Castle Party 2020
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Made In Poland

Made In Poland - polska grupa, jeden ze sztandarowych przedstawicieli nurtu cold wave. W pierwszym składzie znaleźli się Robert "Rozzy" Hilczer (wokal), Krzysztof "Córa" Grażyński (gitara elektryczna), Piotr Pawłowski (gitara basowa) i Artur Hajdasz (perkusja). Powstała w maju 1984 roku w Krakowie na gruzach punkowej formacji Ekshumacja, uczestnika Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin '83. Koncertowy debiut formacji przypada na Festiwal Muzyki Rockowej Jarocin '84, gdzie została ona entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. Zespół wystąpił tam również rok później. Inne ważne występy to między innymi Rock Arena '85 w Poznaniu.
W 1985 roku ukazuje się pierwszy singel zespołu - "Ja Myślę"/"Obraz We Mgle". Pierwsze z tych nagrań pojawi się również na kompilacji zatytułowanej "Jeszcze Młodsza Generacja". W tym czasie zrealizowana została też piosenka "To Tylko Kobieta".

W 1986 roku zespół pozbywa się swojego dotychczasowego wokalisty, próbując za mikrofonem m.in. wokalistkę Jolantę Annę Pulchną i Roberta Gawlińskiego z zespołu Madame. Z tą pierwszą nagrywa w roku 1986 trzy nowe utwory, z których największą popularność zyskują "Wciąż Tylko Mgliste Słowa (Ucieczka)". Warto zwrócić uwagę na rewolucyjne brzmienie drugiego singla zespołu z utworami "Jedna Kropla Deszczu/Nieskazitelna Twarz". W 1987 roku powraca Rozzy, zaś zespół nagrywa materiał na debiutancki longplay zatytułowany po prostu "Made In Poland". Utrzymany w klimacie twórczości The Style Council i Simply Red album okazał się zupełnie nietrafiony w gusta ówczesnej publiczności. W tej sytuacji grupa zakończyła działalność.

W warstwie muzycznej utwory Made In Poland z lat 80. przypominały dokonania The Cure z okresu "Seventeen Seconds" i "Faith". Także zespoły takie jak Joy Division, Echo And The Bunnymen, Opposition i Killing Joke wywarły wyraźny wpływ na twórczość zespołu. W swojej obecnej muzyce zespół potwierdza własną oryginalność brzmieniową, bazując na swoim przywiązaniu do najlepszych tradycji światowej zimnej fali.

Warto także wspomnieć o udanych tekstach zespołu z pierwszego okresu działalności. "Program", "Ja Myślę", "Obraz We Mgle" czy "Papier Z Pieczątką" to jedne z najlepszych tekstów polskiego rocka w tamtym okresie, które do tej pory nie straciły swojego uniwersalizmu i humanizmu.

Made In Poland reaktywowało się kilkakrotnie, jednakże bez sukcesów. Ostatnio można było ich ujrzeć na festiwalu w Jarocinie 2006 (bez Rozziego i Córy, za to Hajdaszem jako wokalistą). 1 września 2007 roku zagrali koncert w Lubinie. Niestety ze względu na wczesną porę koncertu słuchało ich niewiele osób. Zespół supportował także Alien Sex Fiend w czasie ich jedynego koncertu w Polsce.

Zespół w lutym/marcu 2008 roku nagrał premierowy materiał w studio Elektra w Warszawie z realizatorem Adamem Toczko za konsoletą.

Llada chwila w ramach edycji Jarocin Festiwal ukazać ma się dwupłytowe wydawnictwo zespołu zatytułowane "Martwy Kabaret". Na podwójnej płycie znajduje się pierwsze demo, występy z Jarocina '84 i '85, Rock Arena '85 i utwór nagrany specjalnie na tę składankę "W Moim Pokoju”. Numer ten wyjdzie dodatkowo na winylowym singlu 7" , w remiksach Roberta Brylewskiego i producenta płyt Sonic Youth. Okładkę przygotowała Jagoda Szelc.

W 2008 roku zespół wystąpił podczas XV edycji festiwalu Castle Party w Bolkowie.

Skład:

Artur Hajdasz - perkusja, wokal
Sławomir "Dżabi" Leniart - gitara elektryczna
Piotr Pawłowski - gitara basowa, instrumenty klawiszowe

Byli członkowie zespołu:

Robert Hilczer - wokal
Jolanta Anna Pulchna - wokal
Krzysztof Grażyński - gitara elektryczna

Dyskografia:

01. Made In Poland (1989)
02. The Best: Obraz We Mgle (2006)
03. Future Time (2009)

Oficjalna strona internetowa: brak
MySpace: www.myspace.com/mip2007
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły