Zadra
Paradoks
Encyklopedia :

Burzum

Burzum, ambient, black metal
Christian Vikernes urodził się 11 lutego 1973 roku w Bergen, gdy miał siedem lat jego rodzice wzięli rozwód. Został z matką, od której dostawał liczne prezenty, które miały wynagrodzić mu to, że spędzała z nim bardzo niewiele czasu. Jednym z prezentów, które otrzymał, była gitara ("marki" Westone, towarzyszy mu ona od początku muzykowania do tej pory...) - i ten oto podarunek wyznaczył niejako nową drogę w życiu chłopaka.

Na pewno duży wpływ miała na niego też książka R.R. Tolkiena: "Władca Pierścieni", gdyż to właśnie od niej wzięły się jego przyszłe pseudonimy (Varg - rodzaj wilkopodobnego stwora z "Władcy Pierścieni", a i prawdopodobnie "wilk" po norwesku). Mając 14 lat, czyli w roku 1987 założył swój pierwszy zespół - Uruk Hai. Jedyne nagrania Uruk Hai, jakie są dostępne znajdują się na bootlegu "Blast From The Ancient Past" (wydanie płytowe z kasetowym się trochę różni).

Projekt Uruk Hai został zawieszony około roku 1990, gdy Vikernes wraz z kolesiami z przyszłego Immortal założył kapelę Satanel. Rozpadła się ona jednak po pierwszej i jedynej próbie a Varg dołączył do deathmetalowego Old Funeral. Grał w nim z paroma znanymi muzykami, min. Abbathem, Demonazem, Paddenem itd. Varg odszedł szybko z Old Funeral, nie chciał grać koncertów oraz nie pasowała mu atmosfera wewnątrz kapeli, więc przywrócił do życia Uruk Hai, ale pod zmienioną nazwą - Burzum (Burzum oznacza ciemności). W tym samym roku zaczął bywać często w Oslo, gdzie poznał Euronymousa (rozpoczynał on właśnie działalność ze swoim Helvete), który z miejsca stał się jego "idolem". Poznał też wielu innych "sławnych" muzyków, min. Dead'a. 

W roku 1991, Vikernes stworzył swoje pierwsze trzyutworowe demo. Muzyka na nim zaprezentowana była niezwykle banalna, lecz klimatyczna - i taka już do końca pozostała. Na scenie w tym samym czasie zaczęły pojawiać się inne kapele, przechodzić z death metalu w black, a Vikernes rok później nagrał drugie demo, oraz swój debiut, zatytułowany po prostu "Burzum". Nie trzeba wspominać, że muzyka, która wtedy prezentował była prosta, jak ta na demówkach, bardzo zainspirowana VON. Materiał ten ukazał się nakładem Deathlike Silence Productions.

Vikernes należał do bardzo kreatywnych osób i już w roku 1993 ukazała się epka "Aske" (na której na basie grał Samoth), wydanej później w postaci splitu z debiutem. Ten sam rok to też wydanie drugiego pełnego materiału - "Det Som Engang Var" (także Deathlike Silence). W planach było także wydanie kolejnego materiału Burzum w Deathlike Silence Prod., lecz pewien niefortunny zbieg okoliczności przyczynił się do rozpadu Deathlike Silence Productions oraz ogólnie dużego bałaganu na całej scenie. Przed tym, należy jednak wspomnieć o powstaniu organizacji zwanej Black Cirlcle (muzycy Mayhem, Darkthrone, Thorns, Enslaved, Ragnarok, Emperor, Fester), bądź "Black Metal Mafia", która swego czasu spaliła ponad 30 kościołów w Norwegii... Pierwszy kościół został spalony między godziną 3 a 3:40 w nocy, szóstego dnia, szóstego miesiąca, był to kościół w Fantoft, w pobliżu rodzinnego miasta Varga...

Black Cirlce skończyło jednak działalność z dniem 10.08.93 roku, gdy Vikernes zamordował Euronymousa. Stało się to w nocy, kiedy to Varg Vikernes wraz ze Snorrem pojechali do domu Euro. Trzymając w ręku świstek papieru powiedział, że chce porozmawiać o kontrakcie, 40 000 koron jakie zostawił mu na wydanie nowego albumu... Gdy Euronymous odwrócił się plecami do Varg'a dostał nożem w plecy. Rano ciało "księcia ciemności" zostało znalezione przez policję z 26-cioma ranami kłutymi... z czego 16-ście w plecach.. Varg po dwudziestu dniach został aresztowany i osadzony w więzieniu na 21 lat (za posiadanie 125 kg dynamitu i 25 kg glynitu, podpalenie paru kościołów, morderstwo, bezczeszczenie cmentarzy etc.). Wtedy skończył się dość ważny etap w historii Burzum.... ale zaczął się kolejny. W rok później wydano przedostatnią metalową płytę Vikernesa - "Hvis Lyset Tar Oss". Jest to do tej pory jedno z najpiękniejszych blackowych wydawnictw...

W  roku 1996 nagrał płytę "Filosofem". Ze złe zachowanie Vikernes był przewożony z jednego więzienie do drugiego. W konsekwencji takiego zachowania zabrano mu gitarę. W międzyczasie napisał 3 książki i w latach 1996 - 1999 nagrał swoje ostatnie jak do tej pory albumy "Daudi Baldrs" i "Hlidskjalf”, na których zwrócił się muzycznie w kierunku ambientu w jego mrocznej odmianie dark ambient z naleciałościami muzyki ludowej. Mimo to są równie genialne jak metalowe dokonania Vikernesa. Zaprzestał w między czasie gry na gitarze dlatego, że według niego większość muzyki granej na tym instrumencie to muzyka czarnych i ogólnie stracił zainteresowanie muzyką metalową.

W październiku 2003 roku Varg uciekł z więzienia, przez co miał dostać dodatkowe 14 miesięcy wyroku, ale po oświadczeniu jego prawnika, że muzyk chce, żeby zapomniano mu wszystko i pragnie tylko powrócić do rodziny, podarowano mu dodatkowy wyrok. Obecnie Burzum uważa się za jednego z prekursorów i legend muzyki blackmetalowej.

W 2009 roku na
jednym z norweskich portali muzycznych ukazał się najnowszy wywiad z
Vargiem Vikernesem. Z  rozmowy przeprowadzonej
krótko po opuszczeniu więziennych murów (na razie na okres próbny,
przyp. aut.) jasno wynika, że muzyk poważnie zainteresowany jest
wydaniem nowego albumu długogrającego, pierwszego po ponad 11 latach
przymusowej, więziennej przerwy. "Na tę chwilę mam dziewięć nowych
kompozycji, które chciałbym opublikować na płycie za rok. Będzie to
materiał czysto "metalowy", prawdziwy Burzum" - mówi ł wówczas Vikernes.

W
artykule poświęconym już nie tak pięknemu i młodemu Vikernesowi
(obecnie muzyk liczy sobie 36 lat) opublikowano również kilkanaście
cytatów z jego książki, która powstawała przez ponad 16 lat odbywanej
kary więziennej. Książka jest przede wszystkim rozrachunkiem z samym
sobą, rozliczeniem się z dręczącymi wyrzutami sumienia.

"Nie
jestem "hrabią", tak jak przedstawiano mnie niejednokrotnie w mediach.
To smutne, że większość materiałów na mój temat, które ukazały się w
trakcie mojej odsiadki są po prostu nieprawdą. Ale jestem częściowo sam
sobie winien. Dlatego napisałem tę książkę, która mam nadzieję
zainteresuje swą treścią jakiegoś wydawcę chętnego na jej publikację.
Wiążę z nią ogromne nadzieje, być może utnie ona wszelkie spekulacje i
zacznie nowy etap mojego życia".

W listopadzie, dzięki oficjalnej stronie internetowej, ukazało się kilka szczegółów dotyczących produkcji: "Nadchodzący album
zatytułowałem "Den Hvite Guden" a jest to muzyczny i liryczny opis
tytułowego "białego Boga" oraz licznych wydarzeń z jego życia. Opisałem
historie z mitów by zaprezentować Państwu specyfikę magii i religii
starożytnej Europy (więcej bogato opisanych w mojej książce "'Trolldom
og Religion i Oldtidens Skandinavia"). Muzycznie nie jest to płyta
przeznaczona dla słuchaczy o mało wybrednych gustach - to coś dla tych,
którzy gotowi są przysiąść na chwilę i w samotności pomyśleć o Białym
Bogu, naszych przodkach,  o ich wspaniałej, bogatej kulturze... Staram
się pomóc w tworzeniu obrazu tej historii za pomocą własnego umysłu,
oferując kilka wskazówek i wytycznych. Album jest polityczny tylko w
przypadku kiedy stanowi alternatywę dla deprawacji, jaką daje nam
natrętna popkultura rozrywkowa, branża handlowa, w tym także
współczesny black metal" - tłumaczy Vikernes.

W grudniu Vikernes ogłosił zmianę tytułu albumu - z "Den Hvite Guden" na "Belus".

Skład:

Christian Vikernes "Grav Grishnackh" - wokal, wszystkie instrumenty

Byli członkowie zespołu:

Samoth - gitara basowa

Dyskografia:

01. Demo I (Demo) (1991)
02. Demo II (Demo) (1992)
03. Burzum (1992)
04. Aske (EP) (1993)
05. Det Som Engang Var (1993)
06. Hvis Lyset Tar Oss (1994)
07. Burzum/Aske (Compilation) (1995)
08. Filosofem (1996)
09. Dauрi Baldrs (1997)
10. 1992-1997 (1998)
11. Hlidskjalf (1999)
12. Anthology (Compilation) (2002)
13. Belus (2010)


Oficjalna strona internetowa: www.burzum.org
MySpace: www.myspace.com/burzumofficialpage

Źródło: Wikipedia oraz www.republika.pl

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły