Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

Suffocation

Suffocation - doprowadzili muzykę metalową do skrajności, za sprawą czego, chcąc czy nie chcąc, stali się zespołem legendarnym na podziemnej scenie. Dźwięki, które stworzyli są brutalne i pozbawione melodii do tego stopnia, że prawie niemożliwe jest nucenie ich pod nosem. Zakładając, że w ogóle nucenie tego typu muzyki jest możliwe. Są jedną z najczęściej kopiowanych i podrabianych kapel death metalowych. Suffocation, bo o nich mowa, pochodzą nie jak większość znanych amerykańskich deathowych zespołów z Florydy, lecz z Nowego Jorku.
W roku 1989 gitarzysta Guy Marchais wraz z kumplem Toddem z myślą o poznaniu ludzi zainteresowanych graniem metalu, dali do gazety ogłoszenie. Odpowiedź nadeszła ze strony niejakich: Franka Mullena, Josha Barohna oraz bliżej niezidentyfikowanego perkusisty Briana. Miejsce tego ostatniego szybko zajął dobry znajomy Mullena, Mike Smith. Napisali pierwszy kawałek, zatytułowany Catatonia. Nieoczekiwanie, prowodyr całych starań - Marchais - opuścił zespół. Umotywował swoją decyzję tym, że nie jest pewny czy właśnie to chce robić. Wydaje się to dziwne, biorąc pod uwagę, że niedługo potem założył kolejny zespół - Pyrexia. Wkrótce zespół zasiliło dwóch gitarzystów Mortuary, Doug Cerrito oraz Terrance Hobbs. Narodziło się Suffocation.

Rok 1990 przyniósł debiutanckie nagranie "Reincremated", złożone z trzech kompozycji. Nie było jednak wśród nich owego pierwszego kawałka. Po wyjściu sensacyjnego demo Suffocation długo nie szukali wydawcy. Nagrany w 1991 roku mini album Human Waste znalazł się w katalogu Relapse Records. Materiał zrobił furorę w podziemiu, zyskując status niemalże kultowego. Powstał nowojorski styl, łączący grindową szybkość i zwierzęcość z metalowym brzmieniem. W tym samym roku zespół zaatakował ponownie. Wspierając szeregi Roadrunner Records Suffocation przynosi longplay "Effigy Of The Forgotten". Kompozycje zawarte na płycie uderzyły w słuchaczy ze zdwojoną furią. Muzyka spotyka się ze znakomitym przyjęciem ze strony fanów, których część wciąż twierdzi, że jest to najlepsze nagranie Suffocation. Głównymi twórcami muzyki zostali Hobbs i Cerrito. Po wyjściu albumu z zespołem żegna się basista Josh Barohn. Jego miejsce zajmuje Chris Richards, znany z Sorrow. Suffocation stało się popularne, a co za tym idzie wytwórnia ponaglała do nagrania kolejnej płyty. Tak też się stało w roku 1993, kiedy powstał album "Breeding The Spawn". Nie przynosi on jednak tak miażdżącej porcji muzyki jak było to w przypadku Effigy. Dopiero kilka lat później Cerrito wspomina dlaczego tak było. "Wytwórnia zachęciła nas abyśmy skorzystali z innego studio niż dotychczas. Ta decyzja okazała się być porażką. Morrisound jest najlepsze, a Scott Burns to najlepszy producent. Może nie jest najtańszy ale na pewno jest tego warty." Jak możemy się domyślać Roadrunner chciało zaoszczędzić i dlatego też uparło się na inne niż Morrisound studio.

Na szczęście wszystko wróciło do normy w roku 1995 kiedy to Suffocation, ponownie w Morrisound i przy udziale Scotta Burnsa, zarejestrowało Pierced from Within. W tej sesji brał udział nowy perkusista - Doug Bohn. Wcześniej związany z hardcore'owym Social Disease. Smith odchodzi, ponieważ zaczyna odstawać od reszty zespołu. Zbyt wiele czasu poświęca projektom pobocznym. Wraz z "Pierced From Within'" przychodzi sukces, który przekłada się na wzrost sprzedanych egzemplarzy oraz trasy po Stanach, Kanadzie, Meksyku i Europie. Po zakończeniu serii udanych koncertów po raz kolejny następuje zmiana na stanowisku bębniarza. Przychodzi Dave Culross, wcześniej lub później grający w Malevolent Creation, Hate Plow, Incantation czy Disgorged. Pierwszym i zarazem jedynym materiałem, który zarejestrował z Suffocation było mini "Despise The Sun", wydane dla Vulture Records. Płyta bardzo intensywna, prawdopodobnie najszybsza z wszystkich, niesamowicie przytłaczająca swoją energią. Nie tak dobra okazała się zaś promocja materiału, z którą nie poradziła sobie zbyt mała wytwórnia. Płyta nie spotkała się z należytym odzewem, co doprowadziło do powstania kryzysu wewnątrz zespołu. Z pomocą przyszło niezawodne Relapse Records, aby w roku 2000 wznowić mini album. Te zabiegi nie pomogły jednak w odbudowaniu potęgi sprzed kilku lat. Suffocation gnębione konfliktami, ku niezadowoleniu całego metalowego światka ogłosiło zakończenie działalności. Wiadomość ta spotkała się z uczuciem ogromnego zawodu i straty dla sceny metalowej.

Na początku roku 2002 pojawiają się plotki o ewentualnym powrocie Suffocation do życia. Zespół deklaruje chęć nagrania nowego albumu oraz ogłasza nowy skład. Poza będącymi w Suffocation "od zawsze" Mullenem i Hobbsem, do zespołu powraca po blisko dziesięcioletniej przerwie Smith. Poza tym pojawia się syn marnotrawny w osobie Marchaisa, który w międzyczasie stażował w Internal Bleeding. Basistą zostaje Derek Boyer, poprzednio Decrepit Birth. Powrotem do zespołu nie jest zainteresowany Cerrito, który po nagraniu "Despise The Sun" dołącza do Erika Rutana w Hate Eternal, gdzie mówiąc na marginesie długo miejsca nie zagrzał.

W 2003 roku ku uciesze rzeszy zwolenników Suffocation gra koncerty na kilku dużych festiwalach. W połowie roku zespół udostępnia pierwszy nowy utwór, Deceit. Klip do tego kawałka pojawia się w telewizji, w programach takich jak: Uranium i Headbangers Ball. W tym czasie zespół nie miał podpisanego kontraktu, więc nie mógł liczyć na konkretne wsparcie finansowe. Wsparcia takiego nieodpłatnie użyczył, stary przyjaciel i fan zespołu Ben Kods, który zarejestrował podczas występów na żywo, potrzebny do realizacji teledysku materiał. Suffocation nie marnując nadarzającej się szansy poszło za ciosem. Wytwórnią, do której się zwrócili było dobrze znane i zaufane Relapse. Zespół wybrał to właśnie miejsce, ponieważ nie chciał wiązać się z dużym wydawcą, który czasem niesprawiedliwie traktuje zespoły nieprzynoszące znacznych zysków. Suffocation zabiera się ostro do pracy i na przełomie stycznia i lutego 2004 rejestruje album "Souls To Deny". Na płycie pojawia się utwór "To Weep Once More" będący nawiązaniem do "Jesus Wept" z "Human Waste".

Choć zespół był długo nieobecny wraca z mocnym materiałem, który można śmiało porównać z najlepszymi dokonaniami z wcześniejszych lat. O sile "nowego" Suffocation świadczy również fakt, że w okładce płyty znajdujemy notę: "All music written and arranged by Suffocation". Jest to symbol jedności i zgrania. Jest to niuans ale według mnie nie pozbawiony znaczenia. W przypadku wszystkich poprzednich płyt poza Pierced from Within przy każdym kawałku widniało nazwisko kompozytora. Gwoli ścisłości należy dodać, że autorem jednego z tekstów na "Souls To Deny" jest Keith DeVito, były wokalista Pyrexia, potem Catastrophic. Ruszyły prace nad drugim klipem do "Souls To Deny", do numeru "Surgery Of Impalement". Aby nakręcić zdjęcia do tego wideo zespół pojechał na miejsce, w którym kiedyś mieścił się zakład karny w Pennsylvanii. Budynek jest ponoć nawiedzony, co miejmy nadzieję, zagwarantuje znakomity efekt końcowy.

Skład:

Frank Mullen - wokal
Terrance Hobbs - gitara elektryczna
Guy Marchais - gitara elektryczna
Derek Boyer - gitara basowa
Mike Smith - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Doug Cerrito - gitara elektryczna
Josh Barohn - gitara basowa
Chris Richards - gitara basowa
Doug Bohn - perkusja
David Culross - perkusja

Dyskografia:

01. Reincremated (Demo) (1990)
02. Human Waste (EP) (1991)
03. Effigy Of The Forgotten (1991)
04. Breeding The Spawn (1993)
05. Pierced From Within (1995)
06. Despise The Sun (EP) (1998)
07. Souls To Deny (2004)
08. The Close Of A Chapter (Live) (2006)
09. Suffocation (2006)

Oficjalna strona internetowa: www.suffocation.us
MySpace: www.myspace.com/suffocation
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły