Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin

Patriotyzm. Strona: 4

Wysłany: 2012-01-18 17:48

Patriotyzm niech pierwsze wejdzie do edukacji, a potem możemy go dalej pielęgnować. Za dużo jest wciskane na siłę, a nie dobrowolnie.
Ludzie widzą co jak rząd sprzedaje nasz kraj innym pakuję tę kasę do swojej kieszeni.
10 zł za litr paliwa powinno obalić rząd.



Wysłany: 2012-01-18 18:18

Krwawy (Anciliae)
Krwawy
Posty: 169
Poznań || Konin

[quote:3f401912ac="amorphous"]Albo idioci którym nie udało sie załapac do głowncyh kregow artystycznych popierający prawdę objawioną.[/quote:3f401912ac]
Tylko co ma religia do tematu?


http://pantheion.pl/


Wysłany: 2012-01-18 18:24 Zmieniony: 2012-01-18 18:24

A jak nauczyć ludzi patriotyzmu?

Jeśli nie wciskać na siłę, można subtelnie uczyć dzieci od malca. Ale gdy tylko podrosną, nabiorą rozumu, posłuchają co się dzieje wokół i poprzyglądają się... Niewielu pozostanie patriotami.

Więc jak tego uczyć i utrwalać?



Wysłany: 2012-01-18 18:37

[quote:8634adbb98="Naqara"]Patriotyzm niech pierwsze wejdzie do edukacji, a potem możemy go dalej pielęgnować. Za dużo jest wciskane na siłę, a nie dobrowolnie.
Ludzie widzą co jak rząd sprzedaje nasz kraj innym pakuję tę kasę do swojej kieszeni.
10 zł za litr paliwa powinno obalić rząd. [/quote:8634adbb98]

Lata komunizmu nie nauczyly ludzi mowienia tego co mysla i sprzeciwu wobec niesprawiedliwosc.Wiekszosc narzeka pod nosem,ale na ulice wyjsc i protestowac nie ma komu...
Wracajac do ptriotyzmu,w szkolach marginalnie traktuje sie bohaterstwo i osciagniecia naszego narodu.Bitwia pod Wizna staje sie znana za sprawa szwedzkiego zespolu,zwyciestwo nad bolszewikami bedace efektem taktyki nazywa sie cudem(Bitwa warszawska 1920),ulani z szabla atakujacy czolgi,bezsens powstania warszawskiego, itd.Srodek ciezkosci przesuniety na cierpienia pod jarzmem zaborcow,kleski i bledy.Masa bzdur i komunistycznej propagandy,taka byla szkola za moich czasow.Sposob na wzbudzenie dumy z wlasnej historii i narodu?Ale moze od tego czaso cos sie zmienilo.



Wysłany: 2012-01-18 18:47

Niedobrze mi.


“History,Stephen said, is a nightmare from which I am trying to awake”


Wysłany: 2012-01-18 19:00

Na, wiadro.



Wysłany: 2012-01-18 19:04

[quote:96b046fbee="Alpha-Sco"]A jak nauczyć ludzi patriotyzmu?

Jeśli nie wciskać na siłę, można subtelnie uczyć dzieci od malca. Ale gdy tylko podrosną, nabiorą rozumu, posłuchają co się dzieje wokół i poprzyglądają się... Niewielu pozostanie patriotami.

Więc jak tego uczyć i utrwalać?[/quote:96b046fbee]

Gdyby tak uczyć dzieci subtelnie od malca to gdy podrosną, nabiorą rozumu, poprzyglądają się i zobaczą, że wkoło jest wielu patriotów, którzy też nauczyli się tego za malca :)


Do wszystkiego trzeba dorosnąć.


Wysłany: 2012-01-18 19:13

[quote:b218c81a87="wedrowiec"][quote:b218c81a87="Naqara"]Patriotyzm niech pierwsze wejdzie do edukacji, a potem możemy go dalej pielęgnować. Za dużo jest wciskane na siłę, a nie dobrowolnie.
Ludzie widzą co jak rząd sprzedaje nasz kraj innym pakuję tę kasę do swojej kieszeni.
10 zł za litr paliwa powinno obalić rząd. [/quote:b218c81a87]

Lata komunizmu nie nauczyly ludzi mowienia tego co mysla i sprzeciwu wobec niesprawiedliwosc.Wiekszosc narzeka pod nosem,ale na ulice wyjsc i protestowac nie ma komu...
Wracajac do ptriotyzmu,w szkolach marginalnie traktuje sie bohaterstwo i osciagniecia naszego narodu.Bitwia pod Wizna staje sie znana za sprawa szwedzkiego zespolu,zwyciestwo nad bolszewikami bedace efektem taktyki nazywa sie cudem(Bitwa warszawska 1920),ulani z szabla atakujacy czolgi,bezsens powstania warszawskiego, itd.Srodek ciezkosci przesuniety na cierpienia pod jarzmem zaborcow,kleski i bledy.Masa bzdur i komunistycznej propagandy,taka byla szkola za moich czasow.Sposob na wzbudzenie dumy z wlasnej historii i narodu?Ale moze od tego czaso cos sie zmienilo.[/quote:b218c81a87]

W tym problem że nie wiele się zmieniło. W szkołach uczymy się faktów, a nie dumy. Przecież patriotyzm opiera się na dumie. Bez nauczenia bycia dumnym z własnego narodu, ludzie stają się obojętni.
Jak się coś zmienia to trzeba robić to od podstaw a nie od środka.



Wysłany: 2012-01-18 19:18

[quote:fbffd7d86e="Alpha-Sco"]Na, wiadro.[/quote:fbffd7d86e]
Raczej paszoł od monitora.


“History,Stephen said, is a nightmare from which I am trying to awake”


Wysłany: 2012-01-19 23:12

Krwawy (Anciliae)
Krwawy
Posty: 169
Poznań || Konin

[quote:c33df12e03="Alpha-Sco"]A jak nauczyć ludzi patriotyzmu?

Jeśli nie wciskać na siłę, można subtelnie uczyć dzieci od malca. Ale gdy tylko podrosną, nabiorą rozumu, posłuchają co się dzieje wokół i poprzyglądają się... Niewielu pozostanie patriotami.

Więc jak tego uczyć i utrwalać?[/quote:c33df12e03]

Myślę, że dużo by dało przestać skupiać się na przegranych, ofiarach, klęskach.
Trzeba zacząć promować to z czego można być dumnym: wygrane bitwy, wpływ na sytuację międzynarodową, osiągi technologiczne, naukowe, gospodarcze, artystyczne.
Trzeba zacząć pokazywać, że patriotyzm to nie tylko walka, ale życzliwość i rzetelność w codziennym życiu. Pokazywać ludzi, którzy potrafią działać dla grupy: np piekarz, który przekazywał niesprzedany chleb bezdomnym (a potem go urzędnicy VATem zniszczyli).
Trzeba nauczyć ludzi działać w grupie, współpracować, pokazać jaka siła drzemie w synergii, że da się osiągnąć więcej razem niż oddzielnie. Pokazać jak można działać na rzecz wspólnoty lokalnej (miejskiej, gminnej) itd.
Może to by pomogło.


http://pantheion.pl/


Wysłany: 2012-01-20 08:01

Czy za socjalizmu w Polsce nie próbowano już tego robić? (Podkreślanie naszych osiągnięć, czyny społeczne itede itepe...)



Wysłany: 2012-01-20 11:43

Krwawy (Anciliae)
Krwawy
Posty: 169
Poznań || Konin

[quote:b153ca9b80="Alpha-Sco"]Czy za socjalizmu w Polsce nie próbowano już tego robić? (Podkreślanie naszych osiągnięć, czyny społeczne itede itepe...)[/quote:b153ca9b80]
W zideologizowany sposób, przy okazji prowadząc propagandę komunistyczną, czyli w wypaczony sposób.
To "200% normy" jest nawet zabawne. ;P
Wtedy używano przymusu, teraz by trzeba jedynie zachęcać, by ludzie sami się organizowali. Państwo może dużo zrobić, ale nie jest od wszystkiego. Samoorganizacja, samorządność, spółdzielczość itp tego potrzeba. :)


http://pantheion.pl/


Wysłany: 2012-01-20 12:24 Zmieniony: 2012-01-20 12:33

[quote:94539f0012="Krwawy"][quote:94539f0012="Alpha-Sco"]Czy za socjalizmu w Polsce nie próbowano już tego robić? (Podkreślanie naszych osiągnięć, czyny społeczne itede itepe...)[/quote:94539f0012]
W zideologizowany sposób, przy okazji prowadząc propagandę komunistyczną, czyli w wypaczony sposób.
To "200% normy" jest nawet zabawne. ;P
Wtedy używano przymusu, teraz by trzeba jedynie zachęcać, by ludzie sami się organizowali. Państwo może dużo zrobić, ale nie jest od wszystkiego. Samoorganizacja, samorządność, spółdzielczość itp tego potrzeba. :) [/quote:94539f0012]

Dlaczego przymusu? Wcale nie zawsze i nie wszędzie. Nie demonizujmy aż tak. Dużo działała też zachęta, przykłady, wyróżnienia, pochwały. Co z tego, że 200% normy brzmi dzisiaj śmiesznie? Uzupełnij kontekst tych 200% normy: obywatelom wkładano do głów, że to było 200% normy DLA OJCZYZNY, dla jej rozwoju, dobrobytu współmieszkańców itp. Owszem, był w tym też i socjalizm i komunizm, i wypaczenia i nadużycia. Ale gdyby tak spojrzeć na to przez chwilę zapominając o swojej niechęci do socjalizmu, nie można zaprzeczyć, że to uczyło ludzi patriotyzmu i myślenia o swojej ojczyźnie.

W jednym z gospodarstw uczelnianych do dzisiaj wisi napis-relikt: "Pracując dla kraju pracujesz dla siebie". Okej, dzisiaj to brzmi śmiesznie, ale też gdzie dzisiaj ktoś nakłania do spojrzenia na swoją pracę z tej perspektywy? Że prosperujący kraj to prosperujący obywatele? Kto dzisiaj tego uczy? Że napchanie tylko własnego koryta to krótkoterminowa inwestycja?



Wysłany: 2012-01-20 14:38

Krwawy (Anciliae)
Krwawy
Posty: 169
Poznań || Konin

[quote:edb9bad400="Alpha-Sco"]
Dlaczego przymusu? Wcale nie zawsze i nie wszędzie. Nie demonizujmy aż tak. Dużo działała też zachęta, przykłady, wyróżnienia, pochwały. Co z tego, że 200% normy brzmi dzisiaj śmiesznie? Uzupełnij kontekst tych 200% normy: obywatelom wkładano do głów, że to było 200% normy DLA OJCZYZNY, dla jej rozwoju, dobrobytu współmieszkańców itp. Owszem, był w tym też i socjalizm i komunizm, i wypaczenia i nadużycia. Ale gdyby tak spojrzeć na to przez chwilę zapominając o swojej niechęci do socjalizmu, nie można zaprzeczyć, że to uczyło ludzi patriotyzmu i myślenia o swojej ojczyźnie. [/quote:edb9bad400]
Jednak obstawiam, że jeśli chcemy czegoś nauczyć, potrzeba to ubrać w nowoczesną formę.
Mimo niechęci do poprzedniego systemu (mimo iż w nim nie żyłem), doceniam np likwidację analfabetyzmu, wprowadzenia powszechnej oraz obowiązkowej edukacji, publicznej służby zdrowia (mimo iż dziś nie działa najlepiej).
[quote:edb9bad400="Alpha-Sco"]
W jednym z gospodarstw uczelnianych do dzisiaj wisi napis-relikt: "Pracując dla kraju pracujesz dla siebie". Okej, dzisiaj to brzmi śmiesznie, ale też gdzie dzisiaj ktoś nakłania do spojrzenia na swoją pracę z tej perspektywy? Że prosperujący kraj to prosperujący obywatele? Kto dzisiaj tego uczy? Że napchanie tylko własnego koryta to krótkoterminowa inwestycja? [/quote:edb9bad400]
Zgadzam się z przesłaniem.
Kto uczy egoizmu? Media głównego nurtu, reklamy, zachowanie polityków itd. Jest to "modne". Nie liczy się sensowność i rozpad relacji społecznych, bo przecież jest "zysk", a gospodarka osiąga kolejne %. To ślepa ideologia.


http://pantheion.pl/


Wysłany: 2012-01-21 07:13 Zmieniony: 2012-01-21 07:13

[quote:3ec4035348="Krwawy"][quote:3ec4035348="Alpha-Sco"]
Dlaczego przymusu? Wcale nie zawsze i nie wszędzie. Nie demonizujmy aż tak. Dużo działała też zachęta, przykłady, wyróżnienia, pochwały. Co z tego, że 200% normy brzmi dzisiaj śmiesznie? Uzupełnij kontekst tych 200% normy: obywatelom wkładano do głów, że to było 200% normy DLA OJCZYZNY, dla jej rozwoju, dobrobytu współmieszkańców itp. Owszem, był w tym też i socjalizm i komunizm, i wypaczenia i nadużycia. Ale gdyby tak spojrzeć na to przez chwilę zapominając o swojej niechęci do socjalizmu, nie można zaprzeczyć, że to uczyło ludzi patriotyzmu i myślenia o swojej ojczyźnie. [/quote:3ec4035348]
Jednak obstawiam, że jeśli chcemy czegoś nauczyć, potrzeba to ubrać w nowoczesną formę.
Mimo niechęci do poprzedniego systemu (mimo iż w nim nie żyłem), doceniam np likwidację analfabetyzmu, wprowadzenia powszechnej oraz obowiązkowej edukacji, publicznej służby zdrowia (mimo iż dziś nie działa najlepiej).
[/quote:3ec4035348]

Ale jak wcale nie twierdzę, że mamy tkwić w metodach i formach z poprzedniej epoki. :) Napisałam po prostu o kwestiach, których się zwykle nie zauważa, ślepo krytykując poprzedni ustrój. A ja się z taką krytyką nie zgadzam.



Wysłany: 2012-01-21 13:30

Polski patriotyzm:

[img:2301565273]https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/399739_274935642569031_219514268111169_773010_461447638_n.jpg[/img:2301565273]



Wysłany: 2012-01-21 15:13

Krwawy (Anciliae)
Krwawy
Posty: 169
Poznań || Konin

[quote:389076b829="Alpha-Sco"]Polski patriotyzm[/quote:389076b829]
To akurat jest wizja patriotyzmu jaka jest według lewicowych mediów, zlepiona z bardziej krewkich wypowiedzi członków PiSu i jego zwolenników...
Wiem to było ironiczne, ale pewnie były by osoby, które odebrały by to dosłownie. ;P


http://pantheion.pl/


Wysłany: 2012-01-21 19:37

[quote:5beb1c49f0="Krwawy"][quote:5beb1c49f0="Alpha-Sco"]Polski patriotyzm[/quote:5beb1c49f0]
To akurat jest wizja patriotyzmu jaka jest według lewicowych mediów, zlepiona z bardziej krewkich wypowiedzi członków PiSu i jego zwolenników...
Wiem to było ironiczne, ale pewnie były by osoby, które odebrały by to dosłownie. ;P [/quote:5beb1c49f0]

Dałeś mi do myślenia. Bo nie ma w moim poprzednim poście zbyt wiele ironii: nie wiem, czy to wina mediów, czy czyja, ale "patriota" właśnie z tym mi się kojarzy.



Wysłany: 2012-01-21 21:03

Krwawy (Anciliae)
Krwawy
Posty: 169
Poznań || Konin

[quote:d861cf15f7="Alpha-Sco"][quote:d861cf15f7="Krwawy"][quote:d861cf15f7="Alpha-Sco"]Polski patriotyzm[/quote:d861cf15f7]
To akurat jest wizja patriotyzmu jaka jest według lewicowych mediów, zlepiona z bardziej krewkich wypowiedzi członków PiSu i jego zwolenników...
Wiem to było ironiczne, ale pewnie były by osoby, które odebrały by to dosłownie. ;P [/quote:d861cf15f7]

Dałeś mi do myślenia. Bo nie ma w moim poprzednim poście zbyt wiele ironii: nie wiem, czy to wina mediów, czy czyja, ale "patriota" właśnie z tym mi się kojarzy.[/quote:d861cf15f7]
Przez chwilę byłem w szoku. Ok, to w skrócie ten plakat pokazuje:
-szowinizm
-syndrom oblężonej twierdzy
-mylenie pojęć
Nie ma to NIC wspólnego z patriotyzmem, NIC! To jest obraz jaki próbuje się utożsamić z tym pojęciem, ale fałszywy.
Patriotyzm to TYLKO i wyłącznie pozytywne uczucie względem swojego państwa i narodu.
Szowinizm, to kwestia, która wynika ze strachu, poczucia niższości. Patriotyzm to duma, więc wykluczają się.
Jeśli mi nie wierzysz:
Encyklopedia PWN: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3955049
Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Patriotyzm


http://pantheion.pl/


Wysłany: 2012-01-21 21:51 Zmieniony: 2012-01-21 21:52

Ależ ja nie mam powodu, by Ci nie wierzyć.

Natomiast problem polega chyba na tym, że zbyt często słychać wokół słowo "patriota". Każdy oszołom nazywa siebie dumnie patriotą. Rozumiesz? Każdy szurnięty "obrońca krzyża", każda moherowa dewotka, każdy Rydzyk i Kaczyński, każdy kibol i wszechpolski zadymiarz to "patriota". Każdy, kto się z nimi nie zgadza, jest antypolakiem i komuchem. To PiS uchodzi za "partię patriotyczną". Każda inna partia jest liberalno-centralno-jakaśtam-antypolska. Dlatego też w końcu podświadomie w głowie rodzi się skojarzenie patriota=prawica, patriota=Kaczyński, patriota=Rydzyk. Patriota=anonimowy nawiedzony oszołom. I dlatego słowo "patriota" w wydaniu polskim kojarzy mi się źle. Także rozmowy na stopie prywatnej z "prawicowcami" nazywającymi siebie patriotami nie wyglądały zdrowo. Jak wzięte z pokazanego przeze mnie obrazka.



Login

Password


Załóż konto / Odzyskaj hasło