Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

Lordi

Lordi - fiński zespół, grający hard rock/heavy metal. Został założony w Finlandii w 1996 roku. Wokalista zespołu Mr. Lordi pochodzi z miejscowości Rovaniemi, a pozostali członkowie z Helsinek i okolic. W 2006 roku grupa zwyciężyła 51. edycję Eurowizji wykonując piosenkę "Hard Rock Hallelujah". Najbardziej rozpoznawalną cechą zespołu są kostiumy zombies i demonów.
Specyficzne kostiumy potworów są stałą częścią publicznego wizerunku Lordi. Członkowie zespołu pojawiają się w nich na koncertach, w teledyskach czy podczas udzielania wywiadów, nawet jeśli nie jest to dla nich w pełni komfortowe. Członkowie zespołu zostali zauważeni w swoich kostiumach przez reporterów z BBC, kiedy to w czasie wolnym (Eurowizja) wypoczywali przy basenie w pełnym słońcu. Wokalista przyznał, że jest to trochę niekomfortowe, jednak nie mają zamiaru z tego zrezygnować.

15 marca 2006 roku fiński tabloid "Ilta-Sanomat" opublikował zdjęcia Mr. Lordiego w cywilnym ubraniu i częściowo odsłoniętą twarzą - Lordi nazwał to obrazą i próbą zniszczenia "demonicznego image'u", który zespół wypracował sobie przez lata.

Lordi reprezentował Finlandię z piosenką "Hard Rock Hallelujah" podczas 51 konkursu Eurowizji, do konkursu zakwalifikował się z półfinałów. Zespół wygrał zdobywając 292 punkty, o 44 więcej niż drugi w kolejności Rosjanin Dima Bilan, wykonujący utwór "Never Let You Go". Otrzymując punkty od wszystkich krajów z wyjątkiem Albanii, Armenii i Monako (oraz Finlandii, która na zespół głosować nie mogła), zgromadził największą jak do tej pory ilość punktów w konkursie. Wiele krajów przyznało zespołowi po dziesięć bądź dwanaście punktów (najwyższa możliwa nota), dzięki czemu zespół otrzymał tak wysoki końcowy wynik. Najwyższą notę Lordi otrzymał między innymi od Polaków. Dwa dni wcześniej, w półfinałach, zespół również zgromadził 292 punkty.

Wybór Lordi na reprezentanta Finlandii wzbudził pewne kontrowersje w tym kraju, część krytyków nawoływała prezydent Tarję Halonen, aby zakazała zespołowi występować (po zwycięstwie zespołu prezydent wysłała zespołowi wiadomość z gratulacjami). Przewodnicząca sieci greckich restauracji oraz zrzeszenia właścicieli barów, Niki Kostantinidou, publicznie zaapelowała do Greków i Finów, aby nie pozwolili zespołowi wystąpić, twierdząc że Lordi jest zespołem satanistycznym, jednak apel poparło niewiele osób. Zespół odciął się od oskarżeń, twierdząc że satanistyczna grupa nie wykonywałaby utworów w stylu "Hard Rock Hallelujah" (hard rock to gatunek muzyczny, alleluja znaczy z hebrajskiego "chwalmy Pana") lub "Devil Is A Loser" (diabeł jest przegrany, diabeł jest frajerem), zaznaczając jednak, że nie są zespołem w stylu gospelowym. Charakterystyczne stroje członków zespołu powiązane są z ich wieloletnim zamiłowaniem do horrorów a nie do satanizmu. Pomimo protestów, lub dzięki nim, zespół otrzymał od Greków maksymalną liczbę punktów - dwanaście.

Skład:

Tomi Putaansuu "Mr. Lordi" - wokal
Leena Peisa "Awa" - instrumenty klawiszowe
Jussi Sydänmaa "Amen" - gitara elektryczna
Samer el Nahhal "Ox" - gitara basowa
Sampsa Astala "Kita" - perkusja

Byli członkowie zespołu:

Erna Siikavirta "Enary" - instrumenty klawiszowe (1997-2005)
Magnum - gitara basowa (1996-2002)
Pekka Tarvanen "Kalma" - gitara basowa (2002-2005)

Dyskografia:

01. Get Heavy (2002)
02. The Monsterican Dream (2004)
03. The Monster Show (Compilation) (2005)
04. The Arockalypse (2006)
05. Bringing Back The Balls To Stockholm: The Opening Night (DVD) (2007)
06. Deadache (2008)

Oficjalna strona internetowa: www.lordi.org
MySpace: www.myspace.com/lordi

Źródło: Wikipedia
Komentarze
MonicaReyes : Grają jednolicie? Możliwe, mnie to nie robi różnicy, bo ja to potrafię jed...
Vammp : Lordi są zajebiści, i są narodowymi bohaterami Finlandii. Po swojej wygra...
Angelwing : Lordi są zajebiści, i są narodowymi bohaterami Finlandii. Po swojej wygra...
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły