Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

Tool

Tool - amerykańska grupa, grająca muzykę nie do końca dającą się sklasyfikować - niektórzy twierdzą, że to progresywny rock/metal... Zespół założył w 1990 roku wokalista Maynard James Keenan. Później dołączyli do niego: Adam Jones (gitara elektryczna), Paul D'Amour (gitara basowa) i Danny Carey (perkusja). Po odejściu Paula D'Amoura, gitarę basową w Tool przejął Justin Chancellor z grupy Peach.
Do muzycznych eksperymentów zachęcił Keenana jego przyjaciel - Adam Jones, z którym Keenan spotkał się po odbyciu służby wojskowej. Adam udzielał sie wcześniej w formacjach C.A.D. oraz TexAns. Maynard i Adam Jones zaczęli wkrótce pisać wspólnie teksty a do zespołu przyjęli dodatkowo perkusistę - Danny'ego Careya, który wcześniej przez trzy lata studiował muzykę na University Of Missouri. Całości składu grupy dopełnił basista Paul D'Amour.
W 1992 roku muzykom udało się zadebiutować EPką "Opiate". Powstał wtedy też "przekorny" klip do utworu "Hush", w którym członkowie Tool ubrani są tylko w tabliczki z napisami co miało być protestem przeciwko ograniczeniom wolności wyrazu przy tworzeniu teledysków, co dotknęło także Tool.

Rok później ukazał się pierwszy właściwy, studyjny album zespołu, zatytułowany "Undertow". Pochodzą z niego takie znane utwory jak "Sober" czy "Prison Sex", do których także stworzono teledyski. Tym razem w konstrukcji klipów "maczał palce" Adam Jones, który jest mistrzem w efektach specjalnych, a jego pracę można podziwiać przy takich produkcjach filmowych jak: ''Terminator 2'' czy "Park Jurajski".

W 1994 roku z Tool odszedł basista (ze względu na nieporozumienia wewnątrz kapeli) i zastąpił go Justin Chancellor - po raz pierwszy spotkał on muzyków Tool w Nowym Jorku w 1994 roku, kiedy to jego kapela Peach grała jako support podczas angielskiej trasy Toola.

Następny studyjny album "AEnima" powstał w 1996 roku. Z niego pochodzą takie kawałki, jak: "Stinkfist", "Pushit" czy "Aenema", do których również stworzono charakterystyczne już dla Toola teledyski.

Później nastąpiła przerwa w nagrywaniu studyjnych albumów aż do 2001 roku. Jednak w tym czasie muzycy zdążyli wydać "Salival", na któym znalazły się koncertowe wersje "Pushit" czy też "Third Eye" oraz niepublikowane wcześniej nagrania, m.in. cover Led Zeppelin "No Quarter" czy "You Lied" grupy Peach z gościnnym udziałem Buzza Osbourne'a. W tym czasie też Maynard J. Keenan zajęty był działalnością w nowym projekcie muzycznym - A Perfect Circle, gdzie udzielał się głównie wokalnie.

Rok 2001 zaowocował niezwykle spójnym i długo oczekiwanym albumem "Lateralus". Promowały tę płytę mistrzowskie teledyski do "Schizm" i "Paraboli". Na tym albumie znalazł się też ponad 11-minutowy transowy utwór "Reflection". Wydźwięk jakości tego albumu był ogromny - na koncert Tool w Polsce najpierw w czerwcu 2001, a potem w maju 2002 roku przybyły tłumy fanów.

Niestety na kolejny album grupy przyszło czekać aż całe 5 lat - dopiero w roku 2006, dokładnie 2 maja odbyła się premiera najnowszej płyty "10000 Days". 24 czerwca 2006 roku odbył się koncert grupy w katowickim Spodku.

Skład:

Herbert James Keenan "Maynard"- wokal
Adam Jones - gitara elektryczna
Justin Chancellor - gitara basowa
Danny Carey - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Paul D'Amour - gitara basowa

Dyskografia:

01. Opiate (EP) (1992)
02. Undertow (1993)
03. AEnima (1996)
04. Salival (2000)
05. Lateralus (2001)
06. 10 000 Days (2006)

Oficjalna strona internetowa: www.toolband.com
MySpace: www.myspace.com/tool
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły