominującymi w partiach gitar, perkusji oraz instrumentów klawiszowych. Posłuchajcie takiego „Jarmilky horizontálního obrážeče Bédy”, a z pewnością Duobetic Homunkulus określicie mianem zespołu awangardowego, progresywnego, ale co najważniejsze wciąż metalowego.

Trudno mi samemu w to uwierzyć, ale ten album absolutnie się broni na każdej płaszczyźnie. Mimo dużego stopnia pokomplikowania kompozycji całości słucha się z ogromnym zaciekawieniem i przyjemnością. Ostrzegam jednak, że trzeba mieć do twórczości Duobetic Homunkulus odrobinę dystansu, o który czasami trudno w zatwardziałej metalowej czaszce.

Ocena: 8,5/10

Tracklist:
01.Kreveťácká rovnačka přihýbáním
02.Polámal se hřídeleček 04:42
03.Kardanoidy (Kardanovy hemeroidy) 03:07
04.Jarmilky horizontálního obrážeče Bédy
05.Když muž se strojem snídá
06.Ach ty mé zvlhlé rutilové elektrody
07.Háges_Bádes_neboli paradidly na močový měchýř fatrafanové žirafy Xylofonie z obce Chuan -Te, aneb já do práce nepojedu,já do práce nepujdu

Wydawca: Zero Budget Productions (2013)

Komentarze
oki : moim zdaniem poczuje do nich mięte
Harlequin : Mówisz, że Swinka sie polubi z pepikami?
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły