Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Encyklopedia :

Lindemann Till

Till Lindemann, Rammstein, industrial metalTill Lindemann (wokalista grupy Rammstein) - urodził się 4 stycznia 1963 roku w Lipsku, dorastał w miasteczku Wendisch Rambow nieopodal Schwerinu. Artystyczno-literackie inklinacje wyniósł z domu. Matka Gitta jest dziennikarką, pracuje w radiu, w regionalnej rozgłośni w północno-zachodnich Niemczech. Ojciec Lindemanna, Werner był autorem książek dla dzieci (zmarł w 1992 roku).
Młodemu Lindemannowi nie układało się w szkole, mimo że odnosił sukcesy na polu sportowym. W 1974 roku Till poszedł do szkoły sportowej i przez sześć lat zajmował się profesjonalnie pływaniem. Zdobył mistrzostwo Europy juniorów, w perspektywie była olimpiada - karierę przerwała kontuzja mięśnia brzucha. Zamiast treningów zajął się więc muzyką. Bez powodzenia brzdąkał na gitarze, nie lepszy był w grze na perkusji, ale wyrobił się. Ktoś podarował mu perkusję - odtąd miał kontakt z instrumentem na co dzień.

Po czterech tygodniach Till założył pierwszy zespół, First Arsch, do którego zapraszał od czasu do czasu poznanego w Schwerinie Richarda. Był to rok 1986. Wkrótce objechali z koncertami kilkanaście miast NRD. Już wtedy wiedzieli, co znaczy mocny show. Na scenie płonęły wraki samochodów, w centralnym bębnie Lindamann trzymał żywe kurczaki. Zakrawało to na okrucieństwo i było piętnowane przez organizatorów. Podczas bisów Till chwytał za bas, wtedy wymyślił, że założy nowy, dwuosobowy projekt z samą sekcją rytmiczną. Równocześnie zaczął pracować jako pomocnik stolarza i kombinował jak wywinąć się od wojska. Udało się, ale z enerdowską armią nie było żartów - podobno groziło mu więzienie. Po tych przejściach znalazł w Schwerinie spokojną pracę... wyplatacza koszyków. W takiej roli spotkał go na początku lat dziewięćdziesiątych Richard, który przyjechał z Berlina. Zanim doszło do zaproszenia Lindemanna, Richard założył grupę, w której znaleźli się jego współlokatorzy: perkusista Christoph Schneider (urodzony 11 maja 1966 roku w Berlinie) i basista Oliver Riedel (urodzony 11 kwietnia 1971 roku w Schwerinie). Pierwszy grał w zespole punkowym Feeling B (śpiewał też w grupie Die Firma). Drugi występował w folkpunkowym The Inchtabokatables.

Wkrótce Till znalazł się w Berlinie i zaczął próbować sił z mikrofonem. Till popełnił poważne błędy w życiu osobistym. Jego - dziś już eks partnerka Anja Koeseling twierdzi, że Lindemann dopuścił się wobec niej przemocy. Dwudziestokilkuletnia studentka pedagogiki specjalnej spędziła u boku Tilla osiem lat. W październiku 1997 roku, po koncercie Udo Lindenberga w Dreźnie, Till był pijany i złamał jej pięścią nos. Sąd wymierzył mu grzywnę 12 tysięcy marek i 8 tysięcy tytułem odszkodowanie dla dziewczyny. Ponieważ Lindemann uchylał się od płacenia, Anja ponownie skierowała sprawę do sądu. Dodatkowo zażądała wyższych alimentów dla dziecka. W lipcu 1999 roku Till otarł sie o śmierć. Jego samochód zderzył się z innym podczas burzy na autostradzie.

Mimo wszystkich przeciwności Till Lindemann nadal jest wokalistą Rammstein. Jak widzi on przyszłość grupy: "Może to zadanie życia - nagrać osiem płyt; może tak sie stanie? Nigdy jednak niczego nie planowalismy. Najważniejsze są festiwale, koncerty, promocja nowej płyty. Po tym wszystkim przyjdzie czas na nową płytę i tak dalej...".

Oficjalna strona internetowa: www.rammstein.de
MySpace: www.myspace.com/rammstein
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły