Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Imprezy :

Dälek z koncertem we Wrocławiu

Od jakiegoś czasu wiadomo już, że amerykański duet Dälek, którego styl można określić jako połączenie hip-hopu z alternatywą będzie wspierał grupę Isis podczas warszawskiego koncertu 10 listopada w klubie Proxima. Dziś wiemy także, że duet pojawi się również dzień później we wrocławskim klubie Firlej. Na scenie poza Amerykanami zagra także opolski Echoes Of Yul. Obu składów we Wrocławiu będzie można posłuchać na żywo za jedyne 15 złotych. Koncert medialnie wspiera DarkPlanet.
Szczegóły koncertu znajdują się w naszym kalendarium na stronie klubu Firlej oraz Asymmetry.

Więcej informacji o koncertcie Isis, 10 listopada w warszawskiej Proximie, któremu także patronuje nasz serwis, znajduje się na stronach: Go-Ahead & Asymmetry oraz w serwisowym kalendarium.

Dälek to dwuosobowy zespół z NEW JERSEY, o którym odważnie można powiedzieć – jeden z najlepszych zespołów alternatywnego, hip-hopowego grania. Ich muzyka jest mroczna i intensywna, gdzie podstawą są mocne beaty, noise i rap. Uciekają od mainstreamu mieszając hipnotyczne rymy z połamaną elektroniką i hard-corową wrażliwością. Znajdziemy tu wszystko od hip-hopu po jazz, od metalu po punk i noisecore. Sami o sobie mówią, że stanowią część wspólną dla takich zespołów jak My Bloody Valentine, Tool, wczesny Wu Tang, Massive Attack czy Aphex Twin. Wszystko to łączą z liryczną inteligencją, tekstami dalekimi od słodkiej iluzji. W kawałkach Däleka często jest wyrażana rozpacz i bezsilność człowieka wobec sił go przerastających – polityki, ekonomii, mediów. Krytykowany jest również stan w którym się znajduje muzyka popularna, w szczególności jałowość współczesnego komercyjnego hip-hopu.

Dälek nawiązał szereg współprac z muzykami działającymi w różnych nurtach muzycznych. Grupa odbyła tournee z zespołami takimi jak Melvins czy Isis, ale grała koncerty również z legendami hip-hopu Prince'em Paulem i De La Soul. Grali też z DJ Spooky, The Rye Coalition czy math metalowym The Dillinger Escape Plan. Nagrali płytę z grupą krautrockową Faust i singel z piosenkarką country Laurą Minor. Współpracowali z przedstawicielami muzyki elektronicznej: z Kid606 oraz z Techno Animal. Na swoim koncie mają pięć albumów. Już pierwszy z nich - NEGRO NECRO NEKROS (Gern Blandsten 1998) - wzbudził uznanie wśród krytyków. Kolejny album - FROM FILTHY TONGUE OF GODS AND GRIOTS (Ipecac Recordings 2002), pewnie uplasował zespół w gronie innowatorów alternatywnych, hip-hopowych brzmień takich jak Antipop Consortium czy cLOUDDEAD. W 2004 roku wydali trzeci album ABSENCE, który potwierdził fenomen grupy. Trzy lat później, światło ujrzał ich czwarty album - ABANDONED LANGUAGE (Ipecac Recordings 2007), o którym pisano: “…najbardziej innowacyjny, hip-hopowy skład na Świecie” – XLR8R “Rzadko się zdarza by ambientowy noise przywołujący na myśl dokonania Mogwai był zhip-hopowany na wzór Public Enemy.” – Spin.com

W styczniu 2009 roku Dalek wydał swój piąty album - Gutter Tactics (2009). Poniżej fragmenty recenzji Jarka Szubrychta [„Przekrój” 06/2009].

„[…] choć „Gutter Tactics” jest już ich piątym albumem, do niedawna twórczość formacji znana była wyłącznie wtajemniczonym, w dodatku raczej z kręgów okołorockowych, a nie fanom hip-hopu. Cóż bowiem z tego, że MC Dälek jest całkiem tęgim raperem, skoro wielbicieli radosnych rymowanek o narkotykach i dziewczynach mogą odstraszyć teksty. Kiedy cała Ameryka zachłystuje się powyborczą fiestą, odmieniając słowo „nadzieja” przez wszystkie przypadki, do rynsztoka, który każe nam odwiedzić Dälek, nie przebija się żaden promyk: „Czarny prezydent nie gwarantuje, że słońce zacznie świecić/Bogaty prezydent reprezentuje swoich”. Skrajnie pesymistycznemu przesłaniu towarzyszy odpowiednia muzyka, bliższa eksperymentom z Europy – takim jak trip-hop (pomyślcie o najciemniejszych numerach Tricky’ego), krautrock czy industrial – niż tym wszystkim rytmom i bitom, z którymi kojarzymy amerykański hip-hop. Podkłady hałaśliwe, ciężkie i gęste jak smoła, pełne niepokojących dysonansów i paraliżujące mroczną aurą. Zanucić się tego nie da, zatańczyć ani tyle, a puścić dziewczynie to jak popełnić towarzyskie samobójstwo.”

Skład:
MC Dälek – wokal, teksty
The Oktopus - dj, producent

Linki:
www.deadverse.com
www.myspace.com/dalek
www.lastfm.pl/music/dälek


Echoes Of Yul - opolski, dwuosobowy skład poruszający się w powolnych, ciężkich space-krautrockowych dźwiękach na przecięciu eksperymentów muzyki ambient, elektroakustyki i slomotion core.

Podstawa muzyki EOY opiera się na wolnych utworach, zagranych na nisko nastrojonych gitarach. Bardzo dużo wnosi elektronika, która nie jest ozdobnym dodatkiem, ale stanowi integralną część kawałków. Wszystkie sprzężenia, loopy i sample w połączeniu z gitarami i perkusją czynią przestrzeń muzyczną bardzo rozległą, w klimacie filmowych soundtracków, a efekt jest wzmocniony bardzo dobrym brzmieniem. To wszystko sprawia, że zespół bardzo szybko zaczął być stawiany jako kolejna nadzieja europejskiej sceny post rockowo/ metalowej.

EOY został założony przez Michała Śliwę (wcześniej grającego na przełomie lat ’90/ ‘00 w projekcie Yul, który był dość zbliżony stylistycznie do EOY). Po kilku miesiącach komponowania i rejestracji dźwięku w domowym studio, do Michała dołączył drugi członek zespołu Jarek Leśkiewicz. W dwuosobowym składzie zespół ukończył debiutancki album, zatytułowany po prostu „Echoes of Yul”. Płyta ukazała się w tym roku nakładem ich własnego labelu – We Are All Pacinos Records (dostępna w dystrybucji Foreshadow/Omnio) i zebrała bardzo dobre recenzje na całym świecie. Masteringiem zajął się James Plotkin, legendarny producent oraz muzyk, znany m.in. z projektów O.L.D., Khanate, Phantomsmasher, Flux, Lotus Eaters.

Recenzenci płyty znajdują w niej bardzo różnorodne inspiracje poczynając na artystach typu Fripp/Eno, Caspar Brotzmann Massaker, Thomas Koner a kończać na Codeine, Earth i Eyehategod. EOS posiada również swoje ambientowe oblicze nazwane „Opollo”.

Wspólny koncert z Dälek, inaugurujący serię koncertów pod szyldem „Asymmetry Festival prezentuje”, będzie pierwszy i ekskluzywnym występem Echoes of Yul.

Skład:
Michał Śliwa - gitara, sample, fx
Jarek Leśkiewicz - gitara, sample, fx

Linki:
www.myspace.com/echoesofyul
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły