Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Literatura :

William Peter Blatty - Dimiter

“Dimiter” to długo wyczekiwana powieść Williama Petera Blatty’ego, autora kultowego „Egzorcysty”, horroru, który przyniósł mu w 1971 roku światowy rozgłos. Wydany w 1983 roku sequel „Legion” również szybko stał się bestsellerem. Blatty odniósł sukces nie tylko jako pisarz, ale także jako reżyser i producent w Hollywood, zdobywając Oscara za scenariusz do filmowej adaptacji swojej słynnej książki o dziewczynie opętanej przez demona. „Dimiter” to pierwsza od czasu „Legionu” powieść pisarza, która w tym roku ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Książnica. 
„Dimiter” to powieść szpiegowska, metafizyczna opowieść, której akcja osadzona jest w Albanii oraz Jerozolimie lat siedemdziesiątych XX wieku. Historia już od pierwszych stron poraża swoją brutalnością i intensywnością. Poznajemy człowieka, którego dyktatorskie władze Albanii starają się zidentyfikować, gdyż podejrzewają go o szpiegostwo. Bohater poddawany jest nieprzerwanym, brutalnym torturom. Nie jest to jednak typowy więzień, o czym szybko przekonują się strażnicy. Torturowany okazuje niezwykły spokój, zaskakuje odpornością na ogromny ból i zachowuje nadzwyczajne milczenie. Władze ponoszą klęskę. Bohater nie tylko nie zostaje przez nich złamany, ale co więcej ucieka z więzienia. Dopiero później zidentyfikowany zostaje jako Dimiter, legendarny agent CIA, znany jako „agent z piekła rodem”, który ma do wykonania niezwykle ważną, tajemniczą misję. 
Akcja powieści przenosi się do Jerozolimy, gdzie dochodzi do serii tajemniczych i brutalnych morderstw. Peter Meral, szef tamtejszej policji, stara się rozwikłać zagadkę okrutnych i niewytłumaczalnych zabójstw. Wszyscy bohaterowie zostają wplątani w serię niewyjaśnionych mordów i akcja książki jeszcze bardziej się komplikuje. 
Istnieje oczywiście związek między wydarzeniami w Albanii i Izraelu, jednak nie zostaje on za szybko ujawniony, gdyż powieść wciąż zaskakuje i trzyma w napięciu do samego końca. 
Powieść „Dimiter”, którą sam autor określił, jako „thriller duchowy”, to niezwykła uczta literacka. Trudno ją zaszufladkować, jest zarówno świetnym kryminałem, powieścią szpiegowską i mrocznym thrillerem. Nie jest to jednak zbyt istotne, gdyż posiada mnóstwo wartości i zalet. Jest to niezwykle inteligentna powieść, napisana rzetelnym językiem. Zawiera mnóstwo świetnych i mądrych dialogów oraz szczegółowych opisów, których część polecam raczej osobom o mocnych nerwach. Jest to zupełnie inna powieść niż „Egzorcysta”, jednak mimo to, warto było na nią czekać. 
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły