Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Morbid Angel

Morbid Angel - zespół powstały w 1984 roku (choć wg niektórych w 1983) na Florydzie w miejscowości Tampa. Dokładnie z tego miasta pochodzi gitarzysta Robert Haagsma znany jako "Trey Azagthoth". Początki zespołu były takie same jak u 99% rozpoczynających swą działalność kapel czyli granie w piwnicach bądź garażach. Pierwszymi członkami zespołu byli: Trey, Mike Browning (perkusja) oraz Dallas Ward (gitara basowa). Początkowo grali bez wokalisty co pozwoliło im na udoskonalanie swoich umiejętności grajac instrumentalnie. Po pewnym czasie Dallas po namowie Trey'a oraz Mike'a objął dodatkowo funkcję wokalisty mimo to zespół nadal szukał właściwego jak dla nich frontmana. Z czasem odnaleźli wokalistę, Kennego Bambera z którym to zespół w 1985 roku nagrywa pierwsze demo pt. "The Beginning".
Zespół nadal ma problemy z wokalistami. W 1986 roku kiedy to zarejestrował "Abominations Of Desolation" za wokale odpowiada Mike Browning. Ciekawostką jest to, iż nagranie owego materiału finansował i realizował znany również z Morbid Angel David Vincent. Po nagraniu albumu zespół opuścił perkusista wraz z basistą, a niedługo po ich odejsciu do zespołu dołączył nowy gitarzysta Richard Brunelle, David Vincent (gitara basowa, wokal) oraz Pete Sandoval (perkusja).

W 1989 roku zespół nagrał pierwszą kontraktową płytę "Altars Of Madness" w Erache Records. Pierwsza rzecz jaka zwraca uwagę, to bardzo czysta i przejrzysta produkcja. Każdy z instrumentów słychać bardzo wyraźnie i przestrzennie. Słuchając płyty usłyszeć możemy wpływy Slayera oraz Eddiego Van Halena (solówki Trey'a). W 1991 roku po ukończeniu trasy koncertowej promujacej "Altars..." zespół nagrwyał drugą płytę pt: "Blessed Are The Sick". Tym razem słuchając płyty nie możemy zauważyć w niej tej przestrzenności a odnosi sie wrażenie jakby chłopaki z M.A. grali tuż parę metrów od nas. Ten album pokazuje nowe umiejętnosci muzyków. Jest jeszcze bardziej bezkompromisowy zaś ich muzyka uzyskuje miano progresywnego death metalu.

W dwa lata od wydania "Blessed...", w roku 1993 ukazała się kolejna płyta zatytuowana "Covenant" tym razem jednak bez drugiego gitarzysty (Richard Brunelle). Teraz mamy do czynienia z brutalnym death metalem, który jest pewnym odejsciem od komplikacji w utworach z wcześniejszych płyt ale karkołomne riffy są w M.A. normą wiec również się pojawiają w kompozycjach Trey'a. Muzykę cechuje zawrotna szybkość oraz brutalność potem jednak zespół zwalnia grając pod koniec prawie jakby takiego "death metalowego walca".

Po upływie kolejnych dwóch lat, w 1995 roku ukazała się kolejna płyta pt: "Domination" nagrana tym razem z nowym gitarzystą Erikiem Rutanem, który znacząco udzielił się w komponowaniu materiału. Tym razem kompozycje ponownie schylają się ku progresywnym rozwiązaniom.

W 1996 roku zespół wydał pierwszy album koncertowy pt. "Entangled In Chaos: Live" jednak zaraz potem opuścił ich David Vincent a na jego miejsce wszedł Steve Tucker. Z nowym basistą zespół przystąpił do pracy nad kolejnym albumem "Formulas Fatal To The Flash", który ukazał się w 1998 roku. Płyta jest próbą powrotu na stare scieżki jednak zespół stracił gitarzystę rytmicznego Erica Rutana. Tymczasem Trey ponownie postanowił połączyć zwariowane tempa i karkołomne riffy ze zwolnieniami tempa i klimatycznymi solówkami. Tucker ma na tym albumie mocniejszy i głębszy głos od Davida Vincenta. Muzyka ponownie stała się brutalna ale starannie skomponowana. 2000 rok przyniósł kolejny album pt. "Geteways To Annihilation". Tutaj pomimo niewątpliwej mocy muzyki, zespół postanowił zwolnić. Jedno jest pewne: nikt tak nie gra, jak Morbid Angel. Po nagraniu albumu, jeszcze przed wyruszeniem w trasę koncertową zespół opuścił Steve Tucker, a na okres tournee Steve'a zastapił Jared Anderson z Hate Eternal. W 2003 roku do kapeli ponownie wrócił Steve Tucker aby wspólnie nagrać nowy album: "Heretic". Na płycie pełno jest tego charakterystycznego brudu w gitarze, surowości i zadziorności jak na starszych albumach. Różnicę miedzy starszymi wydaniami a tym łatwo można wychwycić - wystarczy przysłuchać się "Drum Check", przedostatniemu utworowi na płycie, który jest niczym więcej jak solowym popisem Pete'a Sandovala. Takich dziwnych elementów jest tutaj więcej, kończące album solo Treya, liczne atmosferyczne i lekko schizofreniczne wstawki mają zapewne budować klimat całości.

Bez wątpienia Morbid Angel jest nie kwestionowanym królem death metalu i wielu dzisiejszych muzyków wymienia ich jako swego naczelnego idola. Zapoczątkowali oni nie tyle nowy kierunek w metalu ile stworzyli swój własny nie powtarzalny styl.

Skład:

David Vincent - wokal, gitara basowa
George Emmanuel III "Trey Azagthoth" - instrumenty klawiszowe, gitara elektryczna
Tony Norman - gitara elektryczna (tylko na koncertach)
Erik Rutan - gitara elektryczna (tylko na koncertach)

Byli członkowie zespołu:

Michael Manson - wokal
Kenneth Bamber - wokal
Richard Brunelle - gitara elektryczna
Steven Tucker - gitara basowa, wokal
Dallas Ward - gitara basowa
John Ortega - gitara basowa
Sterling Scarborough "Von" - gitara basowa
Wayne Hartsell - perkusja
Mike Browning - perkusja

Dyskografia:

01. The Beginning (Demo) (1985)
02. Bleed For The Devil (Demo) (1986)
03. Scream Forth Blasphemies (Demo) (1986)
04. Thy Kingdom Come (Demo) (1987)
05. Unholy Blasphemies (Demo) (1987)
06. Altars Of Madness (1989)
07. Blessed Are The Sick (1991)
08. Abominations Of Desolation (Compilation) (1991)
09. Covenant (1993)
10. Laibach Remixes (EP) (1994)
11. Domination (1995)
12. Entangled In Chaos (Live) (1996)
13. Formulas Fatal To The Flesh (1998)
14. Love Of Lava (Compilation) (1999)
15. Gateways To Annihilation (2000)
16. Heretic (2003)

Oficjalna strona internetowa: www.morbidangel.com
MySpace: www.myspace.com/morbidangelmusic
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły