Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Gothic metal

Gothic metal (z pol. metal gotycki) - jest rodzajem muzyki metalowej. Za pierwszą płytę definiującą gatunek uznaje się album Paradise Lost "Gothic". Charakterystyczną cechą metalu gotyckiego jest pompatyczny śpiew, smutny oraz melancholijny nastrój utworów. Teksty piosenek są zazwyczaj lirykami dotyczącymi świata fantazji, snów i marzeń, uczuć, okultyzmu, magii - można je nazwać poezją śpiewaną. Metal gotycki przyczynił się do podziałów w subkulturze gotyckiej, słuchający gothic metalu uważają się za tzw. gotów i identyfikują się z tą subkulturą.
Historia metalu gotyckiego jest dość skomplikowana. Jak wiadomo, pojęcie gotyku pojawiło się wraz z post-punkiem i nową falą, kiedy to zaczęto używać określenia "rock gotycki" wobec takich zespołów jak Bauhaus czy Siouxsie And The Banshees. Muzyka ta przez lata osiemdziesiąte zaczęła gwałtowanie się rozwijać, ewoluując w dwóch kierunkach. Pierwszy z nich rezygnował z gitar i perkusji na rzecz elektronicznych, industrialnych dźwięków. Muzyka ta opierała się w dużej mierze na brzmieniu syntezatorów. W ten sposób powstał styl muzyczny nazywany darkwave, który do tej pory cieszy się bardzo dużą popularnością. Drugim kierunkiem natomiast było połączenie mrocznego, gotyckiego klimatu z ciężkim, heavymetalowym brzmieniem, wzorowanym na twórczości takich zespołów jak Black Sabbath czy Metallica. Muzyka ta, początkowo nazwana doom metalem, z czasem ewoluowała w szereg nowych stylów muzycznych (m.in. folk metal, melodic metal, brzmienia symfoniczne). Właśnie wtedy też narodziło się pojęcie gothic metalu, który był lżejszą odmianą doom metalu, głównie za sprawą przeważających wokali żeńskich. Przełomem był album "Gothic" grupy Paradise Lost (1991). Fanów nowego stylu zachwycił również "Always" autorstwa The Gathering (1992), Tiamat "Wildhoney" (1994), oraz Moonspell "Wolfheart" (1995). Kolejny napływ zespołów grających klimatyczny metal nastąpił pod koniec lat 90, którego głównymi przedstawicielami byli After Forever, włoska Lacuna Coil czy Theatre Of Tragedy.

Metal gotycki z powodzeniem prezentowany jest również przez rodzimych wykonawców. Najważniejszym przedstawicielem jest zespół Closterkeller, z początku wykonujący rock gotycki, z czasem jednak zawierający w sobie coraz więcej elementów heavy metalu, przez co zespół wypracował swój własny styl. Closterkeller był inspiracją i wzorem dla innych polskich zespołów gotyckich, typu Artrosis, Delight czy Moonlight. Innymi przedstawicielami tego gatunku w Polsce są m.in.: Desdemona, Batalion d'Amour, Via Mistica.

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły