Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Prodigy, The

The Prodigy - brytyjski zespół muzyczny, tworzący i wykonujący muzykę taneczną, założony w 1990 roku przez Liama Howletta, Keitha Flinta, Leeroya Thornhilla oraz Maxima Reality.
Wszystko zaczęło się około 1989 roku, kiedy do Wielkiej Brytanii zawitała moda na muzykę rave. Liam Howlett został zatrudniony jako DJ w klubie Barn w mieście Rayne, gdzie zapamiętale montował własne przeróbki rozmaitych utworów techno, a głównie takich jego odmian jak minimal i detroit. Stojąc za konsoletą Liam poznał Leeroya, który przychodził do Barn tańczyć. W niedługim czasie na scenie, a raczej na parkiecie klubu pojawił się Keith Flint, który również przychodził do Barn się bawić. Liam zdobył spore doświadczenie w grupie Cut 2 Kill, w ktorej występował jak drugi DJ. Po konflikcie, jaki pojawił sie w grupie Liam odszedł i postanowił, iż spróbuje swoich sił solo. W krótkim czasie nagrał swoją pierwszą kasetę demo, którą zaprezentował Leeroyowi i Keithowi. Obaj oszaleli na jej punkcie i zaproponowali Liamowi wspólne występy: Liam jako muzyk a Keith i Leeroy jako tancerze. Liam przystał na tą propozycję i tak zrodziło się The Prodigy.

Pierwszym menagerem zespołu został Ziggy, znajomy Liama. To właśnie on zaproponował, że do grupy powinien dołączyć MC. Pomysł uzyskał ogólną aprobatę. Ziggy uruchomił więc swoje kontakty i znalazł Keitha Palmera, lepiej znanego jako Maxim Reality. Pierwsze występy z Maximem nie były najlepsze - stał z tyłu sceny i co jakiś czas "wrzucał" pare wersów. Potem jednak doszło do przełomu a Maxim stał się pełnoprawnym członkiem grupy. Przez jakiś czas występowała z nimi jeszcze dziewczyna, Sharky, ale zrezygnowała uznając, że woli odwiedzać kluby i tańczyć rave. Grupa wystąpiła po raz pierwszy w Boże Narodzenie 1990 roku w londyńskim klubie The Labyrinth, a w styczniu 1991 w Wielkiej Brytanii ukazał się ich pierwszy singiel "What Evil Lurks". Dopiero jednak drugi singiel "Charly" spowodował, że zespół stał się znany na brytyjskiej scenie rave.

Pierwszym albumem grupy był wydany 28 września 1992 roku "Experience", utrzymany w klimacie rave. Zajął on 12. miejsce na liście najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii. Międzynarodową sławę przyniósł im drugi album "Music For The Jilted Generation" wydany w 1994 roku, promowany m. in. przez singiel "No Good (Start The Dance)". Album ten był inspirowany m. in. sprzeciwem wobec wprowadzonych wówczas w Wielkiej Brytanii ustaw de facto kryminalizujących imprezy rave.

Największy sukces komercyjny odniósł trzeci album "The Fat Of The Land" (1997), z hitami "Firestarter", "Breathe" i kontrowersyjnym "Smack My Bitch Up". Później na kilka lat zespół wycofał się ze sceny muzycznej. W 1999 roku Liam Howlett wydał didżejski album "The Dirtchamber Sessions Volume One", solowych występów próbowali też inni członkowie zespołu, jednak bez większych sukcesów. W 2000 roku zespół opuścił Leeroy Thornhill.

W 2002 roku The Prodigy wydali singiel "Baby's Got A Temper", za którym jednak nie poszło wydanie nowego albumu. Dopiero w 2004 roku ukazał się album "Always Outnumbered, Never Outgunned", który jednak nie zyskał większej popularności. Rok później zespół wydał swoje największe przeboje na płycie "Their Law: The Singles 1990-2005".

5 listopada 2008 roku na oficjalnej stronie internetowej zespołu została zamieszczona informacja, że 2 marca 2009 roku zostanie wydany nowy album zatytułowany "Invaders Must Die". Kolejna informacja która pojawiła się w internecie informuje o przyspieszeniu daty wydania album co ma nastąpić 23 lutego 2009 roku.

Skład:

Keith Flint - wokal
Maxim - wokal, MC
Liam Howlett - instrumenty klawiszowe, programowanie

Byli członkowie zespołu:

Sharky - wokal
Jim Davies - gitara elektryczna
Leeroy Thornhill - instrumenty klawiszowe (tylko na koncertach)
The Rev - gitara elektryczna (tylko na koncertach)
Rob Holliday - gitara elektryczna (tylko na koncertach)
Alli Maclnnes - gitara elektryczna (tylko na koncertach)
Gizz Butt - gitara elektryczna (tylko na koncertach)
Brian Fairbairn - perkusja (tylko na koncertach)
Snell - perkusja (tylko na koncertach)
Kieron Pepper - perkusja (tylko na koncertach)

Dyskografia:

01. Experience (1992)
02. Music For The Jilted Generation (1994)
03. Voodoo People (EP) (1995)
04. The Fat Of The Land (1997)
05. The Dirtchamber Sessions Volume One (1999)
06. Always Outnumbered, Never Outgunned (2004)
07. Their Law: The Singles 1990-2005 (Compilation) (2005)
08. Invaders Must Die (2009)

Oficjalna strona internetowa: www.theprodigy.com
MySpace: www.myspace.com/theprodigy

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły