Wracać wciąż do domu Le Guin
Castle Party 2020
Encyklopedia :

Illusion

Illusion - polski zespół rockowy założony w Gdańsku w roku 1992, a rozwiązany w roku 1999. Początek historii Illusion to rok 1992, wtedy to właśnie w Gdańsku został utworzony przez byłego muzyka She i Skawalker - Tomasza "Lipę" Lipnickiego, Jurka "Jerry" Rutkowskiego i Pawła Herbasha. Jeszcze w sierpniu tego samego roku dołączył do nich Jarek Śmigiel i w takim składzie grali bez zmian do rozwiązania zespołu.
Grupa zaczęła działalność koncertową w drugiej połowie 1992 roku dając kilka koncertów w Niemczech. Illusion był zwycięzcą pierwszej edycji konkursu Marlboro Rock-In w maju 1993 roku, w lipcu zagrał jako support Iggy Popa na warszawskim Torwarze, w sierpniu wystąpił na polskich festiwalach w Jarocinie i Żarnowcu, po czym pojawił się na festiwalu Gampel w Szwajcarii (zaraz po nich na scenie pojawił się były wokalista The Animals - Eric Burdon). Jedną z nagród za zwycięstwo w Marlboro Rock-in było nagranie albumu wydawanego nakładem firmy Polton.

Album ten pojawił się w sklepach w listopadzie pod nazwą "Illusion". Pierwszy longplay ujawniał fascynację członków grupy grunge'em (w szczególności Soundgarden i Pearl Jam) połączonym z ciężkim brzmieniem Pantery z elementami rapu wprowadzonymi pod wrażeniem twórczości Cypress Hill. Z połączenia tych wszystkich elementów zespół był już bardzo bliski wypracowania własnego stylu, na który składały się również teksty Lipy, które w sposób prosty opisywały codzienne życie. W nagraniu płyty uczestniczyli również gościnnie wokalista Grzegorz "Guzik" Guziński (Ndingue, Red Rooster; później Flapjack) oraz gitarzysta Janek Sokołowski (eks-Apteka). W grudniu 1993 roku debiutancki krążek wziął udział w Wojnie Z Trzema Schodami w Gdańsku, pięć miesięcy później w kwietniu 1994 roku ruszył w trasę razem z Incrowd, wystąpił wówczas, w maju, podczas finału kolejnej edycji Marlboro Rock-in w Warszawie przed The Mission, by w sierpniu być jedną z gwiazd Festiwalu w Jarocinie.

Na drugą płyte fani musieli czekać równo rok. "Illusion 2" była bardziej dopracowana i przemyślana - potężne brzmienie, ostre i rwane riffy i agresywnegy wokal Lipy. Płyta była dziełem wyjątkowo spójnym zarówno po względem muzycznym, jak i tekstowym - opisując brutalizację życia. Z tego albumu - nagranego gościnnie ze Ślimakiem (perkusja w Acid Drinkers) i z Guzikiem - pochodził utwór "Nóż", do dziś będący obok "Ciernia" z pierwszej płyty najbardziej rozpoznawalną wizytówką grupy. Głównie właśnie dzięki "Nożowi" Lipnicki został nominowany w tym samym roku do statuetki Fryderyka w kategorii "najlepszy wokalista".

Marzec i kwiecień 1995 roku to trasa obejmująca kilkanaście koncertów w klubach całego kraju wraz z Flapjackiem (a okresowo również z Dynamind). Koncerty stanowiły połączenie bezkompromisowej muzyki, żywiołowości i humoru. Illusion i Flapjack każdy występ kończyli utworem zagranym wspólnie. Podczas wspomnianej trasy Lipnicki i spółka poprzedzali także Pro Pain w warszawskim Colosseum. Ponadto grupa wzięła udział w katowickim Spodku w Pożegnaniu Karnawału i Odjazdach (podczas tej drugiej imprezy wyszła na scenę przed Therapy i X-Blocks).

Następny album Illusion - "Illusion 3" - pojawił się jak zwykle w listopadzie, tym razem 1995 roku. To najbardziej zróżnicowana płyta w całym dorobku kwartetu, można znaleźć na niej nie tylko utwory typowo czadowych (np. "Nikt", "Vendetta") ale również spokojniejsze, lekko psychodeliczne (np. "Wrona", "Don't Creep"). Z "Illusion 3" - w nagraniu którego uczestniczyli Tomek Wołas z zaprzyjaźnionego zespołu Stillborn oraz realizator dźwięku Tomasz Bonarowski (instrumenty klawiszowe, perkusja) - najbardziej popularne stały się "Vendetta" i "To Co Ma Nadejść". Album nominowany został do Fryderyków w kategorii "muzyka alternatywna", a Lipnicki ponownie w kategorii "wokalista".

Do lipca 1996 roku Illusion odbył aż dwie trasy koncertowe. Pierwszą w marcu z Flapjack i Dynamind - trasa obejmowała kilkanaście największych miast Polski. Drugą w maju - której fragmenty wykorzystane były do wydania w październiku tego samego roku koncertowego albumu "Illusion 4 - Bolilol Tour". Płyta ta, zawierająca najlepsze kompozycje znane z poprzednich wydawnictw, potwierdziła opinię, że Illusion to jeden z najlepszych polskich koncertowych zespołów lat 90. W lipcu zespół wystąpił na festiwalu w Węgorzewie. Na przełomie lutego i marca '97 ruszył w kolejną trasę tym razem z Funny Hippos.

Jesienią 1996 roku ukazała się mało formatowa książeczka poświęcona Illusion pt. "Kły".

Rok 1998 to nagranie ostatniej płyty - "Illusion 6". Była zrealizowana w sposób bardzo profesjonalny, pojawiają się na niej również elektroniczne wstawki, co nie bardzo przypadło do gustu bardziej konserwatywnym słuchaczom. Teksty na albumie tak jak na wcześniejszych dotyczyły głupoty, przemocy, wykorzystywaniu i podobnych "codziennych" sprawach. Materiał muzyczny znów był bardzo zróżnicowany, obok wolnego "Niedaleko" pojawiły się także bardzo szybkie utwory jak "Zlew" czy "Pukany", gdzie muzycy pokazali swój kunszt w szybkim zmienianiu palców na gryfie gitary.

14 listopada 1999 roku w gdańskim klubie Kwadratowa odbył się pożegnalny koncert zespołu. Trwał on około 2,5 godziny i obejmował wszystkie bardziej znane utwory Illusion.

W 2008 roku grupa zapowiedziała swoją reaktywację na jeden koncert. Formacja Tomasza "Lipy" Lipnickiego wystąpi 13 grudnia we Wrocławiu. Jedyny koncert reaktywowanego zespołu odbędzie się we wrocławskiej Hali Stulecia 13 grudnia. Wraz formacją Lipnickiego wystąpią m.in. Acid Drinkers oraz Hunter.

Skład:

Tomasz Lipnicki "Lipa" - wokal, gitara elektryczna
Jerzy Rutkowski "Jerry" - gitara elektryczna
Jarosław Śmigiel - gitara basowa
Paweł Herbasch - perkusja

Dyskografia:

01. Illusion (1993)
02. Illusion II (1994)
03. Illusion III (1995)
04. Illusion IV: Bolilol Tour (1996)
05. Illusion VI (1998)

Oficjalna strona internetowa: lipali.hardzone.pl
MySpace: www.myspace.com/illusionnoz

Źródło: Wikipedia
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły