NNHMN
Wracać wciąż do domu Le Guin
Muzyka :

Wrotycz 10th Anniversary Festival - szczegóły wydarzenia

Wrotycz 10th Anniversary Festival, Wrotycz Records, folk, neofolk, dark ambient, dark synthpop, harsh ambient, Raison d'Etre, Spiritual Front, Bocksholm, Antlers Mulm, Sunset Wings, Kratong, Contemplatron

"Gdyby zebrać wszystkie zespoły i projekty, które były powiązane przez ten czas z Wrotycz Records poprzez wydawnictwa, ale także organizowane koncerty, festiwal trwałby pewnie 10 dni. Wybór był naprawdę trudny, udało nam się jednak wybrać 7 projektów, które wystąpią tego wieczoru: od folku i noeofolku, poprzez dark ambient i dark synthpop po harsh ambient. Prezentowane zespoły to w dużej mierze czołówka postindustrialnego grania w Europie, zapowiada się więc wyjątkowe wydarzenie" - oświadczyli organizatorzy Wrotycz 10th Anniversary Festival, który odbędzie się w Poznaniu 29 marca 2014 roku.

Wystąpią:

RAISON D'ETRE (S)

Raison d'Etre powstało w 1991 roku jako jednoosobowy projekt Petera Anderssona i od tego czasu zabiera słuchacza w podróż po przytłaczających dark ambientowych i industrialnych pejzażach, pełnych piękna i smutku. Projekt wydawał głównie w legendarnej wytwórni Cold Meat Industry. Peter Andersson zaangażowany jest także w kilka projektów pobocznych, między innymi Atomine Elektrine, Bocksholm, Necrophorus, Stratvm Terror, Panzar i inne. Wrotycz Records zaprosił Raison d'Etre na pierwszy koncert w Polsce w 2005 roku.

SPIRITUAL FRONT (I)

Spiritual Front to zespół złożony z pięciu muzyków z Rzymu. Członkowie zespołu nazywają swoją muzykę "nihilistycznym samobójczym popem", choć powszechne są w niej elementy muzyki neoklasycznej i rocka, melancholijnego folku i tanga, z powracającą ciekawością eksperymentowania. Dotychczasowe osiągnięcia zespołu opisywane były jako połączenie wielu gatunków, tradycji i stylów muzycznych, a zespół zapracował w Europie na miano wyjątkowego zjawiska na współczesnej scenie neofolkowej i post industrialnej. Od czasu powstania, pod koniec lat dziewięćdziesiątych, Spiritual Front, dzięki pomysłowości i ciekawej konstrukcji tworzonych utworów, a także charyzmie lidera Simone H. Salvatori, zapracował na miano zespołu kultowego. Spiritual Front występował w Polsce po raz pierwszy jesienią 2006 roku i jest jedynym zespołem, który Wrotycz Records gościł dwukrotnie. Na ten wieczór zespół przygotował występ akustyczny: Simone H. Salvatori - gitara i wokal, Luca Cirillo - pianino.

BOCKSHOLM (S)

Projekt Bocksholm to dźwiękowa partyzantka zrodzona z izolacji i destrukcji małej szwedzkiej wioski Bocksholm. Peter Andersson (Raison D'étre) oraz Lina Baby Doll (Deutsch Nepal) tworzą swoje dzieło od 1998, określając je jako Industrial Soundscape Harsch Ambient. Ich koncerty to prawdziwie ekspresyjne widowiska. Dwa albumy Bocksholm, "Caged inside the Beast of the Forge" oraz "The Hounting of Skogs-Sara", ukazały się nakładem Wrotycz Records. Projekt po raz pierwszy wystąpi w Polsce.

ANTLERS MULM (DE)

Antlers Mulm nurza się w muzycznym surrealizmie i ściśle zdyscyplinowanej elektronice, mieszając także inne style. Większość utworów oparta jest na klimatycznym elektronicznym dźwięku z czystymi, ale pogiętymi melodiami syntezatora, subtelnymi samplami i nielicznymi wokalami, często lekko przesterowanymi. Antlers Mulm zawiera wiele nostalgicznych odniesień do starej muzyki elektronicznej, co wcale nie oznacza, że jest zespołem grającym w czystym stylu retro. Słuchając Antlers Mulm poszukuje się odniesień do Kraftwerk, ale także podziemnego minimal electro z wczesnych lat 80-tych, choć oczywiste jest także połączenie z dark ambientem i szeroko rozumianym industrialem. W wersji koncertowej zespół tworzą: Hans Johm (wokal, synth, fx, rhythm, programmowanie, wizualizacjie), Stephan Spreer (fx, synth, bgvoc), Martin Rauch (wizualizacje). Wrotycz Records wydał album Sunday Strain - projektu pobocznego jednego z członków zespołu.

SUNSET WINGS (RU)

Sunset Wings to projekt z Kaliningradu, tworzący melodyjny neofolk przy użyciu gitar, smyczków, fletów i niebiańskich głosów. Specyficzne brzmienie i delikatność stawiają zespół w jednej linii z tak ważnymi przedstawicielami sceny rosyjskiej jak Neutral i Romowe Rikoito (niektórzy muzycy Romowe Rikoito byli zaangażowani w nagrania materiałów Sunset Wings). Dwa albumy Sunset Wings, w tym debiutancki "Covering for Solace", zostały wydane przez Wrotycz Records.

KRATONG (RU)

KRATONG to solowy projekt Jhonnego, gitarzysty Romowe Rikoito (Prusy). W jego muzyce można odnaleźć wiele różnorodnych inspiracji muzycznych. Znajdziecie tutaj zarówno utwory neo-folkowe, inspirowane muzyką średniowieczną, ambientalne pasaże, a nawet rytmiczne elektro. Pierwszy album Kratong został wydany przez Wrotycz Records pod numerem katalogowym WRT001.

CONTEMPLATRON (PL)

Contemplatron to polski projekt dark ambientowy, który tworzy albumy-koncepty inspirowane Buddyzmem i kulturą tybetańską. Wszystkie albumy Contemplatron były wydane przez Wrotycz Records. Projekt wystąpi po raz pierwszy na żywo.

Wrotycz 10th Anniversary Festival

Pawilon Nowa Gazownia, Poznań

29.03.2014, godz. 17:00

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły