Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Masterplan

Gdy jesienią 2001 roku, Roland Grapow i Urli Kusch odeszli z Helloween postanowili założyć nowy zespół, który miał być zupełnie innym projektem, niż Helloween.
Grapow i Kusch zaczęli poszukiwania pozostałych muzyków i po pewnym czasie dołączyli do nich - Jan S. Eckert (gitara basowa) z Iron Savoir, Axel Mackenorott (instrumenty klawiszowe), który grał m.in. z Gamma Ray, oraz fenomenalny wokalista Jorn Lande. A więc skład był już pełny można było przystąpić do tworzenia materiału na pierwszy album. Wspólnie muzycy zdecydowali, że zespół będzie nazywał się Masterplan.

Pierwszy album zespołu ukazał się w styczniu 2003 roku i okazał się wielkim sukcesem gdyż zespół prezentował na nim połączenie trzech stylów wyśmienitych muzyków (Grapow, Lande, Kusch) Dodajmy, że każdy z członków zespołu ma za sobą spory bagaż doświadczeń z lat poprzednich, co przyczyniło się w wielkim stopniu do brzmienia płyty. Płyta nosiła nazwę "Masterplan" Muzyka na niej to połączenie rocka oraz współczesnej muzyki heavy/power metalowej. Warto tez wspomnieć, że na płycie zagościł również Michel Kiske (ex-wokalista Helloween).

Zaraz po wydaniu płyty Masterplan wyruszył w trasę koncertową wraz z zespołem Hammerfall. Trasa okazała się wielkim sukcesem, a w lutym 2004 roku zespół Masterplan został oznaczony przez Komisje Europejską tytułem "European Border Breakers", czyli Europejczyków bez granic.

Mając w sobie tak dużo charyzmy i pracy zespołowej 24 stycznia 2005 roku ukazuje się druga płyta zatytułowana "Aeronautics". Płyta niewątpliwie fenomenalna, można na niej znalesc potężne hymny, utwory epickie jak i zmysłowe klimaty. Zdecydowanie płyta melodyjniejsza i technicznie bardziej rozbudowana. Pełen różnych odsłon, niesamowitej atmosfery, nowego stylu, osobistych tekstów oraz artystycznego piękna - Masterplan stworzył arcydzieło, które przypadło zdecydowanie fanom do gustu.

Po wydaniu "Aeronautics" w zespole doszło do bardzo poważnych zmian personalnych, które mogły zaniepokoic oddanych fanów. Szeregi Masterplan opuścili Ulli Kuch, którego zastąpił Mike Terrara z Rage, oraz Jorn Lande, na którego miejsce zwerbowano niejakiego Mike'a DiMeo.

W 2007 roku ukazuje się trzeci album Masterplan p.t. "MK II". Pomimo znaczących zmian w składzie, zespół jednak utrzymał swój styl. Stylistyka albumu równie jest podniosła i melodyjna.

Na koniec chciałbym podkreślić z projekt Masterplan miał być niezobowiązującym zespołem, który miał nagrać jedną płytę i na tym miał poprzestać, lecz gdy zespół w tak wspaniały sposób się rozwija to każdy z nas życzyłby sobie by kapela trwała jak najdłużej i nagrywała piękne płyt. Miejmy, więc nadzieje, że Masterplan pozostanie dalej zespołem, który dalej będzie nagrywał fenomenalne płyty.

Skład:

Mike DiMeo - wokal
Axel Mackenrott - instrumenty klawiszowe
Roland Grapow - gitara elektryczna
Jan S. Eckert - gitara basowa
Mike Terrana - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Jørn Lande - wokal
Janne Wirman - instrumenty klawiszowe
Jürgen Attig - gitara basowa
Uli Kusch - perkusja

Dyskografia:

01. Masterplan (2003)
02. Back For My Life (EP) (2004)
03. Aeronautics (2005)
04. Lost And Gone (EP) (2007)
05. MK II (2007)

Oficjalna strona internetowa: www.master-plan.net
MySpace: www.myspace.com/masterplanmetal

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły