Zmierzch Bogów
Wracać wciąż do domu Le Guin
Recenzje :

Illogicist - The Insight Eye

Choć włoski Illogicist istnieje na scenie muzycznej od 1997 roku i ma na koncie już jeden album, to dowiedziałem się o nim zupełnie niedawno. Otóż, jak się okazuje, jest to jeden z nielicznych zespołów grających techniczny death metal, który umknął mojej uwadze. Płyta "Subjected" raczej nie miała dobrej promocji, ale teraz gdy Włosi trafili pod skrzydła Willowtip, ubiegłoroczny album "The Insight Eye" nie mógł przejść niezauważony.
"The Insight Eye" może, a w zasadzie powinien być rozpatrywany na dwóch płaszczyznach. Przede wszystkim od czasów Alarum nie było zespołu, który poziomem instrumentalnym potrafiłby się zbliżyć do takich tuzów jak Cynic i Atheist. Illogist jednak jest formacją, która stara się jak najrzadziej korzystać z dobrodziejstw death metalu, toteż dźwięki tu przedstawione są dalekie od agresji i chyba jedynie wokale nawiązują bezpośrednio do tego nurtu. Włochom zdecydowanie bliżej jest właśnie do Cynic aniżeli do Atheist czy nawet Theory In Practice. Poziom instrumentalny jest naprawdę fenomenalny - na "The Insight Eye" aż roi się od nieparzystych podziałów rytmicznych, bardzo technicznych solówek i jazzującej sekcji rytmicznej. Od tej strony mamy do czynienia z płytą naprawdę świetną.

Jest jednak druga strona medalu, ta mnie zachęcająca. Illogicist mianowicie nie wnosi do gatunku absolutnie nic, a "The Insight Eye" jest materiałem przewidywalnym do bólu. Niestety ktoś, kto dobrze zna ten nurt już wie, że ciężko jest stworzyć coś bardziej nowatorskiego od dokonań Cynic, Death i Atheist. Nic więc dziwnego, że wszelkie wygibasy i zmiany rytmu nie robią wrażenia - zwłaszcza gdy słyszało się coś podobnego przedtem. Plusem jest fakt, że nie można zarzucić zespołowi grania jednego i tego samego. Materiał jest dośc różnorodny i słychać, że muzycy jakieś pomysł na te utwory mieli. Z drugiej strony nie można powiedzieć o tym krążku więcej niż wzorowe rzemieślnictwo.

"The Insight Eye" to na pewno album godny uwagi, ale nie ma co ukrywać, że to co najlepsze w technciznym death metalu już zostało dawno zagrane  i naprawdę ciężko jest aktualnie docenić innych artystów patrząc przez pryzmat dzieł doskonałych.

Tracklista:

01. The Insight Eye
02. Brain Collapse
03. Rooms Of Emptiness
04. The Absolute Or Nothing
05. Soundless Pain
06. Core
07. Be My Guide
08. Secrets Of Human Hate

Wydawca: Willowtip (2007)
Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły