Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Japandroids - Post-Nothing

Po serii mini albumów i nie cichnących głosach zachwytu wszelkiej maści recenzentów, Japandroids wydało w końcu debiutancka płytę długogrającą. Ten nad wyraz sprawnie działający duet dzięki "Post-Nothing" stał się jedną z największych sensacji ostatnich miesięcy w branży muzycznej. Na czele formacji, dzielnie ramię w ramię (jak zresztą widać na załączonym obrazku) stoi dwójka młodzików z Vancouver - Brian King i David Prowse. Pierwszy z nich zdziera gardło i szarpie za struny swojej gitary elektrycznej. Drugi wrzeszczy zdecydowanie mniej, ale ma za to dużo więcej czasu na to by z pełną premedytacją poobijać zestaw perkusyjny.
To co przynosi ta współpraca, dobrze charakteryzuje już otwierająca album drapieżna tryskająca młodzieńca energią kompozycja "The Boys Are Leaving Town". Panowie brzmią surowo i oszczędnie, ale przy tym mocno i rzeczowo. Dobrze wiedzą też jak zamieszać tak, żeby działo się naprawdę dużo ("Young Hearts Spark Fire"). Wiadome jest jednak – hałasować może dosłownie każdy - sztuką jest skonstruować z tego jazgotu prawdziwą muzykę. A to muzykom Japandroids na całe szczęście to się udaje. Po pierwsze dlatego, że oni naprawdę potrafią grać na swoich instrumentach. Po drugie mają łeb na karku i kombinują na tyle dużo, a przede wszystkim na tyle ciekawie, że raczej trudno jest się przy "Post-Nothing" znudzić. Jest kilka świeżych, własnych pomysłów, zagranych tak jakby od niechcenia, całkiem instynktownie ("I Quit Girls"). Nadmienić należy również przy tym, że chłopaków nie ominął talent do zgrabnych melodyjnych refrenów - nie są one może i nadzwyczaj wybitne, ale po dłuższym obcowaniu z tym longplayem, zostawiają swój trwały ślad w pamięci.

Oczywiście przepis na taka muzykę nie jest niczym nowym. Całość mieści się w dość pojemnym przedziale alternatywnego rocka, chociaż to mocno naciągana teoria. Sami muzycy swoją twórczość określają mianem garage punk rock. I tego bym się raczej trzymał. Sporo tu w pełni świadomych zapożyczeń (McLusky, At the Drive-In), które chytrze spleciono z niezwykle ciekawą i szorstką stylizacją brzmieniową. Bywa jazgotliwie i brudno, jednakże w żadnym wypadku nie nazwałbym tej muzyki chaotyczną.

Ten album od pierwszego odsłuchania może wciągnąć. Na pewno zaś daje pojęcie, o tym na czym polega siła tego duetu. "Post-Nothing" to zdecydowany krok w naprzód w karierze tego zespołu - styl Japandroids okrzepł, ta muzyka brzmi dojrzalej niż na dwóch poprzedzających ją mini albumach ("All Lies" - 07' i "Lullabye Death Jams" - 08-).

Tracklista:

01. The Boys Are Leaving Town
02. Young Hearts Spark Fire
03. Wet Hair
04. Rockers East Vancouver
05. Heart Sweats
06. Crazy/Forever
07. Sovereignty
08. I Quit Girls

Wydawca: Polyvinyl (2009)

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły