Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Danzig - Danzig I

Gwiazda Glena Danziga a dokładniej Glena Allena Anzalone'a - byłego muzyka The Misfits oraz Samhain rozbłysła dopiero, gdy pod koniec lat 80-tych rozpoczął on karierę solową. W zasadzie Danzig odciął się od tego co tworzył dotychczas i znalazł sposób, aby szokować w bardziej cywilizowany sposób. Debiutancki krążek zespołu przynosi dziesięć kawałków, które w gruncie rzeczy łączą w sobie esencję twórczości Black Sabbath, The Doors, Elvisa Presleya i Mercyful Fate.
Proste, bardzo piosenkowe kawałki, oparte na iście sabbatowych riffach, transowy nastrój znany z płyt The Doors, głęboki wokal Danziga nawiązujący do Morrisona i Presleya, ale uroczo balansujący na pograniczu fałszu i szczypta cięższego grania - to jest to co możemy tu spotkać. A materiał naprawdę wciąga. Otwierający płytę "Twist Of Cain" to chwytliwy numer, ale tak niechlujny w formie, że to co normalnie byłoby uznane za wadę tutaj jest zaletą. O wiele lepiej wypadają spokojniejsze kawałki takie jak "She Rides" czy genialny, legendarny już "Mother". Co zaś się tyczy szybszych numerów, to posiadają one na tej płycie dość wytłumioną dynamikę i należy patrzeć na nie pod nieco innym kątem. Celowo napisałem "szybsze" numery, gdyż w gruncie rzeczy utrzymane są one w dosyć średnim tempie właśnie ze względu na dość chaotyczną strukturę. Spośród tych kawałków wybija się najbardziej motoryczny "Am I Demon" i "End Of Time" ze świetną solówką. Solówki na tej płycie są raczej okazjonalne, ale zazwyczaj bardzo dobrej jakości.

Danzig nagrał bardzo klasyczny materiał, okraszony iście szatańskimi lirykami, które będą też zdobiły kolejne płyty tego zespołu. Nie jest to płyta idealna, gdyż znając następne płyty Danzig nieciężko znaleźć lepsze od tej. W momencie jej wydania był to chyba jednak najpiękniejszy ukłon do muzyki początków lat 70-tych, a jednocześnie nadanie tym wydawałoby się wyeksploatowanym dźwiękom zupełnie nowej jakości. I nawet jeśli nie wszystkie kawałki tutaj przykuwają uwagę, to warto tej płytki posłuchać.

Tracklista:

01. Twist Of Cain
02. Not Of This World
03. She Rides
04. Soul On Fire
05. Am I Demon
06. Mother
07. Possession
08. End Of Time
09. The Hunter
10. Evil Thing

Wydawca: Def American Records (1988)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły