Zadra
Castle Party 2018
Recenzje :

Beuthen / This Cold - Listopad

Infernum Media, Beuthen, This Cold, Listopad, Przewartościowanie, gothic, black metal, Offence, Desdemona, Agata Pawłowicz

Nakładem Infernum Media ukazał się split dwóch śląskich kapel Beuthen i This Cold. Wydawnictwo raczej reklamowe, gdyż muzyki tu niewiele, a oba zespoły prezentują tylko po jednej piosence. Jest jednak dodatek w postaci trzech teledysków, co uzupełnia przekaz. Próbka możliwości wypada obiecująco i po zapoznaniu się z płytą zatytułowaną „Listopad” można zainteresować się tymi wykonawcami.

 

Beuthen po niemiecku znaczy Bytom i nie zaskoczę chyba nikogo jak napiszę, że stamtąd właśnie pochodzi ten zespół. W samej nazwie jednak jest coś więcej niż tylko miejsce zamieszkania, bowiem muzyka i polskie teksty Beuthen są ściśle związane z miastem. Miastem ciemnym, brzydkim i ponurym, a przynajmniej tymi jego częściami. Klimat jest duszny, zasnuty smogiem i umiejscowiony wśród rozpadających się kamienic. W takiej interpretacji pomaga teledysk do utworu „Cienie Przeszłości” z debiutanckiej EP'ki „Przewartościowanie”, ale taki jest też nowy kawałek „Zjawa”. Beuthen wykonuje muzykę trudną do sklasyfikowania. Określiłbym ją jako gotycki post black metal, choć zdaję sobie sprawę, że ten black to taki trochę naciągany. Jest tu jednak jakaś taka czarna atmosfera, która kojarzy mi się z black metalem i może jeszcze trochę brzmienie gitar. Granie jest wolne, ale ciężkie, wokale czyste i rykliwe. Ogólnie wypada to bardzo pozytywnie i oba te utwory bardzo mi się spodobały. Dodam jeszcze, że muzycy tworzący Beuthen udzielają się też w innych zespołach, między innymi w Offence.

This Cold to zupełnie inna bajka, choć pewien smutny klimat może łączyć tych wykonawców. Jest to gotycki rock z kobiecym wokalem Agaty Pawłowicz, którą fani metalu mogą kojarzyć z dwóch płyt zespołu Desdemona. Muzyka jest żwawsza i nawet dość skoczna w czym bryluje basik, ale śpiew nie pozwala zapomnieć, że mamy do czynienia z ciemną i w miarę mroczną aurą. This Cold prezentuje dwa ciekawe teledyski, które nie są nowościami i były już publikowane wcześniej, między innymi na łamach Dark Planet.

Szkoda bardzo, że utwory zilustrowane obrazem nie są również zamieszczone w wersji audio. Mielibyśmy pięć piosenek zamiast dwóch i byłoby to bardziej zdatne do słuchania. Tak należy potraktować „Listopad”, jako zachętę do sięgnięcia po inne produkcje tych zespołów do czego zachęcam.

 

Tracklista:

01. Beuthen – Zjawa

02. This Cold – Paradoxes

Wydawca: Infernum Media (2016)

Ocena szkolna: 4/4

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły