Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Lokale :

Od Nowa

Studencki Klub Pracy Twórczej Od Nowa powstał w 1958 roku. Powołanie go do życia było nieco spóźnionym efektem twórczego ożywienia środowiska studenckiego, które miało bezpośredni związek z polską odwilżą 1956 roku. Nazwa klubu została zapożyczona od ogólnopolskiego dwutygodnika studenckiego "Od Nowa".
W czasie 40 lat istnienia klub kilkakrotnie zmieniał swoją siedzibę, by w końcu "wylądować" na dzisiejszym miejscu - na Bielanach.

Klub powstał w chwili, kiedy w toruńskiej kulturze studenckiej wrzało. Zawiązywano grupy teatralne, kabarety, kluby filmowe, mniej lub bardziej efemeryczne pisma literackie (np. "Helikon" - w którym debiutował 19 letni Edward Stachura). Wielką aktywność artystyczną wykazywali studenci Wydziału Sztuk Pięknych, organizujący wystawy i grupy twórcze. Szczególnym przejawem odwilży był pojawienie się jazzu - muzyki dotąd zakazanej. Toruński Jazz Club wg. Stefana Kościeleckiego - pierwszego kierownika Od Nowy - był trzecim w Polsce, po Krakowie i Warszawie. Przyjeżdżał tu Krzysztof Komeda - Trzciński, bo w Poznaniu jeszcze wtedy jazzu nie grano.

Wspaniałą tradycją początkowych lat Od Nowy były spotkania z największymi postaciami polskiej kultury i nauki. Wystarczy wymienić kilka nazwisk: Waldorff, Tatarkiewicz, Sandauer, Przyboś. Takie spotkania były bodaj jedyną wtedy okazją do nieskrępowanej wymiany myśli. Nic, więc dziwnego, że przychodziły na nie tłumy.

Lata 70 - to dekada teatru alternatywnego. Kilka teatrów związanych z klubem zyskało nawet ogólnopolski rozgłos.

Od początku lat 80. Od Nową zawładnęła muzyka rockowa z kultowym festiwalem "Rock Naokoło Roku" i Republiką - najbardziej znanym do dziś zespołem, który powstał i działał w Od Nowie.

Ostatnia dekada XX wieku to okres, w którym Studencki Klub Pracy Twórczej Od Nowa stał się prawdziwym centrum kultury.

Rocznie organizowanych jest tutaj ponad 170 imprez - festiwale, koncerty, seanse filmowe i spektakle teatralne.

W klubie działają kino studenckie Niebieski Kocyk oraz Galeria 011.

Koncerty to chyba najpowszechniej znany przejaw działalności klubu. Przez całe lata Od Nowa (szczególnie w starej siedzibie) była bodaj jedynym miejscem w mieście, gdzie mogły odbywać się koncerty rockowe.

Dzisiaj mimo sporej konkurencji najróżniejszych pubów, klubów i różnej maści sal Od Nowa nadal jest podstawowym miejscem, w którym występują zespoły rockowe - od ścisłej krajowej czołówki po debiutantów. Jeżeli znana grupa wydaje nową płytę i odwiedza Toruń w czasie trasy promocyjnej to prawdopodobieństwo, że wystąpi z koncertem właśnie w Od Nowie jest bardzo duże.

W Od Nowie wielokrotnie koncertowały najważniejsze polskie grupy rockowe m.in: Maanam, Dżem, Oddział Zamknięty, Kult, Acid Drinkers, Illusion, Flapjack, Kazik na Żywo, Edyta Bartosiewicz, Hey, Closterkeller, Kasia Nosowska, TSA, Armia, 2TM2,3, Kobranocka, Republika, Róże Europy, Voo Voo, Vader, Behemoth.

Gościem toruńskiego klubu były również bardzo znane zachodnie zespoły jak np: UK Subs, Angelic Upstarts, Die Toten Hosen, Skeleton Crew.

W poniedziałki i czwartki odbywają się koncerty. Często także w piątki, soboty i niedziele. Natomiast w środę odbywają się wyłącznie koncerty jazzowe.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli od godziny 18:00 do 2:00.

Adres: ul. Gagarina 37A, Toruń
Telefon: (056) 611 45 93
E-mail: odnowa@umk.pl
Strona internetowa: www.odnowa.umk.pl
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły