Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Film :

Łowcy wampirów - John Carpenter

Łowcy wampirów, John Carpenter, James Woods, wampir, Film, HorrorChoć film ma już 13 lat, często do niego wracam. Dlaczego? Być może z sentymentu. Był jednym z pierwszych filmów, które obejrzałam, mając ledwo naście lat i które zapoczątkowały u mnie fascynację horrorem. Tytuł w oryginalnej wersji brzmi „John Carpenter's Vampires”, a główna rolę gra znany aktor James Woods. Akcja filmu dzieje się w Ameryce, którą nawiedzają wampiry od połowy XIV wieku. Pierwsza połowa tego wieku to czas pierwszych przypadków wampiryzmu. Za najpotężniejszego wampira Kościół uważa Jana Valeka.

Valek w 1340 roku był czeskim księdzem, na którym wykonano rytuał odwróconego egzorcyzmu. "Ciało umarło w potwornych mękach, ale dusza przeżyła" – mówi ojciec Adam Guiteau. Kardynał Alba, który organizacyjnie odpowiada za całą misję zniszczenia wampirów, informuje szefa amerykańskich łowców, Jacka Crowa, o tym, iż Valek jest Mistrzem, który właśnie buduje wielką armię podobnych jemu.

Mimo tego iż to Crow odpowiada za unicestwienie wampirów, wiele pozostaje poza jego wiedzą. Cały czas dręczy go pytanie: skąd Valek zna jego nazwisko? Skąd wie, czym i dlaczego się zajmuje? Europejska grupa łowców ginie. Zostaje tylko ekipa Crowa i to w niej Kościół pokłada nadzieje unicestwienia wampirów i zatrzymania rodzącej się apokalipsy.

Na organizowanej przez szeryfa Santa Fe orgii, sfinansowanej przez Kościół, w ramach podziękowania za owocną pracę łowców, pojawia się Valek, który zbytnio się nie przemęczając, zabija bawiące się prostytutki i grupę łowców. Z masakry żywo wychodzi tylko Crow i jego przyjaciel Montoya. W drodze ucieczki zabierają ze sobą prostytutkę Kartinę, która ugryziona przez wampira, może okazać się kluczem do zwycięstwa. Może bowiem połączyć się telepatycznie z Mistrzem i wskazać, gdzie się ukrywa i co robi. Crow, mimo nakazu kardynała o odbudowaniu grupy, postanawia działać w pojedynkę. Z pomocą przychodzą mu Montoya i ojciec Guiteau. Razem z zamieniającą się powoli w wampira Katriną ścigają Valeka, odkrywając jego tajemnice.

Okazuje się bowiem, że w średniowieczu nie dokończono egzorcyzmu, który mógłby pozwolić Mistrzowi na życie za dnia. Valek nie może znieść myśli, iż od wieków żyje na łasce ludzi, w ukryciu, pod osłoną nocy. Światło słoneczne bowiem spala jego martwe ciało, dlatego też nie może pokazać się w pełnej odsłonie przed ludźmi.

W ostatecznym rozrachunku, kiedy Crow ma posłużyć jako ofiara egzorcyzmu, okazuje się, że kardynał Alba jako człowiek, który nie dostąpił objawień bożych, przeszedł na stronę ciemności. Strach przed starością i śmiercią przekonał go, że u boku Mistrza zdobędzie upragnioną nieśmiertelność. Alba chce pomóc Valekowi w dokończeniu rytuału. Okazuje się jednak, że ludzka przyjaźń, mimo przejścia na stronę ciemności, jest silniejsza. Po czyjej myśli kończy się historia? Dowiadujemy się w końcowej minucie filmu, trwającego nieco ponad godzinę i 40 minut.

Reżyser: John Carpenter
Dystrybutor: Vision Film
Muzyka: John Carpenter
Obsada: James Woods, Daniel Baldwin, Sheryl Lee, Thomas Ian Griffith, Maximillian Schell
Rok: 1998
Gatunek: horror
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły