Paradoks
Amphi Festival 2020
Recenzje :

Dismal Euphony - Soria Moria Slott

Dismal Euphony, Soria Moria Slott, Napalm Records, Mystic Production, black metal, gothic, folk

Dismal Euphony powstał w 1992 roku w norweskim Stavanger. Droga do wydania albumu prowadziła przez anglojęzyczne demo i EPkę, dziwić więc mógł fakt, że płytę „Soria Moria Slott” zespół postanowił nagrać w języku norweskim. Tym bardziej, że nie została ona wydana lokalnie tylko w austriackiej Napalm Records. O wersję kasetową postarał się niezawodny Mystic Production, więc niejednej osobie w Polsce na pewno gdzieś tam się zawieruszyła.

Okładka trochę kiczowata, a może nawet nie tylko trochę, ale przecież i możliwości sprzętowe były dalekie od tych do jakich jesteśmy przyzwyczajeni obecnie. Zupełnie inaczej jest w środku, gdzie połączenie surowego black metalu z zimnym, gotyckim pięknem i nutką folkowego naturyzmu, wypada całkiem okazale. Na kanwie lodowatych gitar i przeraźliwie wrzaskliwego wokalu, powstają riffy wciągające i pochłaniające. Granie jest melodyjne i przystrojone wieloma ozdobnikami. To dzwoneczki, to fleciki, to akustyczne uspokojenie, deklamacje i oczywiście anielski głos kobiecy. Zmienia on diametralnie sytuację. Dalej jest mrocznie i strasznie, ale też w tej subtelniejszej tonacji. „Soria Moria Slott” to muzyka uduchowiona, z zapadającym, niczym to fioletowe niebo z okładki, klawiszowym pejzażem. A te, wyłaniające się z tego, black metalowe podmuchy wściekłości jakoś tak idealnie pasują. Obie warstwy świetnie się komponują i unoszą galopującą, harmonijną całością.

Flety główną rolę grają w instrumentalnym „Alvedans”. To tu robi się najbardziej folkowo. Poza tym klawiszowe intro i ourto oraz pięć rozbudowanych, klimatycznych utworów. Dismal Euphony potrafi swoim światem zauroczyć, a także poderwać porywem chłodu. Płyta ciekawa i dobrze skomponowana.

Tracklista:

1. Prolog

2. Et Vintereventyr

3. Natten Løftet Sitt Tunge Ansikt

4. Alvedans

5. Trollbundet

6. Ekko

7. Isgrav, Det Siste Hvilested

8. Epilog

Wydawca: Napalm Records (1996)

Ocena szkolna: 4+

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły