Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Encyklopedia :

Rammstein

Rammstein, industrial rock, industrial metalRammstein (często zapisywane skrótowo jako R+) - niemiecki zespół, grający muzykę industrialną, przez wielu klasyfikowany jednak jako zespół metalowy. Grupa powstała w roku 1993, jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od niemieckiego miasta Ramstein, w którym znajduje się amerykańska baza lotnicza. Podczas pokazów lotniczych w roku 1988 doszło tam do katastrofy.
Pomysł stworzenia zespołu zrodził się w głowie Richarda Kruspego-Bernsteina, do którego po niedługim czasie dołączył Christoph Schneider i Oliver Riedel, następnie przyłączyli się także Paul Landers, Christian Lorenz oraz Till Lindemann. W takim składzie zespół pozostał do dziś.

Rammstein gra muzykę industrialną z elementami metalu i muzyki elektronicznej, śpiewają w języku niemieckim, co tworzy dość ciekawe połączenie.

Zespół w niedługim czasie od swojego debiutu zdobył sporą popularność i rzesze fanów na całym świecie, których urzekła - dość ciężka, nie da się ukryć - muzyka. Sami muzycy przyznają, że inspirowali się twórczością słoweńskiego Laibach oraz rodzimego Oomph! Styl grupy ewoluował, początkowo był mocno przesiąknięty elektroniką i industrialnymi dźwiękami, na ostatnich płytach brzmienie zespołu stało się bardziej naturalne, pojawiły się partie wykonywane przez chór i orkiestrę.

Sami członkowie zespołu nieraz mówili, że grana przez nich muzyka nie ma właściwej nazwy, więc wymyślili, że jest to tanzmetal. Można rozumieć to tak, że mimo ciężkiego charakteru, muzyka zespołu podrywa do tańca - stąd tanz, czyli taniec. Termin przetłumaczyć można by jako taneczny metal. W wywiadzie dla magazynu Tylko Rock z kwietnia 2001 roku członkowie zespołu tak opowiadają o rodzaju muzyki, jaką wykonują: "Bardzo ciężki, romantyczny, pełen kontrastów, częściowo także taneczny. Zdarzało się nam odpowiadać na pytania typu: jaką muzykę gracie? Wreszcie wymyśliliśmy termin tanzmetal. Sporo u nas słychać inspiracji techno, muzyką house – ciągle próbujemy to wszystko mieszać".

Cechą wyróżniającą Rammsteinu są koncerty - pełne spektakularnych efektów pirotechnicznych. Zespół starannie przygotowuje stroje i dopracowuje zachowanie na scenie (odgrywanie scen obrazujących teksty piosenek). Stałym elementem podczas wykonywania numeru Rammstein był płonący płaszcz noszony przez wokalistę, który nawiązuje do katastrofy, o której opowiada owy utwór, jednak w czasie trasy promującej album Reise, Reise został on zastąpiony miotaczami ognia przymocowanymi do rąk wokalisty. Częstym motywem jest także członek zespołu „odpływający” na pontonie niesionym przez widownię podczas wykonywania piosenki "Seemann" i "Stripped" lub płonące maski, za pomocą których muzycy "plują" kolumnami ognia.

Teksty piosenek poruszają tematy mroczne i często kontrowersyjne (jak na przykład utwór "Mein Teil", zainspirowany historią kanibala z Rotenburga). Obracają się wokół miłości i samotności, chorych żądzy i perwersji. Teksty zespołu dotykają różnych osób i sfer życia, często drażliwych, jak np. seksu ("Rein Raus", "Buck Dich", "Sehnsucht"), czy przez innych wykonawców najczęściej pomijanych - narkotyków ("Adios"), polityki ("Amerika") czy kazirodztwa i pedofilii ("Laichzeit", "Tier", "Spiel Mit Mir). Autorem większości oryginalnych tekstów Rammsteinu jest Till.

Do tej pory ukazały się trzy książki związane z zespołem. W 1999 roku wydano "Liederbuch" – zbiór wszystkich informacji o wybranych czternastu utworach grupy (zawierający tabulatury, teksty itp.). W roku 2001 ukazała się książka "Rammstein", zawierająca kolorowe zdjęcia, sto sześćdziesiąt stron wiadomości o zespole, informacje biograficzne, opis starszych utworów i ich teksty. Ostatnią jak do tej pory książką jest "Tourbuch Deutschlandtour 2001", będąca zbiorem zdjęć z trasy koncertowej po Niemczech w 2001 roku. Pięćdziesiąt trzy strony fotografii wykonanych przez Matthiasa Matthiesa powinny zaciekawić każdego fana.

Ponieważ na każdej płycie znajduje się co najmniej jedna piosenka, która zdobyła dużą popularność, ciężko jest wskazać najważniejsze utwory zespołu. Najbardziej rozpoznawanymi piosenkami wydajają się być "Du Hast" i "Amerika", a także "Sonne" i "Ich Will" z płyty "Mutter".

Zespół ma na swoim koncie pięć coverów: "Stripped" Depeche Mode (jeden z niewielu utworów zespołu śpiewany po angielsku), "Das Modell" Kraftwerk, "Pet Semetary" The Ramones (również jeden z niewielu utworów śpiewanych po angielsku, wykonywany tylko na koncertach razem z zespołem Clawfinger lub THe Ramones), "Lied Der Unruhevolle Jugend" (śpiewany w języku rosyjskim cover, zagrany na koncertach w Rosji) oraz "Schtiel" (rówież śpiewany po rosyjsku cover grupy Aria, wydany na promocyjnym singlu z okazji jubileuszu rosyjskiego Harleya-Davidsona). Na krążku "Rosenrot" pojawił się utwór w całości zaśpiewany w języku hiszpańskim - "Te Quiero Puta!".

Rammstein zawsze przykładał dużą wagę do teledysków i produkował je bardzo starannie. Zaskakują pomysłem i wykonaniem - jak w "Ich Will", gdzie zespół napada na bank i bierze zakładników, "Sonne" z przedstawioną w krzywym zwierciadle bajką o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, miłosną balladą "Seemann" graną na wysypisku śmieci, czy prześmiewczym klipem "Amerika". Ze względu na oryginalność i widowiskowość wideoklipy zespołu pojawiały się często w telewizjach muzycznych, nawet tych, które nie są nastawione na ciężką muzykę.

Inspirację dla swoich teledysków czerpią czasem z filmów, np. teledysk do utworu "Engel" (nagrodzony niemiecką nagrodą Echo) zainspirowany został przez film "Od Zmierzchu Do Świtu", a do "Du Hast" przez "Wściekłe Psy" Quentina Tarantino.

Zespół był oskarżany o fascynację faszyzmem, zwłaszcza po wykorzystaniu fragmentów filmu "Olimpiada Leni Riefenstahl" w teledysku "Stripped". Emisja niektórych teledysków zespołu (np. "Mein Teil") zabroniona została w Niemczech w godzinach dziennych.

Niektóre utwory Rammsteinu znalazły się na ścieżkach dźwiękowych do filmów, niektóre nie znalazły się na ścieżce, jednak można usłyszeć je w filmie.

Utwór "Engel" w filmie Mortal Kombat II: Unicestwienie (1997)
Utwory "Heirate Mich" i "Rammstein" w filmie Zagubiona Autostrada (1996)
Uwór "Eifersucht" w filmie Wing Commander
Utwór "Du Hast" w filmie Matrix (1999) oraz w filmie Superzioło (2001)
Utwór "Halleluja" w filmie Resident Evil. Domena Zła (2000)
Utwór "Feuer Frei!" (na żywo) w filmie xXx (2002)
Utwór "Mein Herz Brennt" w filmie Lilja 4-Ever
Utwór "Sonne" w filmie www.strach
Utwór "Mein Teil" w filmie Resident Evil²: Apokalipsa

Skład:

Till Lindemann - wokal
Christian Lorenz - instrumenty klawiszowe
Paul Landers - gitara elektryczna
Richard Kruspe-Bernstein - gitara elektryczna
Oliver Riedel - gitara basowa
Christoph Schneider - perkusja

Dyskografia:

01. Das Model (EP) (1995)
02. Herzeleid (1995)
03. Sehnsucht (1997)
04. Live Aus Berlin (Live) (1999)
05. Mutter (2001)
06. Reise, Reise (2004)
07. Rosenrot (2005)
08. Volkerball (2005)
09. Pussy (Single) (2009)
10. Liebe Ist Für Alle Da (2009)

Oficjalna strona internetowa: www.rammstein.com
MySpace: www.myspace.com/rammstein

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły