Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

Within Temptation

Within Temptation - holenderski zespół metalowy (bądź wg różnych źródeł rockowy) z damskim wokalem, istniejący od 1996 roku. Posiada charakterystyczny, rozpoznawalny styl grania. Dawniejsze płyty zespołu można zaliczyć do gothic metalu (na "Enter" także z elementami doom metalu), a ostatnią do metalu symfonicznego.
Zespół Within Temptation został założony w 1996 roku w Holandii przez Roberta Westerholta. Jako pierwszą Robert zaangażował wokalistkę - swoją dziewczynę Sharon den Adel. Następnie zaproponował współpracę byłym członkom swojej poprzedniej kapeli The Circle (działającej później pod nazwą Voyage). Jeroen van Veen i Michiel Pepenhove przyjęli propozycję, ale zespół nadal potrzebował perkusisty i klawiszowca. Tym pierwszym został Dennis Leeflang, drugim zaś młodszy brat Roberta - Martijn Westerholt. W ten sposób powstał cały skład zespołu.

Swoja pierwszą płytę demo pt. "Enter" zawierającą utwory "The Gatekeeper", "Candles", "Enter" i "Pearls Of Light" rozesłali do kilku wytwórni fonograficznych. W przeciągu dwóch miesięcy otrzymali kilka różnych propozycji. Zespół zdecydował się na podpisanie kontraktu z DSFA Records. W tym samym czasie nastąpiła wymiana perkusisty na Ivara de Graaf. W kwietniu 1997 roku zespół rozpoczął nagrywanie swojej debiutanckiej płyty "Enter" zawierającej osiem utworów w tym także te z płyty demo. Producentem płyty został gitarzysta zespołu Orphanage (z którym wcześniej Within Temptation mieli okazję zagrać kilka koncertów), Lex Vogelaar, a wokalista tegoż zespołu, George Oosthoek zaśpiewał gościnnie w "Deep Within]". Całość zmiksował Oscar Holleman , znany także ze współpracy z The Gathering. Płyta ujrzała światło dzienne 7 kwietnia 1997 roku.

17 maja Within Temptation zagrali na Dynamo'97. Był to jeden z pierwszych dużych koncertów w ich karierze. W listopadzie tego samego roku pojechali na niewielką dwutygodniową trasę koncertową po Austrii i Niemczech. Po koniec roku zespół opuścił Ivar. Jak sam powiedział zrezygnował z dalszego grania ponieważ, chciał poświecić więcej czasu innym rzeczom. Na jego miejsce wszedł nowy perkusista Ciro Palma. Już z nowym perkusistą zespół zagrał na Noorderslag, a potem na Dynamo'98 (należy dodać, że zespół grał tu już na głównej scenie!). Mniej więcej w tym czasie powstała EP-ka "The Dance". Miała za zadanie wypełnić przerwę pomiędzy "Enter" a nowa płytą. Nikt z zespołu nie spodziewał się wtedy jeszcze, że będzie to aż tak duża przerwa... Zespół doszedł do wniosku, że po kilku latach intensywnej pracy należy im się odpoczynek, dlatego też w tym okresie działo się niewiele.

Przez ten czas członkowie kapeli dokończyli swoje studia, a także dorobili się własnego studia nagraniowego. Jedynym ważnym wydarzeniem, o którym należy wspomnieć jest powrót Ivara de Graafa. Rok 2000 okazał się dla zespołu niezwykle udany. Na początku roku został zaproszony na wiele znaczących festiwali w krajach Beneluksu. W grudniu wyszła kolejna płyta Within Temptation "Mother Earth" wyprodukowana przez Anthony'ego Van den Berga. Wiele profesjonalnych holenderskich pism muzycznych wybrało "Mother Earth" na płytę miesiąca, a liczba fanów wciąż rosła. Przyczyniła się do tego również duża ilość koncertów, którą zespół zagrał w kolejnym roku. Występowali miedzy innymi w Paryżu, Mexico-City, a także na słynnym festiwalu Pinkpop. Ogółem zagrali jakieś 40 dużych koncertów (przy czym wszystkie hale były pełne). Wydano także dwa single - "Our Farewell" i "Ice Queen". Ten drugi w 2002 roku dotarł na sam szczyt list przebojów zarówno w Holandii, jak i w sąsiedniej Belgii. Sama płyta osiągnęła w ojczyźnie zespołu status platynowej, a w Belgii złotej. Zespół otrzymuje także nagrody TM/MTV Awards.

Zespół wystąpił na festiwalach takich jak Ozzfest, Lowlands, Dynamo, Rock Werchter, Pukkelpop i Parkpop w krajach Beneluksu, a także na niemieckich Rock im Park, Bizarre, Summerbreeze. Odwiedzili także ważniejsze miasta we Francji (Paryż, Lyon, Lille, Bordeaux, Tulon). Po zakończeniu trasy ukazała się płyta DVD z zapisem kilku koncertów Within Temptation oraz bonusami w stylu ujęcia zza kulis, wywiady. W listopadzie 2004 roku ukazała się płyta pt. "The Silent Force". Płyta była tworzona w Szwecji, Rosji, Belgii i Holandii, a wyprodukowana przez Daniela Gibsona. "Stand My Ground", pierwszy singel z tego albumu był wielkim sukcesem w całej Europie. Stał się numerem 1 w Holandii, Finlandii, Hiszpanii, numerem 5 na listach w Niemczech, 10 w Belgii, 20 w Austrii i Szwajcarii, 30 w Grecji, Francji, Szwecji i Norwegii. Otrzymał także status złotej płyty w Hiszpanii, Finlandii, Belgii, Luksemburgu, Niemczech i Portugalii. W listopadzie 2005 roku zespół otrzymał platynę w Holandii.

Grupa sprzedała ponad 500 000 kopii swojego albumu "The Silent Force". Na początku 2005 roku zespół otrzymał w rezultacie po raz kolejny nagrodę muzyczną Conamus na najbardziej eksportowy zespół, jak również Nagrodę Edisona i został nominowany "najlepszym międzynarodowym zespołem". Drugi singel "Memories" był również sukcesem. W lutym i marcu Within Temptation objechało Europę i zagrało nawet na w Middle East na Dubai Desert Rock Festival, wskakując do Top 10 w Dubaju.

Zespół otrzymał Nagrodę TMF jako "najlepszy rockowy zespół". Trzeci singel "Angels" został wydany w czerwcu, kiedy grupa grała na głównych europejskich festiwalach takich jak Pinkpop, Wertcher, Rock Am Ring, Rock Im Park, Sweden Rock, Ruisrock, Aerodrome i Gurtenfest. Zespół supportował także Iron Maiden na ich występach w Paryżu i Zurichu. W sierpniu otrzymali Światową Nagrodę Muzyczną, jako najlepiej sprzedający się holenderski artysta na świecie. The Silent Force został wydany w Japonii, Australii oraz Wielkiej Brytanii pod koniec 2005 roku, kiedy grupa zagrała 2 udane koncerty w Anglii.

W listopadzie 2005 roku Within Temptation wydało DVD "The Silent Force Tour" z materiałami filmowymi z ich koncertów oraz specjalnie zaplanowanym "Java Island" w Amsterdamie. Płyta zawierała także materiały z występów na Rock Werchter (Belgia) i Live 05 (Finlandia), jak również szczegółowe klipy spoza sceny.

Na początku 2006 roku zespół ogłosił, że przekroczył magiczną granicę 1 000 000 sprzedanych płyt CD i DVD na całym świecie. To jest jeden z powodów, dzięki którym grupa otrzymała prestiżową nagrodę Pop Prize, ważną statuetkę dla zespołu, który najbardziej współpracuje z holenderską muzyką pop. Kilka tygodni po tym grupa otrzymała już trzecią nagrodę "eksportową", jak również dla najlepiej na świecie sprzedającego się holenderskiego artysty. W lutym Within Temptation ogłosiło współpracę z twórcami gry "The Chronicles Of Spellborn". 12 marca zespół wydał album "The Heart Of Everything". Pierwszym singlem promującym płytę został utwór "What Have You Done", a kolejnym EP "Frozen/The Howling". W listopadzie zespół wydał specjalną edycję albumu "The Heart Of Everything", promowaną przez singel "All I Need". 16 stycznia 2008 w ramach europejskiej części trasy koncertowej zespół zagrał w warszawskiej Stodole. Był to ich pierwszy koncert w Polsce. 7 lutego 2008 roku zespół zagrał koncert przed 10,000 widownią w Ahoy Rotterdam u boku 60- osobowej Metropole Orchestra, 30-osobowego klasycznego chóru, i przy udziale robiących wrażenie efektów specjalnych. Zapis tego koncertu ukazał się 22 września 2008Blu-Ray na podwójnym koncertowym DVD, podwójnym koncertowym CD i dysku zatytułowanym "Black Symphony". Na DVD oprócz koncertu w Ahoy znajdą się także fragmenty koncertu zagranego w Beursgebouw w Eindhoven 24 listopada 2007 roku oraz dodatkowe materiały bonusowe (teledyski, zapis wręczenia nagrody Pop Prize, zapisy z prywatnych kamer członków zespołu z tournee po USA i Japonii). Pod koniec 2007 roku zespół zapowiedział, że rozpoczyna pracę nad materiałem na nowy album studyjny, którego wydanie wstępnie zaplanowano na przełom 2009/2010 roku.

Skład:

Sharon Den Adel - wokal
Martijn Spierenburg - instrumenty klawiszowe
Robert Westerholt - gitara elektryczna
Ruud Jolie - gitara elektryczna
Jeroen Van Veen - gitara basowa
Stephen van Haestregt - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Martijn Westerholt - instrumenty klawiszowe
Michiel Papenhove - gitara elektryczna
Jelle Bakker - gitara elektryczna
Dennis Leeflang - perkusja
Ivar De Graaf - perkusja
Richard Willemse - perkusja
Ciro Palma - perkusja

Dyskografia:

01. Enter (Demo) (1996)
02. Demo (Untitled) (Demo) (1997)
03. Enter (1997)
04. The Dance (EP) (1998)
05. Mother Earth (2000)
06. Mother Earth Tour (DVD) (2003)
07. The Silent Force (2004)
08. Ice Queen (Special Edition) (Compilation) (2005)
09. The Silent Force Tour (DVD) (2005)
10. The Heart Of Everything (2007)
11. The Howling (EP) (2007)
12. Black Symphony (DVD) (2008)   
13. Black Symphony (Live) (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.within-temptation.com
MySpace: www.myspace.com/withintemptation

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły