Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Thy Disease

Thy Disease - polska grupa wykonująca początkowo black/death metal, a obecnie death metal z wpływami muzyki elektronicznej. Zespół powstał w 1999 roku w Krakowie z inicjatywy znanego z występów w grupie Crionics gitarzysty Dariusza "Yanuary" Stycznia. Ten do współpracy zaprosił wokalistę Michała "Psyche" Senajko oraz gitarzystów znanych jako "Pepek" (gitara), "Hiv" (gitara basowa) i perkusistę "Pinocchio".
Tego samego roku w Yaro Home Studio zarejestrowano pierwsze demo pt. "Art Of Decadence" zawierające cztery utwory autorskie oraz cover Madonny pt. "Frozen" w którym gościnnie wystąpiła znana z występów w grupie Centuria wokalistka Anna Wojtkowiak. W grudniu 1999 roku zespół zajął drugie miejsce na przeglądzie Metal Millenium Party, organizowanym przez firmy Vox Mortis oraz Eternal Blackness. Rok później we wrześniu (2000 rok) zarejestrowano materiał promo zawierający dwa utwory pt. "Cursed" i "Crashing The Soul". Wraz z kompozycjami z pierwszego demo, materiał ukazał się na promocyjnym mini albumie grupy.

W styczniu 2001 roku doszło w zespole do zmian personalnych. Nowym basistą został znany z grupy Crionics instrumentalista Marek Kowalski pseudonim "Marcotic", do zespołu dołączył ponadto Jakub Kubica pseudonim "Cube" (instrumenty klawiszowe). Jesienią 2001 roku zespół podpisał kontrakt z Metal Mind Productions opiewający na wydanie trzech albumów. Tego samego roku ukazał się debiutancki album grupy pt. Devilish Act of Creation. Longplay został uznany przez czytelników czasopisma Metal Hammera za debiut roku, zaś w analogicznych podsumowaniach magazynów Mystic Art i Thrash'em All, zajął odpowiednio piątą i szóstą pozycje.

W marcu 2002 zespół wystąpił na festiwalu Metalmania, u boku takich grup jak: Paradise Lost, Tiamat, Moonspell, Cannibal Corpse czy Immortal. W czerwcu tego samego roku grupę opuścił perkusista "Pinochio", którego zastąpił Maciej Kowalski pseudonim "Alize666"/"Darkside". We wrześniu 2002 zarejestrowano drugi album grupy pt. Cold Skin Obsession. 8 września, wraz z Vader, Krisiun i Decapitated, zespół wystąpił w krakowskim studio telewizyjnym na Krzemionkach. Koncert został zarejestrowany i wydany jako materiał DVD/VHS.

Wydawnictwo to pod nazwą "Extreme Obsession Live" ukazało się w 2004 roku. Na przełomie 2003 i 2004 roku grupa nagrała trzeci album pt. "Neurotic World Of Guilt". Wydawnictwo spotkało się z pozytywnymi recenzjami zarówno fanów jak i krytyków, był to również ostatni LP firmowany przez Metal Mind Records. W między czasie nastąpiła zmiana na stanowisku perkusisty , "Alizee666" zastąpił znany z występów grupie Sceptic Jakub Chmura pseudonim "Cloud".

Skład:

Michał Senajko "Psycho" - wokal
Qba (Cube) - instrumenty klawiszowe
Dariusz Styczeń "Yanuary" - gitara elektryczna, gitara basowa
Michał Skotniczny "Waran" - gitara basowa (tylko na koncertach)
Jakub Chmura "Cloud" - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Pepo (Pepek) - gitara elektryczna
Marco'Tic - gitara basowa
Pinocchio - perkusja
Alizee666 - perkusja

Dyskografia:

01. Art Of Decadence (Demo) (1999)
02. Devilish Act Of Creation (2001)
03. Cold Skin Obsession (2002)
04. Extreme Obsession (Live) (DVD) (2004)
05. Neurotic World Of Guilt (2004)
06. Rat Age (Sworn Kinds Final Verses) (2006)
07. Anshur-Za (2009)

Oficjalna strona internetowa: www.thydisease.com
MySpace: www.myspace.com/thydisease
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły