Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Recenzje :

Sceptic - Unbeliever's Script

Pathetic Being, Jaeck Hiro, Sceptic, Marcin Urbaś, Unbeliever’s Script, Michał Senajko, Pathetic Being

Po rewelacyjnym „Pathetic Being” Jackowi Hiro w zespole nie ostał się nikt kto z nim nagrywał tę płytę. Nie znaczy to jednak, że Sceptic zrobił się taki całkiem nowy, bo powrócił do niego Marcin Urbaś. Nasz eksportowy sprinter znalazł czas nie tylko na nagrania, ale i żeby ułożyć wszystkie teksty na nowy album „Unbeliever’s Script”. Dla mnie była to dobra wiadomość, bo, choć skrzekliwy wokal Michała Senajki mi przypasował, to jednak Sceptic zawsze kojarzył mi się bardziej z Marcinem i jego znakomitą barwą z jeszcze lepszego „Pathetic Being”.

I rzeczywiście od początku mamy do czynienia z tym ostrym głosem, który często zmienia się z charczącego w głębszy, growlujący. Barwy dobierane są w zależności od potrzeb, choć z wyraźną przewagą tej pierwszej. Co ważne jednak w obu czuć melodykę i spójność tekstu z gitarami, a wokalizy układają się w płynne i harmonijne motywy. Najlepiej pod tym względem prezentuje się właśnie rozpoczynający numer tytułowy, choć dobrych momentów na całej płycie nie brakuje. „Illusion Possessor”, „Knowledge Gatherer” to tylko przykłady chwytliwych i zapadających w pamięci kawałków.

No, ale Sceptic to przede wszystkim gitary i pod tym względem nic się nie zmienia. Granie jest techniczne, z dużą ilością solówek, łamańców, ale również zwolnień i delikatniejszych fragmentów. Wszystko to pięknie się ze sobą splata, rozwija i kotłuje, lecz ważne, że przy tym kreuje melodie. Muzyka jest składna i łatwo wchłanialna. Czasem tym wszystkim ewolucjom wtóruje aktywniejszy bas. Słychać go dobrze choćby na początku „Voices From The Past”. Niby jest to utwór instrumentalny, ale taki nie do końca, bo w pewnym momencie wchodzi szept z pierwszą zwrotką do „Die From Within”, czyli pierwszego kawałka z pierwszej płyty. Od razu tytuł robi się zrozumiały, a cały ten numer jest bardzo tęskny i w większości spokojny.

„Unbeliever’s Script” nie zrobił na mnie aż takiego wrażenia jak poprzednie wydawnictwa Sceptic, ale ciężko byłoby mi powiedzieć czego mu brakuje. Płyta bardzo dobra muzycznie i kompozycyjnie, do wielokrotnego odkrywania.

Tracklista:

1. Unbeliever's Script
2. Illusion Possessor
3. Controlled By Mind
4. Soul Controllers
5. Shapeless Entity
6. Knowledge Gatherer
7. Voices From The Past
8. Spiritually Tormented
9. Waves Of Destruction

Wydawca: Empire Records (2003)

Ocena szkolna: 5

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły