Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Danzig - 4P

Przez trzy płyty Danzig przyzwyczajał nas do swojej wizji hard rocka nawiązując z jednej strony do korzeni rocka, a z drugiej wplatając w to elementy bardziej współczesnego grania. Czwarte dzieło zespołu mogło jednak zaskoczyć.
Formacja wyłamała się z dość sztywnych ram, w których się poruszała i zarejestrowała materiał bardziej adekwatny zawartością do hard rocka lat 90-tych. W zasadzie to w tym przypadku możemy mówić nawet o metalu, gdyż płyta jest cięższa i szybsza od poprzedniczek oraz bardziej zaawansowana instrumentalnie. W dalszym ciągu oczywiście słychać nawiązania do The Doors i Black Sabbath, ale bardziej poprzez klimat niż warstwę instrumentalną.

Nowym elementem natomiast są industrialne naleciałości, których raczej nikt się po Danzig nie spodziewał. Nadają one płycie specyficznie dusznego "gęstego" klimatu. Najlepiej widać ten efekt w "Bringer Of Death", "Sadistikal" oraz "Cantspeak".

Jako całość materiał jest energiczny, klimatyczny, ale różniący się od poprzednich dokonań. Zaryzykuję stwierdzenie, że nie jest to już tak ognista muzyka jak na "II: Lucifuge" czy tak przeszywająca jak "III: How The Gods Kill". Mam nieodparte wrażenie, że wplecienie tych industrialnych motywów miał się przyczynić do zwiększenia sukcesu komercyjnego, co też się udało. Z drugiej strony zabieg ten okazał się być motorem do dalszego rozwoju, co trzeba uznać za wielki plus.

Czwarte dzieło Danzig otwiera w zasadzie nowy rozdział w twórczości tej formacji. Jest to chyba najbardziej przełomowy ich album, będący pomostem pomiędzy klasycznym starym rockiem a nowoczesnym industrialem. Nie jest to płyta lepsza od "III: How The God’s Kill", choćby z tego względu, ze zabrakło mi tu utworów na miarę "Anything", "Dirty Black Summer" czy "How The Gods Kill". Nie zmienia to faktu, że dostaliśmy najbardziej zróżnicowany, ale i utrzymany na równym poziomie materiał, który warto poznać.

Tracklista:

01. Brand New God
02. Little Whip
03. Cantspeak
04. Going Down To Die
05. Until You Call On The Dark
06. Dominion
07. Bringer Of Death
08. Son Of The Morning Star
09. I Don't Mind The Pain
10. Stalker Song
11. Let It Be Captured

Wydawca: Def American (1994)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły