Ohlsson
Castle Party 2018
Muzyka :

Massive Attack na Open'er Festival

Po dwóch latach na festiwal Open'er w Gdyni powraca legenda trip hopu - grupa Massive Attack.  Zespół uważany jest za najważniejszego wykonawcę tego gatunku. Podobnie jak Tricky i Portishead pochodzą z Bristolu. Ich muzyka to trudna do opisania mieszanka wielu styli muzycznych takich jak rock, elektronika, a nawet soul.
Gruntem dla założenia zespołu był duży soundsystem o nazwie Wild Bunch działający w Bristolu. Jego członkowie mieszali bardzo wiele gatunków muzycznych, co dało o sobie znać w dziełach Massive Attack. Podczas występów Wild Bunch w różnych klubach Bristolu dojrzewała idea muzyczna, a także poznawali się ludzie, którzy stworzyli potem najważniejsze grupy należące do gatunku trip-hop lub inaczej Bristol sound: Portishead, Sneaker Pimps, Morcheeba. W tym czasie założyciele Massive Attack poznali też twórców dubu i reggae – Mad Professora i Horace'a Andy'ego, których wpływ jest bardzo widoczny na dwóch pierwszych albumach, i z którymi w późniejszym okresie współpracowali.

Za datę powstania zespołu uważa się 1987, kiedy dwaj członkowie Wild Bunch – Andrew Vowles "Mushroom" i Grant Marshall "Daddy G" zaangażowali się w tworzenie muzyki wraz z malarzem graffiti oksywie 3D – Robertem del Naja.

Pierwotnie w skład zespołu wchodzili 3D, Daddy G, Mushroom oraz Tricky, ale to 3D - Robert Del Naja odpowiada za końcowe jego brzmienie. Zadebiutowali w 1991 roku albumem "Blue Lines", którym natychmiast wpisali się do kanonu muzyki XX wieku. Kolejny album pt. "Protection" podwyższył jeszcze poprzeczkę. Płyta zawierała pełne melancholii utwory, na których wokalnie udzielili się m.in. Tracey Thorn z Everything But The Girl, Horace Andy oraz Tricky, który po wydaniu płyty rozstał się z zespołem, aby kontynuować karierę solową.

Kolejny album "Mezzanine" to podróż w mroczniejsze terytoria muzyczne, gdzie dominowały przesterowane brzmienia gitary i ciężkie rytmy perkusyjne. Mimo eksperymentalnej formy MassiveAttack dostali się na szczyt listy sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Następnym albumem ("100th Window") również osiągnęli pierwsze miejsce.

Massive Attack stworzyli tak charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie, że żaden inny zespół grający muzykę elektroniczną nigdy nie osiągnął tak kultowego statusu jak oni. Każdy, kto choć trochę interesuje się elektroniką zna takie single Massive Attack jak "Unfinished Sympathy", "Protection", "Karmacoma", "Teardrop", czy "I against I". Właśnie ukazała się długo oczekiwana nowa płyta zespołu pt. "Heligoland" - przestrzenne, mroczne dzieło, do którego tworzenia muzycy zaprosili takich gości jak, Damon Albarn, Martina Topley-Bird, czy Horace Andy. Płytę ozdobił niezwykłą grafiką sam Robert Del Naja.

Uczestnicy Open'era mieli już okazję przekonać się, jakie wrażenie na koncertach Massive Attack robi ich muzyka połączona z intrygującą oprawą wizualną.

Szczegóły imprezy:

1-4 lipca 2010r.

Gdynia, lotnisko Gdynia-Kosakowo

Ceny karnetów:

od 1 października karnety bez pola namiotowego 219 PLN, z polem namiotowym 239 PLN

od 15 lutego karnety bez pola namiotowego 269 PLN, z polem namiotowym 289 PLN

bilety jednodniowe 140 PLN
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły